gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Taryfy energetyczne - wybór

aktualizacja: 17-02-2020, 12:41 – artykuł promocyjny


W przypadku podłączenia nowego obiektu lub w przypadku zmiany charakteru użytkowania energii elektrycznej możemy dokonać wyboru taryfy, według której rozliczać będziemy nasze zużycie energii z Zakładem Energetycznym. Gdy jesteśmy już klientem Zakładu Energetycznego, aktualną taryfę możemy zmienić dopiero po 12 miesiącach.

Obecnie wybór taryfy zależy tylko i wyłącznie od naszej woli i preferencji. Wyboru taryfy dla gospodarstw domowych możemy dokonać spośród przypisanej do tego typu odbiorców energii elektrycznej grupy taryfowej oznaczonej najczęściej literą G i cyframi oraz symbolami dodatkowymi - np. G11, G12, G11p, itp.

fot.: Ecomess - liczniki energii elektrycznej

 

 

Jaki mamy wybór i którą taryfę warto wybrać

 

Wszystkie Zakłady Energetyczne mają w swojej ofercie przynajmniej dwie podstawowe taryfy:

  • G11 - najpopularniejsza, uniwersalna taryfa dla standardowego użytkowania energii w gospodarstwie domowym. Cechą charakterystyczną jest stała cena energii elektrycznej we wszystkie dni i wszystkie godziny doby. Wybieramy ją wówczas, gdy nie korzystamy z energii elektrycznej do ogrzewania mieszkania czy przygotowywania ciepłej wody, a zasilamy jedynie standardowe odbiorniki - oświetlenie, lodówka, pralka, zmywarka, sprzęt RTV.

 

  • G12 - jest to taryfa umożliwiająca rozliczanie zużytej energii elektrycznej w dwóch strefach czasowych doby. Zazwyczaj niższa taryfa (o ok. 50%) obowiązuje przez 10 godz. w ciągu doby, z czego 8 godz. w okresie od 21:00 do 7:00 i 2 godz. w okresie od 13:00 do 16:00. W pozostałych godzinach energia elektryczna jest nieco droższa niż energia w taryfie G11. (dokładne godziny stosowania niższej i wyższej taryfy określa taryfa konkretnego Zakładu Energetycznego).


Taryfa G12 już od kilkunastu lat jest dostępna bez ograniczeń. Kiedyś trzeba było wielu formalności i uzasadnień, aby stać się szczęśliwym posiadaczem takiej taryfy.

 

 

Kiedy warto wybrać taryfę G12

 

Taryfę G12 wybieramy wówczas, gdy:

  • chcemy lub musimy ogrzewać mieszkanie korzystając z energii elektrycznej - istnieją specjalne urządzenia i systemy tzw. elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego specjalnie skonstruowane, aby wytwarzać i gromadzić ciepło w godzinach taniej taryfy, a w pozostałych oddawać zgromadzone ciepło w sposób kontrolowany,
  • posiadamy pojemnościowy ogrzewacz wody (bojler).

 

 

Pozostałe taryfy

 

Część Zakładów Energetycznych oferuje więcej niż dwie taryfy. Taryfy z licznikiem przedpłatowym (oznaczone np. G11p, G11e, G12p czy G12e). Aby skorzystać z tych taryf musimy poprosić o wymianę zwykłego licznika na licznik przedpłatowy.

W tych taryfach cena energii elektrycznej jest zazwyczaj nieco niższa w porównaniu do tradycyjnych taryf G11 i G12. Nie jest również pobierana (lub jest mniejsza) opłata abonamentowa - można w ten sposób zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Korzystając z tej taryfy płacimy za energię elektryczną "z góry" kupując określoną przez nas liczbę kWh (kilowatogodzin) i korzystamy z niej aż do jej wyczerpania. Zakupów porcji energii można - w zależności od Zakładu Energetycznego - dokonać w kasach Zakładów, przez telefon, Internet czy w specjalnych urządzeniach nazywanych Energomatami.

 

 

Kiedy warto stosować liczniki przedpłatowe

 

  • zawsze, gdy mamy kłopoty z terminem płatności rachunków - w tym przypadku nie grozi nam odcięcie dopływu prądu, gdy zapomnimy zapłacić rachunek, a przy okazji możemy ściśle kontrolować nasze wydatki na energię,
  • gdy jesteśmy właścicielem mieszkania na wynajem - wówczas nigdy najemca nie zostawi nas z niezapłaconym rachunkiem,
  • w domkach letniskowych lub innych obiektach użytkowanych sezonowo.

 

Przedpłatowy trójfazowy licznik energii elektrycznej  LEW 323PNE Apator

fot.: Apator - Przedpłatowy trójfazowy licznik energii elektrycznej LEW 323PNE i EQUS

 

 

Taryfy progowe

 

Są to taryfy, w których cena jednostkowa energii (cena 1 kWh) uzależniona jest od ilości zużytej energii w określonym czasie - im więcej energii zużywasz, tym mniej płacisz za jednostkę energii - po przekroczeniu określonego progu zużycia.

Taką taryfę warto wybrać, gdy zdecydowaliśmy się na dom całkowicie elektryczny tzn. ogrzewamy pomieszczenia i wodę oraz gotujemy na kuchni elektrycznej.

 

 

Taryfy weekendowe

 

Niektóre Zakłady Energetyczne oferują zmodyfikowaną taryfę G12, w której z tańszej ceny energii możemy korzystać od poniedziałku do piątku w określonych godzinach (podobnie jak w tradycyjnej G12) oraz dodatkowo przez cały weekend, czyli od 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek.

Ta taryfa to idealne rozwiązanie dla całorocznych domów weekendowych i dla zwykłych mieszkań ogrzewanych elektrycznie.

 

 

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012r., poz. 1059 oraz z 2013r. poz. 984) od 1 lipca 2007 r. każdy odbiorca energii elektrycznej, w tym również odbiorca zużywający energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego, ma prawo zakupu energii od wybranego przez siebie Sprzedawcy. Zmiana dostawcy energii elektrycznej jest realizowana w oparciu o TPA (Third Party Access). Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD), do którego sieci elektroenergetycznej przyłączony jest odbiorca zmieniający sprzedawcę, ma obowiązek energię zakupioną u dowolnego sprzedawcy mu dostarczyć.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Mojaenergia.pl
Zdjęcia: Apator, Ecomess


Zobacz także
Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Cieszące się dużą popularnością rozdzielnice słupkowe są teraz dostępne w... ¬ więcej...

 
Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu ułatwia skuteczną wymianę handlową między krajami Europy Środkowej.... ¬ więcej...

 
Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa, zaktualizowana wersja aplikacji Hager Ready to narzędzie pomocne elektroinstalatorom... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet