System Rosenberg ECFanGrid

Sposób na hałaśliwy i zapowietrzony grzejnik

artykuł promocyjny


Zapowietrzenie w nstalacji grzewczej jest procesem, któremu nie można całkowicie zapobiec. Jedyne co nam zostaje, to regularne sprawdzanie i odpowietrzanie gdy zajdzie taka konieczność. Nikt z nas nie lubi, gdy z grzejnika dochodzą dziwne dźwięki, takie jak szum, bulgotanie lub gwizdy. 

 

Skąd i jakie gazy pojawiają się w grzejniku

 

Stan idealny to taki, kiedy grzejniki i rury w całości wypełnione są wodą. W praktyce jest to jednak nie możliwe.  Do instalacji najczęściej trafia także powietrze, które przenika do jej wnętrza wykorzystując nawet mikroskopijne nieszczelności. Zbierające się wewnątrz gazy (oprócz powietrza może to być także wodór czy siarkowodór) zakłócają pracę całej instalacji. Na takie ryzyko szczególnie narażone są instalacje miedziane z grzejnikami aluminiowymi, w których w czasie procesów korozyjnych uwalnia się wodór. W wodzie, w której jest dużo związków organicznych dochodzi do reakcji beztlenowych, których efektem jest siarkowodór.

 

Zobacz także:

Jak odpowietrzyć grzejnik

 

 

Grzejnik z gazami, czyli zapowietrzony - objawy, przyczyny, zagorożenia

 

Dziwne hałasy z grzejnika to standard niemal w każdym domu. Dźwięki mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe. Jedne przybierają postać szumów, inne to bulgotania, a najbardziej drażniące są głośne świsty. Sam dyskomfort związany z emitowanym hałasem to nie wszystko. Objawem jest także nierównomierne oddawanie ciepła przez grzejnik, czyli pewne jego części są zimne. Najczęściej gazy wypełniają górne przestrzenie grzejnika i to tu zahamowane jest krążenie ciepłej wody.

 

WAŻNE! Obecność gazu w grzejniku zakłóca pracę urządzenia i grozi jego korozją wewnątrz.

 

Zapobieganie zapowietrzaniu grzejnika nie należy do zadań łatwych i oczywistych. Powodem tego jest złożoność problemu. Trudno jednoznacznie znaleźć przyczynę zapowietrzenia. Dotyczy to zarówno systemów otwartych, które z założenia mieszały się z powietrzem, jak też tych w układzie zamkniętym. Ryzyko nieszczelności dotyczy właściwie każdego miejsca, w którym połączone są poszczególne elementy instalacji. Co więcej, zazwyczaj mają one mikroskopijny rozmiar, dlatego są nie do wychwycenia w normalnych warunkach. Tlen z powietrza może przedostawać się także przez rury z tworzywa, które nie mają bariery antydyfuzyjnej (taka bariera nie przepuszcza tlenu). Trzeba jednoznacznie więc podkreślić, że przenikanie powietrza do instalacji grzewczej jest zupełnie naturalnym procesem. Od walki z przeciwdziałaniem temu zjawisku, ważniejsza jest umiejętność rozpoznania objawów i likwidowania ich.

Sposób na hałaśliwy i zapowietrzony grzejnik

Grzejnik aluminiowy Armatura Kraków

 

Jak często sprawdzać grzejniki

 

Sprzymierzeńcem w walce z zapwoetrzonymi grzejnikami jest systematyczność. Żaden objaw nie może być lekceważony. Nie ma jednocznacznych wytycznych, co do częstotliwości takiej kontroli - jest to zależne od instalacji. Za mimimum uważa się sprawdzenie raz na sezon, ale jeśli tylko coś nas zaniepokoi powinniśmy to robić znacznie częściej.

 

Jak się pozbyć gazów z grzejników

 

Odpowietrzanie to metoda na pozbycie się gazów z grzejników. Wszystkie grzejniki posiadają specjalny mechanizm, za pomocą którego czynność ta jest prosta i łatwa w obsłudze. Jest on fabrycznie zamocowany w górnej części grzejnika. Proces ten ma charakter miejscowy, ale skutecznie walczy z szumami i gwizdami oraz wyrównuje pracę urządzenia. Najczęściej wykonuje się to przy użyciu płaskiego śrubokręta. Trzeba się liczyć z tym, że w trakcie tej czynności na wylocie z odpowietrznika pojawi się woda, dlatego warto przygotować wiadro i mopa.

 

Dodatkowo można skorzystać ze specjalnego urządzenia zakładanego na odpowietrznik grzejnikowy, który przyśpieszy pracę - pokrętło ułatwia odkręcanie odpowietrznika, a plastikowy zbiorniczek wyłapie wodę, której kilka kropli zawsze wypływa w czasie odpowietrzania.

 

Na pionach instalacji grzewczej należy zamontować automatyczne odpowietrzniki, które mają także działanie miejscowe. Odpowietrzenie całej instalacji centralnego ogrzewania jest zaś możliwe dzięki tzw. separatorom powietrza, czyli urządzeniom, które dzięki swojej budowie wytrącają pęcherzyki powietrza. W instalacji z kotłem (np. w domku jednorodzinnym) taki separator powinien się znajdować za kotłem. Z kolei w budynku wielorodzinnym zasilanym z sieci ciepłowniczej, separator powinien być zamontowany w węźle cieplnym.

 

Sposób na hałaśliwy i zapowietrzony grzejnikSposób na hałaśliwy i zapowietrzony grzejnik

fot.: Buderus - separator powietrza Logafix

 

Jak przeciwdziałać powstawaniu odgłosów w grzejnikach
 

  • wybierajmy rury z barierę antydyfuzyjną, czyli taką, która nie przepuszcza tlenu.
  • kupumy grzejnik z fabrycznie zamontowanym odpowietrznikiem
  • w każdej instalacji możemy zamontować również separatory powietrza dające możliwość odpowietrzenia całej instalacji
  • systematyczne sprawdzanie instalacji pozwala na jej efektywiejszą pracę

 

Zobacz również:

 

Zapowietrzony, zimny grzejnik c.o.

Zapowietrzony, zimny grzejnik c.o.

 

Armatura sterująca do grzejników

Armatura sterująca do grzejników

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Armatura Kraków


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook