Ogrzewanie podłogowe - historia i dzień współczesny

artykuł promocyjny


Od zarania cywilizacji obok problemu dotyczącego zdobywania jedzenia istniał kolejny bardzo ważny problem człowieka – ogrzewanie. Wydawałoby się, że opanowanie metody wzniecania ognia rozwiąże raz na zawsze nasze kłopoty z ciepłem. Nie do końca. Wraz z postępem technologicznym postępował rozwój techniki grzewczej.

pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu dla różnych typów ogrzewania

Wydawać by się mogło, że ogrzewanie podłogowe, coraz popularniejsze, jest wynalazkiem nowym, jednak  pierwsze wzmianki o tym systemie pochodzą ze starożytnej Grecji  (około 200 lat p.n.e.), ogrzewaną podłogą delektowali się również Rzymianie. Ciepłe powietrze rozprowadzane specjalnymi kanałami w podłodze ogrzewało łaźnie i domy mieszkalne patrycjuszy. Przykłady takiego systemu ogrzewczego można oglądać np. w ruinach łaźni rzymskich w Trewirze (Trier - miasto na terenie współczesnych Niemiec) i Pompejach ( Włochy ). Na ślady ogrzewania podłogowego z kanałami powietrznymi w podłodze natknięto się również w 1967r. podczas instalowania elektrycznego ogrzewania Sali Rycerskiej Zamku w Malborku.

Tak więc ogrzewanie podłogi ma długą tradycję a w ostatnich latach staje ono się coraz dostępniejsze i doskonalsze dzięki zastosowaniu nowych technologii i nowoczesnych materiałów.



Decydując się na ogrzewanie podłogowe możemy wybrać między dwoma różnymi systemami montażu:

 

  • przewody grzejne - układane bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej (nad izolacją termiczną i hydroizolacją podłogi);
  • maty grzejne - układane bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi (na wylewce lub na istniejącej starej podłodze).




Rosnącą popularność elektryczne ogrzewanie podłogowe zawdzięcza niewątpliwie takim zaletom jak:

 

  • niskie koszty inwestycyjne,
  • stosunkowo niskie koszty eksploatacji,
  • łatwość i dokładność regulacji temperatury, a co za tym idzie
  • wysoki komfort cieplny,
  • oddzielna regulacja temp. dla każdego pomieszczenia,
  • brak czynności konserwacyjnych,
  • estetyka - niewidoczna instalacja pozwalająca w pełni wykorzystać walory pomieszczeń.


„Elektryczna” podłoga może pełnić rolę ogrzewania zasadniczego, lub wspomagającego tzw. efekt „ciepłej podłogi”. Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie elektrycznego ogrzewania podłogowego, powinniśmy uwzględnić wytyczne dotyczące projektowania takich instalacji. W pierwszej kolejności musimy wybrać określone urządzenia – przewody grzejne lub maty grzejne. Jeśli budujemy własne „m” i nasze podłogi nie zostały jeszcze wylane możemy zastosować przewody grzejne. Pamiętać jednak należy o zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej, która w przyszłości pomoże zminimalizować koszty eksploatacyjne.

elektryczne ogrzewanie podłogoweJeśli budujemy dom niepodpiwniczony to minimalna grubość izolacji powinna wynosić 10 cm. Domy podpiwniczone oraz dla przegród między stropami izolacja powinna wynosić min 5 cm. Dla nieogrzewanej piwnicy przyjmuje się 7cm warstwy termoizolacji. Jeśli zbyt późno zdecydowaliśmy się na „podłogówkę” możemy uratować sytuację stosując maty grzejne, które dzięki małej grubości (około 3 mm) można układać bezpośrednio pod np.: terakotę w warstwie zaprawy klejowej.

Drugim krokiem jest wybranie wykończeń podłogi. Materiały używane na posadzki nie powinny mięć zbyt dużego oporu cieplnego. Oznacza to, że możemy stosować terakotę, gres, marmur, granit, wykładziny dywanowe, wykładziny z tworzyw sztucznych w specjalnym wykonaniu, wreszcie mozajkę dębową. W ostatnich czasach powszechne staje się stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami i parkietem. Wiąże się to z koniecznością użycia specjalistycznych produktów - np. parkiet z warstwa przeciw prężną.

Krok trzeci to rozplanowanie stałej zabudowy w pomieszczeniach. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie powinno być układane pod meblami, które stanowią barierę w oddawaniu ciepła. Wyjściem z sytuacji są meble na min. 5 cm nóżkach.

Zajmijmy się charakterystyką przewodów grzejnych i mat grzejnych.

Przewody są produkowane jako gotowe zestawy o określonej długości i mocy. Zestaw składa się z przewodu grzejnego oraz połączonego z nim, za pomocą hermetycznej mufy, przewodu zasilającego.


Przewody grzejne występują w  licznych odmianach:

 

  • jednostronnie (VCD) i dwustronnie zasilane (VC);
  • o mocy: 10, 15, 17, 20, 25 W/mb


Przewody grzejne; elektryczne ogrzewanie podłogoweDobór i montaż właściwego przewodu lub przewodów powinniśmy zlecić fachowcowi, który obliczy odpowiednie parametry takie jak: zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczenia, całkowitą moc na daną powierzchnię, długość zestawu i odstępy pomiędzy przewodami. ELEKTRA udziela na swoje przewody 10 lat gwarancji pod warunkiem, że instalację wykonuje firma autoryzowana w zakresie doboru i montażu przewodów grzejnych.

Z matami sprawa przedstawia się dużo prościej. Są to również gotowe urządzenia – w tym wypadku przewód grzejny o małej średnicy połączony z przewodem zasilającym jest rozpięty i przymocowany do siatki z włókna szklanego. Taka budowa pozwala montować maty w warstwie zaprawy klejowej pod np.: terakotę.  Siatka ma szerokość 50cm i w zależności od powierzchni całkowitej poszczególne modele różnią się jej długością. Produkowane są w następujących odmianach:

 

  • jednostronnie (MD) i dwustronnie zasilane(MG);
  • o mocy 100 i 160W/m2


Maty zostały przystosowane do samodzielnego montażu – w opakowaniu z urządzeniem grzewczym znajdują się rurki i puszka instalacyjna. W tym wypadku klient otrzymuje również 10 lat gwarancji a jedynym warunkiem jej uzyskania jest zlecenie wykonania podłączeń elektrycznych instalatorowi z ważnymi uprawnieniami (elektryk). Dokona on przy tym niezbędnych pomiarów i wpisze uzyskane wartości w kartę gwarancyjną.

maty grzejne - sposób montażuSam dobór mat grzejnych jest banalnie prosty. W łazienkach w których ogrzewanie podłogowe będzie zasadniczym systemem ogrzewczym powinno się stosować maty o mocy 160W/m2. W pozostałych pomieszczeniach i w wypadku dogrzewania w łazience,  wystarczające będą urządzenia 100W/m2.

W jaki sposób instalować maty grzejne ?
Po uważnym zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do opakowania powinniśmy dokonać przymiarki „na sucho” maty grzejnej. Dzięki temu będziemy mogli dopasować naszą matę do kształtu pomieszczenia. Dopuszczalne jest rozcinanie siatki. rzeba jednak uważać na przewód grzejny oraz, jeśli jest taka konieczność, częściowe wyprucie przewodu.

Niedopuszczalne jest skracanie mat !!!

Matę układamy przewodem grzejnym skierowanym do dołu co zabezpieczy go przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas rozprowadzania zaprawy klejowej.  Pamiętać należy, aby stosować klej przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem podłogowym – charakteryzuje się on zwiększoną plastycznością. Mata powinna być całkowicie zatopiona w zaprawie klejowej.

Do niedawna producenci oferowali tylko maty tzw. dwustronnie zasilane – takie, w których przewody zasilające były podłączone do obydwu końców maty grzejnej. W tym wypadku należy pamiętać, aby oba przewody spotkały się w puszce podłączeniowej.  Dostępne są również maty jednostronnie zasilane – dające większy komfort montażu – nie jest istotne gdzie mata się skończy, gdyż zasilanie maty jest podłączone tylko do jednego końca.

Planując montaż ogrzewania podłogowego powinniśmy pamiętać o zastosowaniu regulatorów temperatury, które pomogą utrzymać odpowiedni komfort i zmniejszą koszty eksploatacji. Rynek oferuje duży wybór w rozmaitych konfiguracjach: od zwykłych wyposażonych w czujniki podłogowe, powietrzne – które tylko utrzymują zadaną temp. aż po zaawansowane, wyposażone w mikroprocesor minikomputery, umożliwiające programowanie dobowe, tygodniowe, zliczanie kosztów ogrzewania, same uczące się w jakim czasie podłoga osiągnie zadaną temp. itp.

Podstawowy podział regulatorów na zwykłe i programowalne odnosi się do podziału ogrzewania na zasadnicze i wspomagające. Jeżeli nasza podłoga będzie ogrzewaniem podstawowym należy wybrać regulator zwykły najlepiej z czujnikiem powietrznym. Jeśli decydujemy się na wariant „ciepła podłoga” czyli dogrzewanie wybranych pomieszczeń, lepiej zastosować regulatory z możliwością programowania wyposażone w czujnik podłogowy. Możemy dzięki temu zautomatyzować czasy załączania podłogi (urządzenie nie grzeje gdy np.: nie ma nas w domu).

 

Jeśli prawidłowo dobierzemy i zainstalujemy, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie ono trwałym, wydajnym i oszczędnym systemem dającym maksimum komfortu przy minimum czynności obsługowo – konserwacyjnych.

 

 

Zobacz koniecznie:

 

Przewody grzejne; elektryczne ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe najkorzystniejszym systemem ogrzewania

 


 

Kontakt w sprawie produktów:

ELEKTRA
tel. +48 (22) 843 32 82
www: www.elektra.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Odkryj ciepło i komfort z promocją na zestawy grzewcze Etherma, teraz dostępne z rabatem... ¬ więcej...
 
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Budując dom wielu z nas ma wątpliwości przy wyborze ogrzewania: podłogowe czy tradycyjne... ¬ więcej...
 
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook