NTS Energy


Dobór pompy ciepła

artykuł promocyjny


Aby pompa ciepła spełniła w pełni nasze oczekiwania konieczny jest dość dokładny dobór mocy grzewczej pompy oraz staranne skojarzenie z innymi elementami instalacji. Podstawowym parametrem jaki musimy wyznaczyć jest więc moc grzewcza pompy ciepła w danych warunkach jej pracy. W tym celu konieczna jest znajomość zapotrzebowania ogrzewanego obiektu na ciepło.

Najlepiej gdy budynek posiada wykonane obliczenia cieplne wykonane przez specjalistyczną firmę, jednak dla mniejszych obiektów budowlanych takich jak prywatne domy mieszkalne nie wykonuje się takich obliczeń ze względu na wysokie koszty z tym związane. W takim przypadku dość dobre rezultaty, dla jednorodzinnych domów mieszkalnych o pow. do 400 m2, uzyskuje się poprzez oszacowanie zapotrzebowania na podstawie 1 m2 ogrzewanej powierzchni.

 

     Rodzaj ogrzewanego budynku   Wsp. zapotrzebow.  kc [W/m2]
Stare budownictwo bez ocieplenia  >80
Budynki nowe lub stare słabo 
ocieplone (do 5 cm styropianu lub wełny mineralnej)
65÷75
Budynki nowego bud. o średnim ociepleniu (o grubości do 10 cm) 45÷55
Budynki nowego bud. bardzo 
dobrze ocieplone (co najmniej 20 cm ocieplenia)
35÷45


 

 

Zapotrzebowanie obiektu na ciepło potrzebne do ogrzania

 

Qgb=kc x P,

gdzie P - powierzchnia ogrzewanego obiektu w m2.

W bilansie cieplnym budynku należy uwzględnić także zapotrzebowanie mocy na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jest to szczególnie ważne w budynkach niemieszkalnych takich jak hotele, restauracje, obiekty sportowe, itp., gdzie zużycie c.w.u. jest zazwyczaj dość wysokie. Szacunkowo można przyjąć, iż moc potrzebna do przygotowania cwu w budynku mieszkalnym wyniesie od 100 W do 300 W na osobę. W przypadku budynków użyteczności publicznej należy wykonać dokładne obliczenia według obowiązujących norm.
 

 

Wymagana moc pompy ciepła

 

Qw=Qgb*kb+Qcwu,

gdzie kb - współczynnik biwalentności.

Współczynnik kb=1 gdy pompa ciepła będzie pracowała w systemie monowalentnym (samodzielnie). Istnieje możliwość pracy pompy ciepła w systemie biwalentnym, ze wspomaganiem innym źródłem ciepła. Najczęściej jest to przepływowy podgrzewacz elektryczny montowany za pompą ciepła i uruchamiany tylko w czasie największego zapotrzebowania na ciepło. W takim przypadku współczynnik kb=1-Qbiw/Qgb, gdzie Qbiw moc źródła biwalentnego.
Znając wartość wymaganej mocy grzewczej Qw, należy dobrać pompę ciepła o mocy większej lub równej tej mocy.

 

 

Temperatura skraplania i temperatura parowania w pompach ciepła

 

Dla właściwego doboru mocy pompy ciepła (pamiętając że jej moc grzewcza zależy od warunków pracy), konieczna jest znajomość temperatury parowania i temperatury skraplania. Wartość temperatury parowania zależy od temperatury medium dolnego źródła "wchodzącego" do pompy ciepła i przyjmuje się, że przy zachowaniu zalecanego przepływu medium w tymże obiegu temperatura parowania jest o 5K niższa od temperatury medium dolnego źródła. W uproszczeniu (dla dobrze zaprojektowanych i starannie wykonanych dolnych źródeł) temperatura parowania wynosi ok. 0 °C dla układu woda/woda i -5 °C dla układu glikol/woda. Aby określić natomiast temperaturę skraplania konieczna jest znajomość maksymalnej temperatury wody grzewczej osiągana przy pracy pompy ciepła na ogrzewanie.

pompy ciepła stiebel eltron

fot.: Stiebel Eltron

 

 

Moc grzewcza pompy ciepła

 

Maksymalna temperatura wody grzewczej dla ogrzewania niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe lub ścienne) może wynosić od 35 °C do 45 °C. Natomiast dla ogrzewania grzejnikowego wartość tą ustala się na poziomie ok. 55 °C. Przy odpowiednio dobranym przepływie w instalacji górnego źródła, temperatura skraplania jest o ok. 5 °C wyższa niż temperatura wody wyjściowej pompy ciepła. Dla uproszczenia przyjmuje się zatem, iż w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego temperatura skraplania wynosi 30 °C lub 40 °C, natomiast dla ogrzewania grzejnikowego jest to 60 °C. W przypadku doboru mocy pompy ciepła znajomość temp. skraplania nie wpływa znacząco na wyniki, w przeciwieństwie do określenia odpowiedniej temp. parowania, od której to silnie zależy moc grzewcza pompy ciepła.

Buderus - gruntowa pompy ciepła

fot.: Buderus

 

Zobacz artykuły z działu >> Pompy ciepła

Zobacz firmy z branży >> Pompy ciepła



Opracowanie: Redakcja
Źródło: Pamar, De Dietrich, Stiebel Eltron,Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Stiebel Eltron


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook