gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza - przyczyny i rozwiązania

artykuł promocyjny


Sieć energetyczna w naszym kraju jest przestarzała i wymaga modernizacji. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że znaczący wzrost prosumentów stał się przyczyną zbyt wysokiego napięcia w sieci, co skutkuje wyłączaniem prywatnych instalacji. Linie przesyłowe, które powstały wiele lat temu projektowane były do tego, aby przesyłać energię z elektrowni do poszczególnych odbiorców. Obecnie producentów energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych jest tak wielu, że zwyczajnie sieć staje się przeciążona i nie jest w stanie odebrać wszystkich nadwyżek energii z danego obszaru, przez co następuje chwilowe wyłączenie instalacji PV, które przestają produkować prąd i przekazywać nadwyżki do sieci. 

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku

fot.: Solsum

 

 

Chwilowe wyłączenie falownika nie oznacza awarii

 

Takie wyłącznie instalacji PV nie oznacza awarii ani nieprawidłowej pracy instalacji, a jest efektem zabezpieczeń falownika przed niekorzystnym wpływem zbyt wysokiego napięcia w sieci. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla urządzeń AGD i RTV w naszych domach i w związku z tym lepsze jest przerwanie produkcji energii niż dopuszczenie do przegrzania całego systemu.
 

Im więcej instalacji PV znajduje się w okolicy, tym większe ryzyko częstszych wyłączeń falownika!

 

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza - przczyny i rozwiązania

fot.: Hewalex - wykres z aplikacji Solis Cloud obrazujący produkcję energii w słoneczny dzień z dwiema przerwami spowodowanymi zbyt wysokim napięciem


Sieci przesyłowe w naszym kraju mają limit bezpieczeństwa równy 253 V, co obecnie przestało wystarczać.


 

Problem leży po stronie sieci energetycznej

 

Posiadanie własnej instalacji produkującej prąd niewątpliwie niesie wiele korzyści, świadczy o naszej wysokiej świadomości i wkładzie w ekologię, to jednak zostanie prosumentem, nie zawsze oznacza korzystanie z pełnej mocy naszej instalacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zakłady energetyczne mają obowiązek wpiąć do sieci każdego producenta zielonej energii. Niestety nie ma nigdzie wzmianki o tym, że sieć powinna być dostosowana do współpracy z wieloma prosumentami i zwyczajnie nie ma takiej mocy przerobowej, by pracować bez zakłóceń. Czy można coś z tym zrobić? Niekoniecznie. Potrzeba tu modernizacji całej sieci przesyłowej, a to długotrwałe i kosztowne przedsięwzięcie. Możemy zastosować tylko doraźne środki zmniejszające nasze straty.

Chwilowe wyłączenie falownika - przyczyny

fot.: Hewalex -

Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD - w Polsce jest ich 5 (Enea, Energa, PGE, Innogy, Tauron) - nie są przygotowanie do tak szybko postępującego wzrostu mocy z fotowoltaiki, czego skutki obecnie odczuwają prosumenci. Jeśli jednak sprawdzimy pracę naszego falownika i wina będzie leżeć po stronie operatora, to możemy wystosować pismo o obniżenie napięcia na transformatorze. Jednak nie zawsze będzie to możliwe, gdyż operator musi uwzględnić bezpieczeństwo pracy całej sieci.

fot.: 4ECO - wykonanie audytu przed montażem fotowoltaiki nie musi oznaczać braku problemu z napięciem w sieci, bo wystarczy, że na okolicznych domach pojawią się nowe instalacje i cała sytuacja ulegnie zmianie

 

Doraźne środki i przeciwdziałanie wysokim napięciom w sieci

 

Zbyt duża ilość źródeł wytwarzających energii w danym obszarze i działających w tym samym czasie (np. w słoneczny dzień) to najczęstsza przyczyna czasowego wyłączania się instalacji PV. W szczytowych momentach produkcji energii napięcie w sieci osiąga graniczne wartości, ale nie da się przewidzieć, kiedy i czy tak owe nastąpi. Wszystko zależy od tego, ilu prosumentów generuje nadwyżki. Chcąc przeciwdziałać takim chwilowym wstrzymaniom, powinniśmy zadbać o kilka rzeczy:

  • moc instalacji powinna być dopasowana do naszego zapotrzebowania na energię - to najbardziej korzystny scenariusz, jeśli chodzi o dobór paneli PV do danego gospodarstwa, zapenia najszybszy zwrot inwestycji oraz pozwala uchronić instalację przed częstymi przerwami w produkcji energii.
  • zużywanie na bieżąco nadwyżek - to dość trudne, zwłaszcza że nie zawsze jesteśmy w domu w samo południe, gdy jest największe nasłonecznienie, ale jeśli się da, to właśnie w takich momentach warto odkurzać, gotować, uruchomić zmywarkę, czy włączyć pranie.
  • zainstalowanie systemów zarządzania energią - pozwalają one wykorzystywać nadwyżki energii do  sterowania pracą urządzeń domowych poprzez automatyzację i optymalizację urządzeń w budynku.
  • skorzystanie z funkcji ograniczenia mocy czynnej instalacji na falowniku pozwala lepiej zarządzać wyprodukowaną energią, gdyż lepszym dla nas rozwiązaniem jest praca instalacji na niższych parametrach niż całkowite jej wyłączenie
  • możliwym, choć kosztownym rozwiązaniem jest montaż magazynu energii, który nasze nadwyżki będzie magazynował na nasze potrzeby.


Jednak jedynym w pełni skutecznym środkiem na taki problem jest modernizacja sieci energetycznej i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb
.

Doraźne środki i przeciwdziałanie wysokim napięciom w sieci

fot.: Solsum - magazyn energii

Przy montażu instalacji PV warto wybrać sprawdzonego instalatora, który dokona odpowiednich pomiarów pozwalających na zainstalowanie system o mocy, która najlepiej sprawdzi się przy danej nieruchomości oraz w danej okolicy. Bardzo ważny jest też wybór wysokiej jakości komponentów, czyli kabla o odpowiednim przekroju, falownika z funkcją sterowania mocą bierną itp.

 

Za wyłączanie fotowoltaika najczęściej odpowiadają skoki napięcia. Nie jest to duży problem i nie należy się nim zbytnio martwić,  zwłaszcza że nie mamy na niego zbyt dużego wpływu.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Solsum, 4ECO


Zobacz także
Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

W środkach masowego przekazu nie brakuje doniesień o rachunkach grozy, które... ¬ więcej...
 
Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość ekologiczna oraz dążenie do wykorzystania... ¬ więcej...
 
Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią znane pod nazwą HEMS i EMS to rozwiązania stosowane w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook