Wienkra


Klimatyzatory przenośne

aktualizacja: 19-03-2021, 05:48 – artykuł promocyjny


Wszyscy wiemy, że klimatyzacja znacznie ułatwia życie w gorące i parne letnie dni. W pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze pracuje nam się znacznie lepiej i jesteśmy wydajniejsi. Tak samo jest z odpoczynkiem. Niestety, koszt założenia klimatyzacji w całym budynku często przekracza nasze możliwości finansowe. Jeśli na dodatek w różne dni wykorzystujemy różne pomieszczenia, to idealnym dla nas rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny.

 

Kaisai - klimatyzator przenośny

fot.: KAISAI EUROPE - klimatyzatory przenośne mają mniejszą wydajność niż jednostki stacjonarne, jednak mają przewagę jeśli chodzi o montaż, są również relatywnie tańsze

 

Sprawdź koniecznie:Samodzielny montaż klimatyzacji - krok po kroku

 


 

Klimatyzatory przenośne dzielimy na dwie grupy:

 

Monoblokowe - są urządzeniami, w których obie jednostki klimatyzatora zamknięte są w jednej obudowie umieszczanej wewnątrz pomieszczenia. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy elastyczna rura, która ma 12-13 cm średnicy. Z tego rodzaju klimatyzatora można korzystać jedynie w pomieszczeniu, gdzie można uchylić okno, aby wystawić na zewnątrz rurę. Rura wyrzutowa może być podłączona do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, ale tylko pod warunkiem, iż jest wyciąg mechaniczny. Rura ta może być również wyprowadzona na zewnątrz poprzez  wykonany w ścianie otwór. W przypadku klimatyzatorów monoblokowych koniecznością jest podłączenie rury do urządzenia, bowiem w przeciwnym wypadku klimatyzator nie będzie chłodził. W niektórych klimatyzatorach przenośnych monoblokowych woda wykraplana w czasie ich pracy zbiera się w zbiorniku. Należy zatem co jakiś czas opróżnić zbiornik skroplin w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

  klimatyzator przenośny AlpicAir - Ventia  
  fot.: Ventia - klimatyzator przenośny AlpicAir 

     

Typu split - są urządzeniami, w których obie jednostki klimatyzatora są rozdzielone. Klimatyzatory typu split różnią się od monoblokowych tym, że zamiast rury wyrzutowej posiadają jednostkę zewnętrzną połączoną z jednostką wewnętrzną za pomocą elastycznych przewodów. Jednostka zewnętrzna wystawiana jest za okno, dlatego też klimatyzatory przenośne typu split mogą pracować tylko i wyłącznie w pomieszczeniu z balkonem, tarasem albo w takich, gdzie jest możliwość stabilnego ustawienia lub zamocowania jednostki zewnętrznej. Istnieje możliwość ustawienia tej jednostki w sąsiednim pokoju, jednak minusem jest fakt, iż pokój ten będzie dodatkowo ogrzewany. Przewód czynnika chłodniczego w klimatyzatorach typu split ma mniejszą średnicę niż przewody powietrzne w klimatyzatorach monoblokowych, co powoduje, że w mniejszym stopniu trzeba uchylać okno lub drzwi. W przewodzie takim płynie czynnik chłodniczy do jednostki zewnętrznej, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie na zewnątrz ciepła pobranego z chłodzonego pomieszczenia. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatorów przenośnych typu split jest umieszczenie jednostki zewnętrznej poza pomieszczeniem, które jest chłodzone. W przeciwnym przypadku klimatyzator przenośny nie będzie chłodził.

 

 

Działanie klimatyzatorów przenośnych:

 

  • dla potrzeb schładzania posiadają sprężarki i skraplacze,
  • dla celów grzewczych - elektryczne grzałki, czyli funkcje grzania spełnia termowentylator, lub energooszczędna pompa ciepła.

Klimatyzator przenośny ARIELLI z funkcją grzaniaKlimatyzator przenośny

fot.: MARAX - Klimatyzator przenośny ARIELLI z funkcją grzania


Osuszanie powietrza w pomieszczeniu odbywa się poprzez skraplanie się wilgoci zawartej w powietrzu na powierzchni chłodnicy wypełnionej czynnikiem chłodniczym (tak samo jak para wodna skrapla się na powierzchni rury z zimną wodą).

Klimatyzator przenośny LIN

fot.: Lindab - klimatyzatory przenośne

 

 

Zobacz również:

 

Daikin - klimatyzator FTXS-K jednostka naścienna


Zasada działania klimatyzacji

 

 

Centrum Klima - klimatyzator


Klimatyzator przenośny czy split

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, KlimatTop
Zdjęcia: Lindab, KAISAI EUROPE, Ventia, Marax


Zobacz także
Nowa generacja klimatyzatorów pokojowych Bosch z serii Climate: 3000i oraz 5000i

Nowa generacja klimatyzatorów pokojowych Bosch z serii Climate: 3000i oraz 5000i

Nowe klimatyzatory pokojowe Bosch to pełen zakres funkcjonalności, który pozwala... ¬ więcej...

 
Wielka rodzina klimatyzatorów ściennych!

Wielka rodzina klimatyzatorów ściennych!

Urządzenia klimatyzacyjne są obecnie dostępne dla każdego. Kiedy za oknem robi... ¬ więcej...

 
Klimatyzatory TOSHIBA HAORI - rewolucja w klimatyzacji!

Klimatyzatory TOSHIBA HAORI - rewolucja w klimatyzacji!

Toshiba słynie z wysokowydajnych rozwiązań HVAC dedykowanych do obiektów... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet