Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?

artykuł promocyjny


Metod izolacji przewodów grzewczych jest wiele, a w poszczególnych technologiach można wykorzystać zróżnicowane materiały. Wśród wykonawców szczególną popularnością cieszy się wełna mineralna. Izolacja instalacji HVAC wełną kamienną skraca czas pracy i zmniejsza ryzyko błędów. Jak wykonać izolacje techniczne rurociągów, żeby ograniczyć problem mostków termicznych? Istotne są nie tylko użyte rozwiązania, ale też poprawność ich montażu i łączenia oraz zastosowanie kompatybilnych elementów.

 

paroc, montaż otuliny na rury hvac

 

Izolacja rur w instalacjach HVAC
 

Do izolacji rur instalacji HVAC można zastosować maty lamelowe lub specjalną otulinę z wełny mineralnej. Montaż tych drugich jest szczególnie szybki i nie wymaga wymiarowania ani docinania, jak ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań. Zastosowanie otulin oszczędza też czas prac montażowych, a więc wpływa na obniżenie kosztów robocizny, bez negatywnego wpływu na jakość izolacji. Jest wręcz przeciwnie – nowoczesne otuliny z wełny kamiennej, takie jak np. T, są doskonałymi materiałami izolacyjnymi, które spełniają wszelkie wymogi norm budowlanych. Podczas montażu otulin można łatwiej uniknąć błędów – wystarczy tylko zadbać o precyzję łączeń.


Połączeń elementów izolacyjnych powinno być możliwie jak najmniej, bo każde takie połączenie stwarza potencjalne ryzyko mostka termicznego. Liczbę połączeń można ograniczyć poprzez dobór właściwych wymiarów zastosowanych materiałów. W przypadku długich odcinków prostych rur najlepiej zaopatrzyć się w możliwie jak najdłuższe odcinki izolacji – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.– Jako jedyni na rynku oferujemy otuliny o długości 1200 mm. Zastosowanie otulin PAROC Hvac Section AluCoat T znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnych błędów i niedociągnięć – dodaje.

 

otulina na rury paroc


Zabezpieczenie łączeń izolacji technicznych


Łączenia izolacji technicznych występują w każdym przypadku, w jednych instalacjach jest ich mniej, w innych więcej, ale zawsze trzeba się liczyć z ich występowaniem. Każde łączenie powinno być starannie zabezpieczone. Jedną z metod jest „tapelock” – sposób polegający na przyklejeniu taśmy klejącej dookoła otuliny z wełny mineralnej, ale pozostawieniu jej końców luźno, a później sklejeniu ich w taki sposób, żeby powstał jeden długi koniec, który przykleimy do taśmy.


Do łączenia można też wykorzystać drut wiązałkowy zawinięty na obwodzie otuliny spiralnie lub w pętlach. W tej metodzie zastosowanie mają zwykle specjalne opaski wykonane z plastiku lub metalu, a materiał wykonania opasek dobiera się do rodzaju przewodu. Bez względu na wybraną metodę końce otulin są zawsze łączone sposobem „tapelock”.


Podłużne złącza mogą być zabezpieczone taśmą montażową lub metodą na gorąco. Nowoczesne rozwiązania, takie jak wspomniana otulina PAROC HVAC Section AluCoat T, są fabrycznie wyposażone w zakładkę samoprzylepną pozwalającą zachować idealną ciągłość i szczelności izolacji – wyjaśnia Paweł Stankiewicz. – Otulinę z wełny mineralnej należy nałożyć na rurę, zdjąć zakładkę chroniącą warstwę kleju i skleić podłużne złącze. Dla dokładniejszego zabezpieczenia przewodu przed kondensacją pary wodnej, wzdłużne połączenie można dodatkowo zakleić taśmą montażową – dodaje.

 

izilowanie kolan rurociągów

 

Izolowanie kolan rurociągów i elementów armatury


W przypadku łączących się prostopadle rur grzewczych należy zastosować trójniki, a otulinę przycinać pod kątem 45° i łączyć ze sobą w sposób możliwie szczelny. Podobnie można zabezpieczać kolana rurociągów, ale w przypadku tych elementów prostsze i mniej czasochłonne będzie użycie prefabrykowanych elementów.


Do izolowania kolan doskonale sprawdzi się otulina PAROC HVAC Bend AluCoat T w kształcie kolana, również wyposażona w samoprzylepną zakładkę. Rozwiązanie odznacza się dużą elastycznością i można je łatwo dopasować do różnych kątów zagięcia rur – mówi Paweł Stankiewicz.

 

izolacja techniczna hvac


Akcesoria kompatybilne z otulinami


Poprawny montaż, który gwarantuje bezawaryjną eksploatację izolacji technicznych wymaga odpowiednich akcesoriów i narzędzi, np. gwoździ do mocowania izolacji czy taśm klejących dopasowanych do odpowiednich rodzajów materiałów.


W ofercie marki PAROC znajduje się pełen asortyment akcesoriów kompatybilnych z matami HVAC, matami lamelowymi oraz otulinami do izolowania rur. Wszystkie elementy systemu zostały przez nas przetestowane w warunkach roboczych, dzięki czemu mamy pewność, że realnie ułatwiają pracę i pozwalają wykonać izolację w najlepszy możliwy sposób – podsumowuje ekspert PAROC Polska.

Kontakt w sprawie produktów:

Paroc Polska Sp. z o.o.
tel. +48 61 468 21 90
www: www.paroc.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?

Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?

Metod izolacji przewodów grzewczych jest wiele, a w poszczególnych technologiach... ¬ więcej...
 
Konkurs Z HEATPEX ARIA VITALE ZAWSZE WYGRYWASZ dla instalatorów wentylacji!

Konkurs Z HEATPEX ARIA VITALE ZAWSZE WYGRYWASZ dla instalatorów wentylacji!

Za każdy zamontowany rekuperator ARIA VITALE w okresie lipiec-sierpień 2023 na instalatorów... ¬ więcej...
 
Ogrzewacze gazowe - ecowygoda

Ogrzewacze gazowe - ecowygoda

Dobór sposobu ogrzewania własnych czterech kątów to temat niezmiennie... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook