
- NOWOŚĆ od PRO-VENT REKUPERATOR MISTRAL HOME
- Klimatyzacja ze sztuczną inteligencją - LG Multi V i
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
-
Klimatyzacja - powody dla których warto posiadać takie urządzenie
-
Klimatyzatory AUX serii Q w 3 odsłonach
- Środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji Rectorseal

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze
- Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?
artykuł promocyjny
Metod izolacji przewodów grzewczych jest wiele, a w poszczególnych technologiach można wykorzystać zróżnicowane materiały. Wśród wykonawców szczególną popularnością cieszy się wełna mineralna. Izolacja instalacji HVAC wełną kamienną skraca czas pracy i zmniejsza ryzyko błędów. Jak wykonać izolacje techniczne rurociągów, żeby ograniczyć problem mostków termicznych? Istotne są nie tylko użyte rozwiązania, ale też poprawność ich montażu i łączenia oraz zastosowanie kompatybilnych elementów.
Izolacja rur w instalacjach HVAC
Do izolacji rur instalacji HVAC można zastosować maty lamelowe lub specjalną otulinę z wełny mineralnej. Montaż tych drugich jest szczególnie szybki i nie wymaga wymiarowania ani docinania, jak ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań. Zastosowanie otulin oszczędza też czas prac montażowych, a więc wpływa na obniżenie kosztów robocizny, bez negatywnego wpływu na jakość izolacji. Jest wręcz przeciwnie – nowoczesne otuliny z wełny kamiennej, takie jak np. T, są doskonałymi materiałami izolacyjnymi, które spełniają wszelkie wymogi norm budowlanych. Podczas montażu otulin można łatwiej uniknąć błędów – wystarczy tylko zadbać o precyzję łączeń.
– Połączeń elementów izolacyjnych powinno być możliwie jak najmniej, bo każde takie połączenie stwarza potencjalne ryzyko mostka termicznego. Liczbę połączeń można ograniczyć poprzez dobór właściwych wymiarów zastosowanych materiałów. W przypadku długich odcinków prostych rur najlepiej zaopatrzyć się w możliwie jak najdłuższe odcinki izolacji – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.– Jako jedyni na rynku oferujemy otuliny o długości 1200 mm. Zastosowanie otulin PAROC Hvac Section AluCoat T znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnych błędów i niedociągnięć – dodaje.
Zabezpieczenie łączeń izolacji technicznych
Łączenia izolacji technicznych występują w każdym przypadku, w jednych instalacjach jest ich mniej, w innych więcej, ale zawsze trzeba się liczyć z ich występowaniem. Każde łączenie powinno być starannie zabezpieczone. Jedną z metod jest „tapelock” – sposób polegający na przyklejeniu taśmy klejącej dookoła otuliny z wełny mineralnej, ale pozostawieniu jej końców luźno, a później sklejeniu ich w taki sposób, żeby powstał jeden długi koniec, który przykleimy do taśmy.
Do łączenia można też wykorzystać drut wiązałkowy zawinięty na obwodzie otuliny spiralnie lub w pętlach. W tej metodzie zastosowanie mają zwykle specjalne opaski wykonane z plastiku lub metalu, a materiał wykonania opasek dobiera się do rodzaju przewodu. Bez względu na wybraną metodę końce otulin są zawsze łączone sposobem „tapelock”.
– Podłużne złącza mogą być zabezpieczone taśmą montażową lub metodą na gorąco. Nowoczesne rozwiązania, takie jak wspomniana otulina PAROC HVAC Section AluCoat T, są fabrycznie wyposażone w zakładkę samoprzylepną pozwalającą zachować idealną ciągłość i szczelności izolacji – wyjaśnia Paweł Stankiewicz. – Otulinę z wełny mineralnej należy nałożyć na rurę, zdjąć zakładkę chroniącą warstwę kleju i skleić podłużne złącze. Dla dokładniejszego zabezpieczenia przewodu przed kondensacją pary wodnej, wzdłużne połączenie można dodatkowo zakleić taśmą montażową – dodaje.
Izolowanie kolan rurociągów i elementów armatury
W przypadku łączących się prostopadle rur grzewczych należy zastosować trójniki, a otulinę przycinać pod kątem 45° i łączyć ze sobą w sposób możliwie szczelny. Podobnie można zabezpieczać kolana rurociągów, ale w przypadku tych elementów prostsze i mniej czasochłonne będzie użycie prefabrykowanych elementów.
– Do izolowania kolan doskonale sprawdzi się otulina PAROC HVAC Bend AluCoat T w kształcie kolana, również wyposażona w samoprzylepną zakładkę. Rozwiązanie odznacza się dużą elastycznością i można je łatwo dopasować do różnych kątów zagięcia rur – mówi Paweł Stankiewicz.
Akcesoria kompatybilne z otulinami
Poprawny montaż, który gwarantuje bezawaryjną eksploatację izolacji technicznych wymaga odpowiednich akcesoriów i narzędzi, np. gwoździ do mocowania izolacji czy taśm klejących dopasowanych do odpowiednich rodzajów materiałów.
– W ofercie marki PAROC znajduje się pełen asortyment akcesoriów kompatybilnych z matami HVAC, matami lamelowymi oraz otulinami do izolowania rur. Wszystkie elementy systemu zostały przez nas przetestowane w warunkach roboczych, dzięki czemu mamy pewność, że realnie ułatwiają pracę i pozwalają wykonać izolację w najlepszy możliwy sposób – podsumowuje ekspert PAROC Polska.
|

![]() | Poradnik fachowca: jak prawidłowo zaizolować rurociągi grzewcze otuliną z wełny mineralnej?Metod izolacji przewodów grzewczych jest wiele, a w poszczególnych technologiach... ¬ więcej... |
![]() | Konkurs Z HEATPEX ARIA VITALE ZAWSZE WYGRYWASZ dla instalatorów wentylacji!Za każdy zamontowany rekuperator ARIA VITALE w okresie lipiec-sierpień 2023 na instalatorów... ¬ więcej... |
![]() | Ogrzewacze gazowe - ecowygodaDobór sposobu ogrzewania własnych czterech kątów to temat niezmiennie... ¬ więcej... |

|
|

![]() Bartosz |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |