gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy
System Rosenberg ECFanGrid

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

artykuł promocyjny


Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto instalować pompę ciepła bez fotowoltaiki. Jak wiadomo połączenie pompy jako źródła ciepła z panelami fotowoltaicznymi jako źródłem prądu do zasilania tejże pompy jest bardzo korzystne i generuje spore oszczędności. Z drugiej strony inwestycja w oba rozwiązania wiąże się z dużymi kosztami, większym zakresem prac oraz większymi wydatkami. Nie każdy ma odpowiednie środki i warunki, by założyć panele. Czy więc sama pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Pompa ciepła Buderus

fot.: Buderus

 

Pompa ciepła tylko z fotowoltaiką?

 

Branże fotowoltaiki i pomp ciepła rozwijają się w naszym kraju lepiej niż prognozowano, na co w dużym stopniu wpłynął kryzys energetyczny i wysokie ceny paliw spowodowane m.in. wojną w Ukrainie oraz polityką klimatyczną UE, promującą zieloną energię. Coraz więcej osób chce obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd czy też w jak największym stopniu zbliżyć się do energetycznej samowystarczalności i niezależności. Z powodu promowanego w branżowych mediach rozwiązania, jakim jest połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki, można spotkać się z opiniami, że zakup samej pompy ciepła jest nieopłacalny, bo wówczas zwiększą się rachunki za prąd. To jednak opinia nie do końca zgodna z prawdą. Zakup pompy ciepła to dobre rozwiązanie w większości wypadków, nawet jeśli nie nie będzie współpracować z instalacją fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne na dachuPanele PV Hewalex

fot.: Solsum                                                          fot.: Hewalex

 

Co decyduje o opłacalności pompy ciepła?

 

Opłacalność pompy ciepła bez fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak koszt zakupu i instalacji pompy ciepła, koszty eksploatacji, dostępność innych źródeł energii oraz lokalne ceny energii elektrycznej i paliw. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 

  • Koszt zakupu i instalacji: Pompy ciepła są zazwyczaj droższe od tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kotły gazowe czy olejowe, jednak warto pamiętać o tym, że jest to ekologiczne źródło ciepła, promowane przez państwo, a więc na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie, co pozytywnie wpływa na opłacalność inwestycji.
  • Koszty eksploatacji: Pompa ciepła jest bardziej energooszczędna niż tradycyjne systemy grzewcze. Wykorzystuje ona energię z otoczenia, np. powietrza, wody lub ziemi, do produkcji ciepła. Jednak najczęściej pompy ciepła są napędzane energią elektryczną (tzw. sprężarkowe pompy ciepła, wykorzystujące sprężarkę elektryczną do przetworzenia naturalnej energii cieplnej w ciepło użytkowe), dlatego koszty eksploatacji będą zależały od ceny energii elektrycznej w Twoim regionie. Warto w tym miejscu uświadomić sobie, że pompy wykorzystują prąd dosyć oszczędnie. Uogólniając można powiedzieć, że z 1 kilowata energii elektrycznej pompa ciepła uzyskuje od 3 do 5 kilowatów ciepła (wartość ta zależna jest od wskaźnika efektywności sezonowej COP, który mówi o stosunku ciepła dostarczanego przez pompę ciepła do energii elektrycznej, którą zużywa).
  • Dostępność innych źródeł energii: Jeśli masz dostęp do tańszych alternatywnych źródeł energii, na przykład gazu ziemnego lub taniego drewna opałowego, może się okazać, że pompa ciepła bez fotowoltaiki nie jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Obecnie jednak tradycyjne paliwa stałe czy gaz są coraz mniej opłacalne i nie zawsze łatwo dostępne, co pokazał 2022 rok, gdy na rynku węgla zapanował kryzys, dystrybutorzy drastycznie zwiększyli ceny i potrzebna była interwencja państwa.

Pompa ciepła DaikinPompa ciepła monoblok

fot.: Daikin                                                     fot.: Thermoval

 

Poza kwestią wymiernej opłacalności w przypadku pompy warto wziąć pod uwagę, że jest to źródło czystej energii, które nie zanieczyszcza powietrza i nie wpływa negatywnie na środowisko. Jeśli zależy Ci na ekologicznym ogrzewaniu, pompa ciepła może być atrakcyjnym rozwiązaniem niezależnie od opłacalności finansowej. Do tego pompy ciepła są łatwiejsze i wygodniejsze w eksploatacji na co dzień, w porównaniu z tradycyjnymi kołami, które wymagają regularnego dorzucania opału, pilnowania ilości opału w podajniku i sprzątania nadmiaru popiołu i sadzy.

Pompa ciepła De Dietrich

fot.: De Dietrich

 

Opłacalność pompy ciepła zależy od wielu czynników. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci ocenić konkretne warunki i dostępne opcje w Twoim przypadku oraz dobrać pompę ciepła z najlepiej dopasowanymi parametrami.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Solsum, De Dietrich, Hewalex, Buderus, Daikin, Thermoval


Zobacz także
Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

W środkach masowego przekazu nie brakuje doniesień o rachunkach grozy, które... ¬ więcej...
 
Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość ekologiczna oraz dążenie do wykorzystania... ¬ więcej...
 
Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią znane pod nazwą HEMS i EMS to rozwiązania stosowane w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook