gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Inspekcje fotowoltaiczne z kamerą termowizyjną Sonel KT-256F

artykuł promocyjny


Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że inwestorzy coraz chętniej decydują się na postawienie mikroinstalacji na swoim terenie. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo tego typu instalacji, należy regularnie badać nie tylko parametry elektryczne, ale również cieplne poszczególnych elementów.

Inspekcje fotowoltaiczne z kamerą termowizyjną Sonel KT-256F

 

Fotowoltaika a bezpieczeństwo

 

Przegrzewające się elementy instalacji fotowoltaicznych stwarzają poważne ryzyko pożarowe. Ich szybka detekcja i identyfikacja są koniecznością, jeśli chodzi o skuteczne przeciwdziałanie podobnym sytuacjom. Idealne rozwiązanie stanowią tu kamery termowizyjne, które dzięki możliwości bezkontaktowego pomiaru promieniowania cieplnego poszczególnych powierzchni są w stanie pomóc w wykryciu miejsca lub obszaru, który anomalnie się nagrzewa.


Z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa i przeciwdziałania awariom jest to o tyle ważna kwestia, że coraz większa grupa użytkowników, monterów i serwisantów tego typu instalacji decyduje się na dodanie do swojego zestawu narzędzi również kamerę termowizyjną. Pomaga ona nie tylko wykryć, ale i zidentyfikować przegrzewające się miejsca - nieważne czy są to zbyt luźno połączone złącza, uszkodzenie panelu, czy problemy związane z inwerterem.

 

Sonel KT-256F idealna do inspekcji małych i średnich instalacji PV

 

Do inspekcji związanych z obsługą małych, średnich i dużych instalacji, idealnym narzędziem jest poręczna kamera typu Sonel KT-256F lub nieposiadająca funkcji autofocus Sonel KT-256. Kamery te stanowią skrojoną na miarę propozycję przeznaczoną dla instalatorów oraz serwisantów instalacji fotowoltaicznych (a także pomp ciepła i innych instalacji HVAC, jak również budowlańców i elektryków). Dzięki 16 godzinom pracy na pojedynczym naładowaniu akumulatora zapewnia funkcjonowanie nawet przez cały dzień wykonywania pomiarów bez konieczności noszenia ze sobą zapasowych pakietów baterii, a gdy zachodzi taka konieczność, dzięki wejściu USB-C, może być zasilana z power banku.

Sonel KT-256F

 

Kluczowe aspekty termowizyjnej inspekcji fotowoltaiki

 

Pierwszym z rozważanych elementów jest sam panel fotowoltaiczny. Gdy jedna lub kilka cel jest zacieniona, w czasie gdy pozostałe pozostają w pełnym nasłonecznieniu, na tych zacienionych odkłada się ciepło. Jest ono stratą, stwarza ryzyko pożarowe oraz ryzyko uszkodzenia panelu fotowoltaicznego. Zacienienie powoduje odwrócenie polaryzacji, które skutkuje wzrostem oporu elektrycznego w celi i - zgodnie z zasadami fizyki – spadek napięcia generuje ciepło. Kamera termowizyjna pozwala nie tylko ustalić, z którymi celami występuje ten problem, ale również zidentyfikować i zlokalizować ich uszkodzenia.


Drugim aspektem jest stan złącz MC4 lub Amphenol. Przy nieprofesjonalnie wykonanym połączeniu, może dojść do jego przegrzewania. Generuje to poważne ryzyko pożarowe. Należy pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na fakt, że to złącze przenosi prąd stały, a łuk DC nie gaśnie tak łatwo, jak łuk AC (powstały przy przepływie prądu przemiennego). Dzieje się tak ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do prądu przemiennego, wartość prądu stałego nie przechodzi przez „0”, co dzieje się przy zmianie polaryzacji w przebiegu AC, więc nie gaśnie samoistnie. Taki efekt z perspektywy bezpieczeństwa pożarowego jest bardzo niebezpieczny i generuje znaczne ryzyko zapłonu instalacji oraz konstrukcji, na której jest osadzona (zwłaszcza narażone na zapłon są dachy).


Trzecim aspektem jest możliwość weryfikacji nieprawidłowo działających elementów inwertera. Można wykryć nieprawidłowości w połączeniach (zbyt obciążone jedno ze złączy lub inne usterki).

 

Pomoc dla termografisty

 

Dla poprawnego wykonania pomiarów termowizyjnej inspekcji fotowoltaiki kluczowa jest wiedza i doświadczenie termografisty przeprowadzającego badanie. Odpowiednim wsparciem służy Dział Szkoleń Sonel S.A., który organizuje kursy w zakresie termowizji. Doświadczeni eksperci wyjaśnią wszelkie nieścisłości i doradzą najlepsze rozwiązania.


Autor:

Marcin Magierowski

Sonel S.A.

Kontakt w sprawie produktów:

SONEL S.A.
tel. +48 74 85 83 800
www: www.sonel.pl/pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

W środkach masowego przekazu nie brakuje doniesień o rachunkach grozy, które... ¬ więcej...
 
Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość ekologiczna oraz dążenie do wykorzystania... ¬ więcej...
 
Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią znane pod nazwą HEMS i EMS to rozwiązania stosowane w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook