
- Polska pompa ciepła IGLOO MultiTherma
- Nowa pompa ciepła od KOSPEL
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze



9 zasad poprawnego montażu zaworów antyzamrożeniowych do układów z pompami ciepła
artykuł promocyjny
Pompy typu monoblok mają wiele zalet - to m.in. nieskomplikowany montaż, który nie wymaga posiadania dodatkowych uprawnień do wykonywania instalacji, a także wysoka sprawność. Jednak lokalizacja urządzeń na zewnątrz budynku może powodować zamarzanie wody i uszkodzenie instalacji (jeśli jako medium stosuje się czystą wodę), a nieodpowiednie zabezpieczenie pompy może przyczynić się nie tylko do braku ogrzewania w dni z najniższą temperaturą, ale również do nieuznania gwarancji przez producenta źródła ciepła. Jak jednak wyjaśnia Robert Kunc, inżynier wsparcia technicznego, można sobie z tym problemem poradzić i zapewnić pompie monoblok odpowiednią ochronę.
Kosztowne zamarzanie
Najczęściej w instalacjach z pompami ciepła typu monoblok stosuje się wodę jako nośnik ciepła. Jednakże w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej lub ujemnej temperaturze na zewnątrz, woda ta może zamarznąć. Taka sytuacja może prowadzić do zniszczenia zewnętrznego odcinka orurowania, a co gorsza - wymiennika w pompie ciepła. W efekcie konieczne może się okazać kosztowne i czasochłonne naprawienie uszkodzeń lub nawet wymiana części układu.
Warto zaznaczyć, że prace naprawcze w ramach gwarancji mogą być realizowane tylko wtedy, gdy właściciel instalacji odpowiednio zabezpieczył pompę przed takimi zdarzeniami, zgodnie z wytycznymi danego producenta.
Proste rozwiązanie
Aby uniknąć kosztownych napraw instalacji, warto zainstalować zawory AAV. Ich zasada działania opiera się na otwieraniu lub zamykaniu wkładki termostatycznej. Gdy temperatura spadnie do 3°C, wkładka termostatyczna otwiera wypływ wody z instalacji. Kiedy temperatura medium wzrośnie powyżej 4°C, element termostatyczny samoczynnie zamyka wypływ wody z instalacji. Dzięki temu mechanizmowi można zapobiec uszkodzeniom spowodowanym zamarznięciem medium.
fot.: Rober Kunc, inżynier wsparcia technicznego
Jeszcze łatwiejszy montaż
Aby zagwarantować niezawodną ochronę całego układu, trzeba uwzględnić kilka zasad:
- By wyeliminować ryzyko zamarznięcia wody na jakimkolwiek odcinku instalacji, trzeba zamontować 2 zawory AAV na zewnętrznym odcinku układu - jeden zawór na zasilaniu, a drugi na powrocie.
- Zawory powinny być zamontowane w pozycji pionowej - dzięki temu medium będzie mogło swobodnie spływać z kroćca spustowego w razie potrzeby
- Zawory najlepiej zamontować jak najbliżej wymiennika pompy ciepła, który stanowi najkosztowniejszy element instalacji.
- Zadbaj o odpowiedni spadek na rurociągach w kierunku zaworów - od strony budynku i od strony pompy ciepła. Zwiększy to efektywność spływu medium z instalacji.
- Między dwoma zaworami powinien być zachowany odstęp przynajmniej 10 cm w poziomie. Jeśli odstęp będzie mniejszy lub zawory będą ustawione jeden pod drugim woda wypływająca z górnego zaworu może spowodować oblodzenie dolnego zaworu i zablokować wypływ z niego wody. Wtedy mimo zastosowania zabezpieczenia, może dojść do uszkodzenia instalacji.
- Na instalacji nie powinno się stosować dodatkowej armatury odcinającej czy syfonów - mogą ograniczać albo całkowicie uniemożliwiać grawitacyjny odpływ wody od strony pompy ciepła i wewnętrznej instalacji.
- Zawory AAV nie powinny być izolowane termicznie - ich poprawne działanie uzależnione jest od temperatury wkładki termostatycznej i jeśli będzie ona różna od rzeczywistej temperatury medium, reakcja zaworu może się opóźnić. Izolacja może też pozbawić zawory AAV dostępu do powietrza przez zawór napowietrzający i zmniejszyć zrzut wody z instalacji.
- Dolny zawór powinien być zamontowany minimum 20 cm nad podłożem - montowanie zaworu zbyt nisko może narazić odpływ wody na zablokowanie przez lód.
- Instalację należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami. Zanieczyszczenia mogą źle oddziaływać na pracę zaworów. Problem też można rozwiązać stosując dodatkowe elementy instalacji: separator zanieczyszczeń ADS 180 HP oraz inhibitor korozji BCI.
Pompa ciepła typu monoblok to rozwiązanie mające wiele zalet - m.in. łatwy montaż czy brak konieczności przeznaczania dodatkowej przestrzeni w budynku na potrzeby instalacji dodatkowych podzespołów. Aby jednak pompa ciepła mogła pracować pewnie i niezawodnie, aby zminimalizować ryzyko awarii i kosztownych napraw, instalacja z pompą ciepła powinna być odpowiednio zabezpieczona - służyć mogą temu zawory antyzamrożeniowe.
|

![]() | Z zaworami ARV Vario ProClick Masz wpływ na przepływ!Nowa generacja zaworów marki AFRISO ma wiele zalet - niski moment obrotowy, niski... ¬ więcej... |
![]() | Grzejniki dla ceniących przestrzeń - przegląd oferty RegulusUrządzając dom, staramy się dobrać sprzęt odpowiadający naszemu stylowi. Dużo uwagi... ¬ więcej... |
![]() | Kołnierzowy zawór równoważący IMIW instalacjach grzewczych i chłodniczych istotną kwestią jest dokładna regulacja hydrauliczna.... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |