Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Wienkra


Maty i otuliny - jaki materiał do izolacji kanałów i rurociągów wybrać?

artykuł promocyjny


Wełna kamienna w formie elastycznych mat i otulin to materiał, który zapewni odpowiednią izolację techniczną przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych i rurociągów przemysłowych. Zarówno maty jak i otuliny zapewniają odpowiednie parametry termoizolacyjne, przeciwpożarowe, przeciwkondensacyjne i wyciszające. Warto dowiedzieć się, czym różnią się obie metody izolacji i czy można stwierdzić, że któraś z nich jest lepsza.

Otuliny i maty izolacyjne

Trudno w jednoznaczny sposób porównać różne technologie czy rozwiązania izolacyjne, bo zawsze to złożona, wielowymiarowa kwestia bez prostych odpowiedzi. Pod uwagę trzeba wziąć wiele parametrów - zarówno kwestie techniczno-teoretyczne, jak i te praktyczne - koszt materiałów, trudność montażu, czas przestoju w działaniu instalacji potrzebny do wykonania prac termoizolacyjnych. Wpierw kwestie teoretyczne i techniczne.

 

Badanie przygotowane przez firmę PAROC - jednego z istotnych producentów izolacji technicznych z wełny kamiennej do systemów HVAC i zastosowań przemysłowych. Specjaliści porównali różne technologie izolacji zastosowane w jednakowym środowisku - rurociągu przemysłowego ze stali ocynkowanej o średnicy zewnętrznej 406 mm, przesyłającego gorącą parę wodną o temperaturze 530°C. Jako średnią roczną temperaturę otoczenia na potrzeby obliczęń przyjęto 20°C. Wpływ wiatru w badaniu nie zosta uwzględniony (prędkość przyjmuje wartość 0 m/s).

 

We wszystkichy przypadkach przyjęto 160 mm grubości izolacji. Wyniki dla różnych rozwiązań można przedstawić w tabeli:

Obliczenia dla mat izolacyjnych

fot.: Obliczenia przeprowadzone w programie kalkulacyjnym PAROC Calculus

 

Z czego biorą się różne wyniki?

 

Z zaprezentowanej tabeli można wyciągnąć wniosek, że izolacje oparte na otulinach z wełny kamiennej umożliwiają ograniczenie realnych strat ciepła o 25-30% w porównaniu do mat izolacyjnych na siatce o jednakowej grubości. Co powoduje te różnice?

 

– W przypadku rurociągów zabezpieczanych matami izolacyjnymi, z reguły konieczne jest wykonanie konstrukcji wsporczych płaszcza. Elementy tego typu przechodzą przez warstwę izolacji, tworząc znaczący mostek termiczny, przez który ciepło ucieka na zewnątrz, generując tym samym straty energii z układu – wyjaśnia Paweł Stankiewicz, ekspert firmy PAROC Polska. – Otuliny z wełny kamiennej cechuje natomiast znacznie lepsza wytrzymałość na ściskanie, dzięki czemu nie osiadają z czasem oraz łatwo przenoszą ciężar metalowego pokrycia – dodaje.

 

Analizując charakterystykę różnych rozwiązań izolacyjnych można dojść do wniosku, że jeśli podstawą doboru odpowiedniej grubości izolacji są maksymalne wartości strat ciepła, można zmniejszyć potrzebną grubość izolacji cieplnej przez zastosowanie otulin. Przykładowo używając otulin z wełny kamiennej o sumarycznej grubości 160 mm, uzyskuje się zbliżone parametry robocze co w sytuacji zastosowania mat izolacyjnych o łącznej grubości 240 mm.

 

Kontynuując analizę, warto wiedzieć, że na rynku dostępna jest zróżnicowana oferta otulin z wełny kamiennej.

Otulina izolacyjna

 

Otulina otulinie nierówna - ważne aspekty

 

Przykładem do analizy może być rozwiązanie PAROC Pro Lock, w przypadku której pojedyncza warstwa izolacji pozwala osiągnąć takie same parametry robocze, jak w przypadku dwóch warstw innej otuliny z wełny kamiennej. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu w PAROC Pro Lock specjalnych zamków - podłużnych i poprzecznych. To pozwala utrzymać ciągłość izolacji niezależnie od warunków roboczych i również w sytuacji rozszerzenia cieplnego przewodów. Rynek oferuje również rozwiązania jednowarstwowe, które mają zalety podwójnych systemów izolacyjnych.

 

– Jeżeli z charakterystyki danego środowiska wynika konieczność zastosowania izolacji dwuwarstwowej, a grubość wymaganego rozwiązania przekracza 160 mm to wszystkim projektantom, wykonawcom i inwestorom zalecamy zastosowanie produktów z oznaczeniem „DL”. Są to dopasowane do siebie dwie otuliny izolacyjne, fabrycznie połączone w jedno rozwiązanie, które skutecznie eliminuje wpływ mostków termicznych na parametry energetyczne instalacji – tłumaczy Paweł Stankiewicz.

 

Do tego zastosowanie otuliny do rurociągów jest łatwiejsze, szybsze i wymaga mniejszej powierzchni płaszcza, a także niskich kosztów robocizny, materiałów czy stratami spowodowanymi przestojem instalacji w czasie montażu izolacji. Pozytywny efekt można zwiększyć, decydując się na dwuwarstwową izolację w formie rozwiązania pojedynczego. Otuliny mają wysokie parametry mechaniczne, a więc wykonawca nie musi dodatkowo ich wymiarować czy dopasowywać do instalacji. Oznacza to niższe koszta i mniej odpadów.

 

– Z naszych szacunków wynika, że w stosunku do alternatywy w postaci mat, całkowita oszczędność wynikająca z zastosowania otulin z wełny kamiennej może wynosić nawet 20-30% – podsumowuje Paweł Stankiewicz.

Kontakt w sprawie produktów:

Paroc Polska Sp. z o.o.
tel. +48 61 468 21 90
www: www.paroc.pl
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Nowość w Lindab: Ergovent LINEO PRO - Ukryty Nawiewnik Linowy

Nowość w Lindab: Ergovent LINEO PRO - Ukryty Nawiewnik Linowy

Prosta, niczym niezakłócona linia w suficie nadająca mu stylowy wygląd, ukrywająca... ¬ więcej...
 
Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Profesjonalna technologia pomiarowa od Testo pozwala na szybkie i nieskomplikowane pomiary... ¬ więcej...
 
Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk są niezwykle praktyczne – dzięki lekkiej, modułowej... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook