(R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń

artykuł promocyjny


Transformacja w energetyce jest obecnie zagadnieniem niezwykle istotnym, jeśli nie kluczowym, z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństw w przyszłości. Fakt ten wynika między innymi z konieczności ograniczania oraz eliminacji eksploatacji skończonych zasobów naturalnych Ziemi. Z punktu widzenia uniwersalności to właśnie energia elektryczna jawi się jako przyszłościowy i niezawodny nośnik energii wykorzystywanej przez ludzkość. Dlatego zmiany w strategii rozwoju i funkcjonowania szeroko rozumianego systemu elektroenergetycznego, łącznie z wykorzystywanymi źródłami i przekształtnikami energii, są klasyfikowane jako działania najbardziej priorytetowe.

Ogrzewanie elektryczne

Cele, jakie powinny spełniać powyższe rozwiązania wynikają między innymi z następujących czynników:
 

 • eliminacja korzystania z paliw kopalnych,
 • zmniejszenie oraz zaprzestanie emisji substancji obciążających środowisko naturalne,
 • korzystanie z technologii,
 • zmniejszenie energochłonności urządzeń wykorzystywanych we wszystkich gałęziach gospodarki.


Dodatkowym elementem przyspieszającym konieczność wprowadzania nowych rozwiązań w przemyśle i gospodarce komunalno-bytowej jest sytuacja ekonomiczna. Rynek paliw w ostatnich miesiącach stał się niestabilny, przez co techniki pozwalające na oszczędzanie energii są poszukiwane i dynamicznie rozwijane.


Scharakteryzowana problematyka dotyczy również urządzeń i metod ogrzewania budynków i pomieszczeń.  Rosnące ceny oraz ograniczony dostęp do paliw kopalnych jest jednym z czynników eliminujących korzystanie z tradycyjnych technik grzewczych.


Wskazanie najbardziej opłacalnych, przyszłościowych rozwiązań w ogrzewaniu nie jest zadaniem prostym, co wynika z konieczności uwzględnienia wielu kryteriów, takich jak:
 

 • koszty inwestycyjne,
 • koszty eksploatacyjne (energochłonność, koszty obsługi i utrzymania),
 • niezawodność i trwałość,
 • szybkość działania i elastyczność regulacji parametrów roboczych,
 • wygoda obsługi.


 

Elementy grzejne Formaster


 

Na podstawie pomiarów stwierdzono, że:


 • element grzejny Formaster posiada najwyższą spośród badanych sprawność całkowitą wynikającą z rozwiniętej powierzchni oddawania ciepła oraz wydzielaniu ciepła w całej objętości, bez zbędnego spadku temperatury pomiędzy aktywną częścią rezystora grzejnego a powierzchnią oddającą ciepło do przepływającego powietrza;
 • element grzejny Formaster charakteryzuje się najwyższymi spośród badanych rozwiązań wartościami współczynników przejmowania ciepła przez konwekcję i radiację;
 • element grzejny Formaster charakteryzuje się jednorodnym rozkładem temperatury w całej objętości;
 • nowy element grzejny Formaster jest wykonany z materiałów przyjaznych dla środowiska, a jego sposób wytwarzania charakteryzuje się niskim zużyciem energii.


W świetle przytoczonych argumentów ogrzewanie elektryczne będzie konkurencyjne dla innych spotykanych rozwiązań. Warunkiem popularyzacji jest dostarczenie rozwiązań charakteryzujących się możliwie najniższym poborem energii oraz spełniających wymagania w zakresie ograniczonego  wpływu na środowisko zarówno na etapie wytwarzania, jak i eksploatacji oraz utylizacji.

Elementy grzejne Formaster

 

Ogrzewacze powietrza HexR

 

Odpowiedzią firmy Formaster na opisane problemy jest rodzina innowacyjnych ogrzewaczy powietrza ogólnego przeznaczenia. Zastosowane rozwiązania pozwalają na elastyczną konstrukcję systemów ogrzewania o bardzo dużej skuteczności, intuicyjnej obsłudze, wysokiej dynamice oraz bezawaryjności.


Nowe ogrzewacze produkowane przez Formaster są wyposażone w unikalne, autorskie rezystancyjne elementy grzejne wyróżniające się na tle innych dostępnych na rynku. Elementy wykonane są w przyjaznej dla środowiska technologii grafitowej, a ich wyjątkowa opatentowana konstrukcja gwarantuje bardzo wysoki współczynnik wykorzystania energii elektrycznej, trwałość oraz bezpieczeństwo obsługi.


Elementy grzejne zostały poddane badaniom wykonanym przez ekspertów z dziedziny elektrotermii z Politechniki Warszawskiej. Wykorzystując metody kalorymetryczne, porównano sprawności czterech typów popularnych rezystancyjnych elementów grzejnych (elementy z drutów oporowych, elementy w pancerzach, elementy PTC) oraz rozwiązania zaproponowanego przez Formaster.


Wszystkie te cechy pozwalają na stwierdzenie, że element Formaster jest nową klasą niskotemperaturowych rezystancyjnych elementów grzejnych. Upowszechnienie tego rozwiązania przyczyni się do rozwoju ogrzewania rezystancyjnego dzięki niskiej energochłonności oraz zastosowaniu naturalnych materiałów. Cechy te wpisują się znakomicie w rozwój technologii proekologicznych, co jest bardzo istotną cechą zrównoważonego rozwoju społeczeństw. Wyrażamy nadzieję, że opracowana przez Formaster rodzina ogrzewaczy, bazująca na autorskich elementach grzejnych, stanie się wkrótce alternatywą dla typowych systemów ogrzewania. Unikalne cechy proponowanych rozwiązań pozwalają na ich wykorzystanie zarówno w charakterze podstawowych, jak i uzupełniających źródeł ciepła w zagadnieniach ogrzewnictwa.


dr hab. inż. Marcin Wesołowski,

Instytut Elektroenergetyki, Politechnika Warszawska

Ogrzewacze powietrza HexR

HexR to marka grzejników grafitowych autorskiego patentu służących do podgrzewania powietrza.
Grzejniki nie emitują szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich, pracują bezgłośnie, są tanie w instalacji
i całkowicie bezpieczne – nie trzeba ich wyłączać na noc.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: FORMASTER S.A


Zobacz także
Instal Projekt: Niezawodne grzejniki i suszarki elektryczne dla nowoczesnego domu

Instal Projekt: Niezawodne grzejniki i suszarki elektryczne dla nowoczesnego domu

Od małego zakładu do międzynarodowego przedsiębiorstwa – taka jest historia... ¬ więcej...
 
Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

W ostatnich latach kładzie się spory nacisk na oszczędne i ekologiczne życie. Zwłaszcza... ¬ więcej...
 
(R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń

(R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń

Transformacja w energetyce jest obecnie zagadnieniem niezwykle istotnym, jeśli nie kluczowym,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook