NTS Energy


Czy pompa ciepła wytwarza hałas?

artykuł promocyjny


Jak głośno pracuje pompa ciepła? Czy pompa ciepła wytwarza hałas? Co wpływa na głośność pompy ciepła? Te pytania zadają sobie osoby, które chcą skorzystać z zalet pompy ciepła, ale obawiają się, czy nie będzie ona za głośna i nie spowoduje np. problemów z sąsiadami. W artykule wyjaśniamy, jakie są średnie poziomy głośności tych urządzeń i jak zainstalować pompę ciepła by było to zgodne z prawem i jak najmniej uciążliwe.

Pompa ciepła Thermoval

fot.: Thermoval

 

Powietrzna pompa ciepła to świetne urządzenie grzewcze, które jest oszczędne, ekologiczne i bezobsługowe. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością wśród osób szukających najlepszego rozwiązania do ogrzewania domu/podgrzewania wody użytkowej. Wykorzystuje energię cieplną obecną w powietrzu (nawet zimą) i przy niewielkim udziale pobranej energii elektrycznej dystrybuuje ciepło.

 

Pompa ciepła - dopuszczalna głośność pracy

Poziom hałasu, jaki można emitować na własnej działce jest regulowany prawnie, w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Przepisy te dotyczą zabudowy jednorodzinnej. Zgodnie z ich brzmieniem hałas na granicy posesji nie może przekraczać 50 dB w dzień oraz 40 dB w nocy. Ponieważ pompy ciepła emitują dźwięki o wyższej głośności, przed montażem trzeba dobrze przemyśleć lokalizację urządzenia - wystarczy postawić ją od kilku do kilkunastu metrów od granicy działki, by spełniać normy. Warto też wiedzieć, że hałas w pompie generują takie komponenty jak sprężarka, wentylator i parownik, a nieco redukować go może odpowiednia obudowa. Wraz z postępem technologii producenci starają się zmniejszyć hałas m.in. wykorzystując sprężarki inwerterowe, które pozwalają obniżyć prędkość obrotową pompy, co przekłada się na niższy poziom głośności. Im wyższej klasy jest urządzenie, tym mniejsza powinna być głośność.

 

Pompa ciepła - jaką ma głośność?

Przechodząc do szczegółowego omawiania hałasu generowanego przez pompy ciepła, trzeba rozróżnić dwa parametry: moc akustyczną (lW) oraz ciśnienie akustyczne (Lp). Na etykiecie urządzenia producenci podają informację o mocy akustycznej. To głośność pompy mierzona w ściśle laboratoryjnych warunkach.
Z kolei ciśnienie akustyczne to hałas generowany przez pompę w określonych warunkach, co można zmierzyć już po montażu. Wartość ciśnienia akustycznego zmienia się w zależności od tego, w jakiej odległości od pompy jest mierzone. Wpływ na jej wartość mają także warunki na działce i otoczenie urządzenia - np. ukształtowanie terenu czy obecność pionowych powierzchni, odbijających dźwięk. Warto wiedzieć, że podawana wartość mocy akustycznej to moc znamionowa, a nie moc maksymalna. Pompa w zależności od tego, z jaką mocą pracuje, może generować większy hałas niż moc znamionowa i powinno się to uwzględnić, wybierając miejsce na pompę. Trzeba jednak powiedzieć, że prawidłowo działająca pompa nie powinna zbyt często przekraczać znamionowej mocy akustycznej.

Większość pomp ciepła dostępna na rynku pracuje z mocą akustyczną od 40 do nawet 70 dB (w zależności z jaką mocą pracuje w danym momencie.)

Pompa ciepła Stiebel Eltron

fot.: Stiebel Eltron - Przykładowa pompa ciepła HPA-O 13 Premium pracuje na poziomie mocy akustycznej 55 dB(A), a dodatkowo ma funkcję Silent Mode, która pozwala obniżyć poziom hałasu
 

Gdzie umieścić powietrzną pompę ciepła, by ograniczyć hałas?

Najkorzystniej jest ulokować pompę na wolnej przestrzeni, na gruncie, z dala od innych urządzeń czy przeszkód terenowych. Jeśli zamontujemy pompę blisko ściany budynku, na podłożu z kostki czy betonu, wówczas wzrośnie poziom ciśnienia akustycznego - dźwięk generowany przez pompę będzie odbijać się od ściany czy podłogi, w efekcie czego hałasu będzie więcej, bo będzie niósł się dalej.

Praca pompy nie powinna przeszkadzać domownikom. Nie poleca się montować urządzenia blisko sypialni, tarasu czy tym podobnych miejsc wypoczynku. Dobrym pomysłem może być montaż pompy ciepła od strony ulicy, w odpowiedniej odległości od granicy posesji, by spełnić omówione wcześniej normy hałasu.

 

Pompa ciepła Buderus

fot.: Buderus

 

Jeśli jest taka możliwość, wokół pompy można posadzić krzewy, które będą ograniczać nośność dźwięku. Trzeba przy tym pamiętać, by zostawić wolną przestrzeń przy wylocie powietrza, by nie zakłócić pracy pompy ani rozwoju roślin.


ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Thermoval, Stiebel Buderus,


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook