NTS Energy


Pompa ciepła a brak prądu

artykuł promocyjny


Pompa ciepła to nowoczesna, ekologiczna i oszczędna metoda ogrzewania domu, która cieszy się coraz większą popularnością. Do działania potrzebuje jednak prądu - co się stanie z pompą ciepła w razie awarii zasilania? Czy przestanie działać? Czy trzeba obawiać się takiej sytuacji i jak można jej zapobiec? W jaki sposób zapewnić awaryjne zasilanie pompy ciepła?

Pompa ciepła SapporoThermoval

fot.: Thermoval

 

Czy pompa ciepła działa na prąd?

 

Jak działa pompa ciepła? Choć urządzenia te stają się coraz popularniejsze, nie wszyscy jeszcze wiedzą, czym właściwie są pompy ciepła i na czym polega ich działanie. Często mówi się o tym, że pompy ciepła są ekologiczne albo że należą do odnawialnych źródeł energii, bo do ogrzewania/chłodzenia pobierają energię z powietrza, wody lub gruntu (w zależności od typu pompy). Choć to prawda, takie zdanie może być mylące. Pompy owszem wykorzystują energię ze swojego otoczenia, ale żeby wytworzyć z niej ciepło potrzebują zasilania prądem elektrycznym. Pompa nie będzie działać bez prądu. Plusem tych urządzeń jest jednak wysoka wydajność - z 1 kWh prądu elektrycznego dostępne dziś na rynku pompy ciepła mogą wytworzyć od 3,5 do nawet 5,5 kWh energii cieplnej. Wartość ta będzie tym wyższa, im wyższy jest współczynnik COP pompy ciepła.

Pompa ciepła powietrze-woda Beretta

fot.: Beretta

 

Co się stanie z pompą ciepła, gdy zabraknie prądu?

 

Jeśli wystąpi awaria czy zanik prądu, pompa ciepła przestanie działać, podobnie jak kotły, pompy obiegowe czy inne urządzenia grzewcze. Brak prądu unieruchamia sterownik i paraliżuje pracę urządzenia. Warto mieć jednak na uwadze, że do awarii prądu dochodzi coraz rzadziej, przerwy w dostawie energii są coraz krótsze (do 2-3 godzin) i nie grozi nam blackout. W razie przerwy w działaniu pompa nie wychłodzi się szybko i przez kilka godzin utrzyma w ogrzewanych pomieszczeniach komfort termiczny. Zwłaszcza w połączeniu pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym, dzięki dużej bezwładności cieplnej.

 

Awaryjne zasilanie pompy ciepła

 

Jeśli nie przekonuje Cię argument coraz rzadszego występowania awarii, rozważ któryś z awaryjnych sposobów na zasilanie pompy ciepła, by zagwarantować swojej rodzinie bezpieczeństwo cieplne niezależnie od dostawców energii.

Pompa ciepła Stiebel EltronPompa ciepła Therma V LG

fot.: Stiebel Eltron                                                         fot.: LG

 

Pompa ciepła i agregat prądotwórczy

 

Jako pierwsze rozwiązanie na myśl nasuwa się wykorzystanie agregatu prądotwórczego - urządzenie działające na paliwo, wytwarzające prąd elektryczny. Na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze na benzynę (najpopularniejsze, bo tańsze i łatwe w obsłudze) albo na olej napędowy (nieco droższe, za to zużywające mniej paliwa). Jeśli agregat ma być urządzeniem wykorzystywanym tylko w trakcie awarii, lepszym wyborem będzie jednak model benzynowy. Prócz rodzaju wykorzystywanego paliwa, agregaty mogą być jednofazowe i trójfazowe. W praktyce różnica sprowadza się do mocy agregatu. Moc agregatu powinna być wyższa niż moc pompy - jeśli będziemy zasilać nie tylko pompę, powinniśmy wziąć to pod uwagę przy wyborze mocy.

 

Pompa ciepła - działanie bez przerwy dzięki zasilaczowi

 

Jeśli wolisz uniknąć niedogodności, które mogą wyniknąć przy stosowaniu agregatu - konieczność odprowadzania spalin, potrzeba ustabilizowania napięcia, hałaśliwa praca - dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne zasilacze awaryjne UPS. Ich zadaniem jest podtrzymanie zasilania dla domowej automatyki grzewczej. Gwarantują nieprzerwaną, bezawaryjną pracę ogrzewania w przypadku zaniku prądu i eliminują niebezpieczeństwo uszkodzenia urządzenia w wyniku przepięć. Specjalistyczne zasilacze do urządzeń grzewczych oferuje polska marka EVER.

Zasilacze awaryjne EVERSeria zasilaczy Ever

fot. EVER

 

Pompa ciepła i fotowoltaika z magazynem energii

 

Przerwy w dostawie prądu nie będą stanowić żadnego problemu dla osób, które zadbają o niezależność energetyczną. Jeśli pompa ciepła będzie stanowić element większego, wydajnego systemu energetycznego - pompa ciepła + fotowoltaika + magazyn energii - nie tylko nie będzie trzeba obawiać się awarii prądu. Dzięki maksymalnemu zużyciu produkowanego prądu energia elektryczna będzie tania, a inwestycja w panele fotowoltaiczne i pozostałe urządzenia szybko się zwróci. Tym bardziej, jeśli skorzystamy z dotacji na fotowoltaikę i dodatkowe urządzenia.

 

ZOBACZ TAKŻE:

 
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: EVER, Beretta, LG, Thermoval, Stiebel Eltron


Zobacz także
Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

Praca każdego urządzenia wiąże się z emisją hałasu, czyli dźwięku. W przypadku... ¬ więcej...
 
Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego Domu

Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego Domu

W dobie rosnących cen energii i zwiększonej świadomości ekologicznej, odpowiedni wybór... ¬ więcej...
 
Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

Montaż i lokalizacja pompy ciepła na działce oraz w budynku to ważna kwestia, na którą... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook