System Rosenberg ECFanGrid

Koszt montażu ogrzewania podłogowego

artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe cieszy się niesłabnącą popularnością. To wygodne rozwiązanie grzewcze, zapewniające wysoki komfort i dobry rozkład temperatury. Wśród dostępnych opcji można wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe albo ogrzewanie podłogowe wodne. Oba systemy mają swoje zalety i wady. Co składa się na koszt ogrzewania podłogowego i ile trzeba wydać?

Ogrzewanie podłogowe tanie i zdrowe immergas

fot.: Immergas

 

Zalety ogrzewania podłogowego

 

Ogrzewanie podłogowe to dobra alternatywa dla tradycyjnych ściennych grzejników. Ciepło rozchodzi się w tym przypadku w sposób równomierny, korzystniejszy i bardziej odpowiadający potrzebom domowników. Elementy grzewcze w podłodze nagrzewają się i przekazują ciepło, które od podłogi do sufitu przenosi się na całe pomieszczenie. Dzięki temu cyrkulacja powietrza jest tu wolniejsza i powoduje mniejsze unoszenie się kurzu, co czyni ogrzewanie podłogowe korzystnym wyborem dla alergika. Dodatkowo zyskujemy efekt przyjemnej, ciepłej podłogi. Inną zaletą jest większa swoboda w aranżacji pomieszczenia, bo w przypadku ogrzewania podłogowego nie ograniczają nas grzejniki, których nie powinno się zastawiać meblami itp. Warto też wiedzieć, że system ogrzewania podłogowego ma kilkukrotnie większą trwałość w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania wykorzystującego grzejniki.

koszty ogrzewania podłogowego PipelifeOgrzewanie podłogowe nVent

fot.: Pipelife                                                    fot.: nVent

Podłogówka w domu - możliwości wykorzystania

fot.: Kan-therm. System ogrzewania podłogowego przy użyciu: szerokiej gamy rur, izolacji, i elementów mocujących systemu Tacker, Profil, Rail i TBS

 

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne

Na ogrzewanie podłogowe można zdecydować się w trakcie budowy nowego domu lub przy generalnym remoncie. Obecnie do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • Wodne ogrzewanie podłogowe - starszy typ ogrzewania podłogowego. Ciepło rozchodzi się poprzez rury grzewcze ułożone pod wylewką - jastrychem. W rurach krąży woda, podgrzewana przez układ c.o. Ten typ ogrzewania podłogowego daje dużą swobodę w wyborze źródła ciepła. Może to być zarówno zwykły kocioł węglowy, piec na pellet, piec gazowy, jak i pompa ciepła. Wodne ogrzewanie dobrze sprawdzi się na większej powierzchni jako samodzielny system dystrybucji ciepła. Wylewka betonowa świetnie będzie akumulować ciepło - warto wybrać ogrzewanie podłogowe wodne, jeśli nie musisz zbyt często zmieniać temperatury w pomieszczeniu
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne - w tym typie ogrzewania podłogowego ciepło jest przekazywane poprzez takie elementy grzejne jak kable, maty czy folie, działające na prąd elektryczny. Ciekawym pomysłem jest połączenie elektrycznego ogrzewania podłogowego z pompą ciepła i fotowoltaiką - na taki system można dostać duże dofinansowanie (czytaj więcej: Mój prąd 4.0 - zasady dofinansowania)

 

Sprawdź również: Fotowoltaika do elektrycznego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe komfort Immergas

fot.: Immergas

Regulator Salus

fot.: Salus


Koszt montażu ogrzewania podłogowego

Na koszt instalacji ogrzewania podłogowego, zarówno w wariancie wodnym, jak i elektrycznym składa się samo wyposażenie do dystrybucji ciepła - rury grzewcze, kable czy maty - oraz elementy sterujące (regulatory, termostaty) i wynagrodzenie fachowców wykonujących montaż.

Montaż ogrzewania

fot.: Thermoval

 

Koszt montażu ogrzewania podłogowego wodnego

Na koszt wodnego ogrzewania podłogowego składa się po pierwsze koszt rurek - na jeden m2 ogrzewania podłogowego potrzeba między 10-15 metrów rur, co będzie kosztować około 15-25 złotych. Do tego trzeba doliczyć zakup regulatora do ogrzewania - ceny wahają się między 300 a 700 złotych. Trudny do oszacowania jest koszt wykonania usługi montażu. Fachowiec poda własną stawkę, biorąc pod uwagę stopień skomplikowania prac, powierzchnię ogrzewania podłogowego do wykonania i swoje doświadczenie. Stawki dobrych fachowców zaczynają się od około 35 zł za 1m2 podłogówki i mogą wynieść nawet 55 zł za metr. Warto jednak skorzystać z usług kompetentnego wykonawcy, który np. dobierze odpowiednią ilość i rozstaw rur do potrzeb danego pomieszczenia itp.

Diamond Pex

fot.: Diamond


Koszt montażu ogrzewania podłogowego elektrycznego

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie łatwiejszy i nie wymaga dodatkowej wylewki. W tym przypadku najwięcej wydamy na samo wyposażenie grzewcze. Cena przewodów grzejnych to 150-300 zł za 1 m2, ceny mat grzejnych rozpoczynają się od 80-100 zł. Do tego trzeba doliczyć robociznę i zakup termostatów - ich ceny rozpoczynają się od 100 zł.

 

ZOBACZ TAKŻE:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, Kan-Therm, Diamond, Pipelife, nVent, Salus, Thermoval


Zobacz także
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS-SYSTEM

Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS-SYSTEM

Zestawy REGULUS-system do ogrzewania podłogowego kanałowego znajdują zastosowanie w... ¬ więcej...
 
Niezawodne i efektywne ogrzewanie podłogowe

Niezawodne i efektywne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe, obok tradycyjnych grzejników, jest coraz częściej wybieranym... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook