gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   Werit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Co to jest hydrofor i do czego służy?

artykuł promocyjny


Hydrofor przydaje się głównie w przypadkach, kiedy budynek nie jest podłączony do sieci wodociągowej,
a za to posiadamy własne ujęcie wody np. studnię. Z hydrofora możemy skorzystać także w przypadku, gdy ciśnienie wody jest zbyt niskie, gdyż zadaniem urządzenia jest właśnie utrzymanie prawidłowego ciśnienia wody w domu. Czym dokładnie jest hydrofor i w jaki sposób działa? Jaki jest koszt instalacji hydroforowej?

Wilo-Initial Jet System

fot.: Wilo-Initial Jet System

 

Czym jest hydrofor i w jaki sposób działa?

 

Hydrofor jest specjalnym zbiornikiem, który należy do instalacji hydroforowej, składającej się z takich elementów jak: zbiornik ciśnieniowy, pompa, zawory i presostat. Cały system działa na takiej zasadzie, że pompa pobiera wodę ze studni, a następnie wprowadza ją do zbiornika. Przestrzeń w zbiorniku częściowo zajmowana jest przez wpompowywaną wodę, a w pozostałej części znajduje się powietrze, czyli tzw. poduszka powietrzna. W trakcie pompowania wody ciśnienie powietrza wzrasta, a gdy osiągnie już maksymalną wartość, posiadająca specjalny czujnik pompa zostaje automatycznie wyłączona. Kiedy pobieramy wodę, odkręcając w domu kran, następuje spadek ciśnienia, a gdy osiąga ono minimalną wartość, dochodzi do ponownego uruchomienia pompy i cały proces zaczyna się od nowa.

Wilo-Isar BOOST5

fot.: Wilo-Isar BOOST5

 

Jaki hydrofor wybrać?

 

W ofertach producentów znajdziemy kilka rodzajów hydroforów. Różnią się one głównie konstrukcją zbiornika:
 

  • hydrofory tradycyjne
  • hydrofory przeponowe
  • hydrofory ze zbiornikiem o stałym ciśnieniu
  • hydrofory bezzbiornikowe

EsyboxZestaw hydroforowy Esybox

fot.: DAB Pumps - Esybox


Hydrofory tradycyjne znajdziemy w wersji emaliowanej lub ocynkowanej. Mają kształt pionowego lub poziomego walca, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie zbiornika do warunków pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Pojemność zbiornika to minimum 100 l wody, zazwyczaj jednak wykorzystuje się większe pojemności. Hydrofory tradycyjne są niezwykle wytrzymałe, a ich wersja ocynkowana pozwala na ulokowanie ich na zewnątrz budynku. Brak membrany oznacza jednak, że konieczne tu będą częste kontrole stanu ciśnienia powietrza, które trzeba regularnie uzupełniać.


Hydrofory przeponowe posiadają pojemność nieprzekraczającą 100 l i są wyposażone w specjalne membrany, które oddzielają od siebie wodę i ścianki urządzenia, gdzie z kolei znajduje się powietrze pod ciśnieniem, które może być regulowane. W przypadku tego zbiornika powinniśmy stale nadzorować stan membrany, jednak nie musimy tu uzupełniać powietrza tak często, jak w tradycyjnym hydroforze.

HYDROFORY BJ

fot.: Dambat - HYDROFORY BJ

Hydrofory o stałym ciśnieniu posiadają dwa zbiorniki - na wodę i powietrze. Działają dzięki równoczesnej pracy sprężarki i pompy wody, a cechuje je o wiele mniejsze zużycie energii, a także stałe ciśnienie.


Hydrofory bezzbiornikowe wyposażono w pompę powierzchniową wraz z automatem sterującym ich pracą, a w większości przypadków również w mały zintegrowany zbiornik ciśnieniowy, dzięki któremu woda zostaje sprawnie dostarczana do kranu.

 

Ile kosztuje hydrofor?

 

Cena hydroforu zależy głównie od jego pojemności. Mniejsze hydrofory - o pojemności około 20 l - kosztują zazwyczaj od 200 do 300 zł. Za większe hydrofory – 50/60 l – zapłacimy zapewne w granicach od 400 do 500 zł. Jeżeli jednak potrzebujemy hydroforu do domu jedno- lub wielorodzinnego, decydujemy się raczej na urządzenie o jeszcze większej pojemności – min. 100 l. Zapłacimy wtedy o wiele więcej – cena takiego zbiornika może wynosić od 800 do 1000 zł. Należy pamiętać, że im większy zbiornik, tym cena rośnie, a koszt całej instalacji to dodatkowo od 500 do 2000 zł. Wszystko zależy od tego, jaki hydrofor wybierzemy – jaka pojemność, materiały, z których wykonano elementy instalacji, rodzaj pompy itp.

Esybox MiniEsybox Mini

fot.: DAB Pumps - Esybox Mini

 

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wilo, DAB Pumps, Dambat


Zobacz także
Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnych

Sanifos 110 - nowa wysokowydajna przepompownia do ścieków szarych i czarnych

W ofercie SFA pojawiła się nowa przepompownia o wysokiej wydajności do odprowadzania... ¬ więcej...

 
DAB Divertron. Nowy wymiar sprawności elektronicznych wielostopniowych zatapialnych pomp głębinowych
 
Co to jest hydrofor i do czego służy?

Co to jest hydrofor i do czego służy?

Hydrofor przydaje się głównie w przypadkach, kiedy budynek nie jest podłączony... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook