oświetlenie przemysłowe i komercyjne Miloo Electronics


Oświetlenie parkingu

artykuł promocyjny


Parkingi zewnętrzne i podziemne to istotne części galerii handlowych, sklepów i podobnych punktów usługowych, a także urzędów czy zakładów pracy. By korzystanie z nich było wygodne i bezpieczne, właściciel/administrator terenu powinien zadbać o właściwe oświetlenie parkingowe. Takie oświetlenie powinno być dobrane już na etapie projektowania obiektu. Jakie lampy do oświetlenia parkingu? Dziś dostępne są rozwiązania techniczne, które pozwalają na oświetlenie parkingu zgodne z normami, czyli o odpowiednim natężeniu światła. Lampy LED skutecznie wypierają stare i nieefektywne świetlówki, lampy sodowe czy metalhalogenkowe. Lampy uliczne LED, naświetlacze LED czy oświetlenie liniowe LED zapewniają energooszczędne oświetlenie parkingu - tym bardziej jeśli wyposażone są w nowoczesne funkcje z inteligentym sterowaniem i monitorowaniem usterek. Można znaleźć lampy z czujnikiem ruchu oraz z czujnikiem zmierzchu.

Oświetlenie parkingu HSK LEDY

fot.: HSK LEDY

 

Czy parking musi być oświetlony?

Jest wiele przepisów i norm określających kwestie odpowiedniego oświetlenia parkingu. Nie pozostawiają one wątpliwości, że ogólnodostępne parkingi muszą być oświetlone. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Wymienia ono normy, w których określono dokładne wymogi dla oświetlenia parkingów: PN-EN 13201-1:2016-02; PN-EN 13201-2:2016-03; PN-EN 13201-3:2016-03; PN-EN 13201-4:2016-03; PN-EN 13201-5:2016-03.

 

Jakie powinno  być natężenie światła na parkingu

Zgodnie z normą PN-EN 12464-2:2008 oświetlenie parkingowe może mieć różne natężenie światła, a zależy to od tego jak intensywny jest na nim ruch. Zgodnie z normą parkingi można podzielić na trzy grupy:

  • Parking o niskim natężeniu ruchu - nieduże parkingi przyt sklepach, blokach itp. Na takich parkingach o sporadycznym ruchu oświetlenie powinno mieć natężenie około 5 luksów.
  • Parking ze średnim ruchem - to parkingi na których porusza się więcej aut i pieszych, np. przy biurach, zakładach pracy czy mniejszych obiektach użyteczności publicznej. Oświetlenie zgodnie z normą powinno tu wynosić średnio 10 luksów.
  • Duże parkingi o wysokiej intensywności ruchu - parkingi przy dużych obiektach - centrach handlowych, dużych halach sportowych, szkołach czy kościołach. Norma wynosi 20 luksów.

Oświetlenie parkingu zadaszonego MILOO Electronics

fot.: MILOO Electronics

 

 

Funkcje oświetlenia parkingowego

  • Poprawia bezpieczeństwo - oświetlenie poprawia widoczność pieszych przechodzących przez teren parkingu i wspiera kierowców w wykonywaniu bezpiecznych manewrów. Pozwala lepiej widzieć przestrzeń wokół samochodu nieoświetloną reflektorami pojazdu, zmniejszając ryzyko kolizji z innymi autami czy elementami infrastruktury. Oświetlenie może też zminimalizować ryzyko kradzieży czy aktów wandalizmu. Pomaga też w wygodnym odczytywaniu oznaczeń parkingowych, przepakowaniu zakupów bądź odnalezieniu w bagażniku potrzebnych akcesoriów.
  • Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, komfort psychiczny - użytkownicy mogą korzystać z oświetlonego parkingu bez lęku i nieprzyjemnych odczuć wywoływanych przez pobudzającą wyobraźnię ciemność.

Oświetlenie parkingu podziemnego TRILUX

fot.: TRILUX

 

Jakie powinno być oświetlenie parkingowe? - ważne parametry

Poza wynikającą z norm kwestią odpowiedniego natężenia światła, oświetlenie parkingowe można rozpatrywać pod kątem innych parametrów, dzięki którym będzie zadowalać zarówno klientów danego obiektu, jak i jego administratora czy właściciela. Oświetlenie powinno być ważnym zagadnieniem w trakcie projektowania parkingu, by mieć pewność, że zakupione zostaną odpowiednio dobrane lampy. Mówiąc w skrócie dziś nie ma lepszego wyboru niż oświetlenie parkingowe LED. Z powodzeniem wypiera stare i energochłonne systemy - lampy sodowe czy świetlówki. Oświetlenie LED jest energooszczędne i ma imponującą żywotność. Dobrej jakości LED-y mogą pracować nieprzerwanie nawet 100 tysięcy godzin. Dla lepszego zobrazowania przeliczmy tę wartość - to ponad 11 lat ciągłego świecenia!

 

Oświetlenie parkingowe - wytrzymałość lamp

Ponieważ lampy parkingowe pracują w wymagających warunkach, narażone są na zawilgocenie albo zapylenie, dlatego powinny mieć wysoki stopień szczelności (np.IP66). Dobre lampy będą też bardziej wytrzymałe na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku parkingów zewnętrznych warto, by lampy miały zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, bo często są narażone na skoki napięcia.

 

Oświetlenie parkingowe - energooszczędne lampy

W dzisiejszych czasach oczywistym wymogiem, jakie powinniśmy stawiać oświetleniu powinna być energooszczędność. W przypadku parkingów takie oświetlenie często dziala przez wiele godzin, a nawet przez całą dobę (np. parking podziemny w galerii handlowej). Oświetlenie LED pozwala na zaoszczędzenie nawet 80% energii w porównaniu do starszych źródeł światła. Co więcej LED-y znakomicie współpracują z nowoczesnymi rozwiązaniami, jak czujnik ruchu, czujnik zmierzchu czy inteligentne sterowanie. Dzięki tym funkcjom poziom oszczędności może być jeszcze wyższy. Dzięki czujnikowi ruchu lampy mogą emitować światło mniejszej mocy lub wyłączać się, gdy nikt nie korzysta z parkingu i załączać większą moc w chwili, gdy wykryją w pobliżu ruch pieszego czy samochodu. Podobną automatyczną regulację mocy zapewnia czujnik zmierzchu. Wśród najnowocześniejszych rozwiązań świetlnych, które mogą świetnie sprawdzić się na parkingu są też lampy samoczyszczące oraz systemy oświetleniowe z fotowoltaiką czy nawet lampy z generatorami wiatrowymi.

 

System sterowania oświetleniem z czujnikiem ruchu I-VALO

fot.: I-VALO - System sterowania oświetleniem e-Sense Move, dostępny w oprawach I-VALO DAVI i XENRE LED pozwala na dostosowanie oświetlenia do ruchu na parkingu. Każda z opraw może wykryć ruch, a następnie bezpośrednio komunikuje o tym innym oprawom - nie ma potrzeby montowania przewodów sterujących

 

Oświetlenie parkingowe - barwa światła

Oświetlenie parkingowe powinno mieć barwę jak najbardziej zbliżoną do naturalnego światła słonecznego. Warto wybrać lampy o wysokim współczynniku oddawania barw, dzięki czemu można osiągnąć najbardziej naturalny efekt. Warto sprawdzić też takie parametry jak współczynnik ograniczenia olśnienia (światło nie powinno świecić zbyt intensywnie, bo mogłoby przeszkadzać użytkownikom) oraz dopuszczalny poziom migotania.

Oświetlenie parkinguOświetlenie parkingu

fot.: HSK LEDY

 

Oświetlenie parkingowe a zanieczyszczenie świetlne

Czym jest zanieczyszczenie świetlne? Najłatwiej wytłumaczyć to, jeśli ktoś chce nocą pooglądać gwiazdy - w mieście ich obserwacja będzie utrudniona, bo gwiazdy będą na niebie słabo widoczne. Co innego na łące czy leśnej polanie z dala od skupisk ludzkich. Dzieje się tak właśnie z powodu zanieczyszczenia świetlnego - nagromadzenie sztucznego światła nocą w miastach wywołuje łunę, która utrudnia obserwacje astronomiczne i ma negatywny wpływ na organizm człowieka, a także na faunę i florę przystosowaną do życia w ciemności. Ograniczenie zjawiska zanieczyszczenia świetlnego nie jest skomplikowane, a jednak jak na razie często jest to kwestia bagatelizowana przez inwestorów. By oświetlenie parkingowe nie przyczyniało się do zanieczyszczenia powinno być skierowane w odpowiednim kierunku - oświetlać sam teren parkingu, bez zbędnego rozproszenia światła w górę. Zapewniają to m.in. oprawy i odpowiedni kształt opraw z osłoną.

Oświetlenie parkingu podziemnego

fot.: ES-SYSTEM

 

 

Jaki typ lamp wybrać do oświetlenia parkingu?

Parkingi na powietrzu mogą być oświetlone przez oświetlenie typu ulicznego (lampy uliczne LED), lampy na słupach oświetleniowych i naświetlacze LED. Inny typ oświetlenia sprawdzi się w parkingach zadaszonych i podziemmy - tu można wykorzystać lampy liniowe LED i lampy hermetyczne LED. Na parkingu podziemnym sprawdzą się też naświetlacze. Lampy liniowe dostępne są w róznych wymiarach, dzięki czemu można łatwo dobrać oświetlenie do danego obiektu.

Oświetlenie parkingu galerii

fot.: ES-SYSTEM

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: HSK LEDY, ES-SYSTEM, I-VALO, TRILUX, MILOO Electronics


Zobacz także
Certyfikat BREEAM coraz popularniejszy. Jak zaprojektować oświetlenie, aby nie stracić punktów?

Certyfikat BREEAM coraz popularniejszy. Jak zaprojektować oświetlenie, aby nie stracić punktów?

Zarówno w obszarze nieruchomości przemysłowych, logistycznych, jak i biurowych... ¬ więcej...

 
Przejdź na LED - zacznij oszczędzać. Modernizacja oświetlenia z TRILUX

Przejdź na LED - zacznij oszczędzać. Modernizacja oświetlenia z TRILUX

2023 rok to czas zmian w branży oświetleniowej.  Wszystko ze względu na przepisy,... ¬ więcej...

 
Hermetyzacja LED, czyli sposób na szczelne oprawy świetlne

Hermetyzacja LED, czyli sposób na szczelne oprawy świetlne

Szerokie możliwości kształtowania, lekkość, wytrzymałość  i estetyka spowodowały,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook