gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Kontakt Simon

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Fotowoltaika i pompa ciepła

artykuł promocyjny


Fotowoltaika i pompa ciepła to wspaniałe połączenie. Obecnie jest jednym z najlepszych sposobów na tanie ogrzewanie i niskie rachunki za prąd. Przy coraz wyższych cenach prądu i tradycyjnych źródeł ogrzewania, warto rozważyć taką inwestycję. Tym bardziej że można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę i pompę ciepła, które w takim wypadku wyniesie więcej niż na samą instalację PV czy samą pompę. Pojawiają się jednak pytania. Jak dobrać pompę ciepła do fotowoltaiki? Jaka powinna być moc fotowoltaiki do ogrzewania pompą ciepła?

Thermoval system fotowoltaiki i grzewczy

fot.: Thermoval

 

Spośród dostępnych sposobów ogrzewania domu większość jest dziś przestarzała, zbyt kosztowna, pracochłonna i negatywnie wpływa na otoczenie i powietrze, którym oddychamy. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, rozsądny inwestor zdecyduje się wykorzystać do ogrzewania najnowsze technologie. Najlepiej, jeśli połączy dwa nowoczesne rozwiązania. Pompa ciepła z fotowoltaiką to pewny sposób na znaczne obniżenie rachunków. Pozwoli zwiększyć autokonsumpcję wyprodukowanego prądu, co opłaci się bardziej niż oddawanie nadwyżek do sieci. Odpowiedni dobór obu instalacji pozwoli nawet osiągnąć niezależność energetyczną.

Buderus

fot.: Buderus

 

Pompy ciepła stanowią prawdziwą rewolucję branży grzewczej. Można je zaliczyć do odnawialnych źródeł energii - do wytwarzania ciepła wykorzystują energię z powietrza, wody lub ziemi (każdy z wymienionych stanowi tzw. dolne źródło ciepła pompy). Do przebiegu tego procesu potrzebny jest również prąd, ale bilans energetyczny jest w tym przypadku naprawdę korzystny, bowiem ogromną zaletą pompy ciepła (dobrej jakości) jest fakt, że 1 kilowat energii elektrycznej może posłużyć do wytworzenia nawet 4 kilowatów energii cieplnej.

Wienkra

fot.: WIENKRA

 

Jak dobrać moc fotowoltaiki do pompy ciepła?

 

Zużycie prądu przez pompę trzeba brać pod uwagę w chwili zakładania instalacji fotowoltaicznej, bo to kluczowy czynnik dla doboru odpowiedniej mocy instalacji. Zużycie prądu przez pompę zależne jest od potrzeb cieplnych budynku - jego powierzchni, izolacji czy liczby mieszkańców. Poniżej prezentujemy przykładowe wyliczenia w kalkulatorze HKS Lazar, który pozwala wyliczyć koszty rocznego ogrzewania pompą ciepła. W wyliczeniach przyjęliśmy, że dom ma 120 m2 (powierzchnia grzewcza), ma zainstalowane ogrzewanie podłogowe, mieszkają w nim 4 osoby, a za cenę jednej kilowatogodziny przyjęliśmy 0,77 zł.

Kalkulator zużycia prądu

Na podstawie zużycia energii przez pompę ciepła można można dobrać właściwą moc fotowoltaiki. Trzeba założyć, że na każde 1000 kWh zużycia na rok powinno się dobrać 1 kWp fotowoltaiki. Doboru mocy PV można też szacunkowo dokonać w oparciu o moc grzewczą pompy ciepła. W takim wypadku 1 kW mocy pompy (pompa ciepła typu powietrze-woda) należy przeliczyć na 0,5-0,8 kWp fotowoltaiki. Dodatkowo warto określić, czy pompa ciepła będzie używana również do podgrzewania wody i uwzględnić to w planowanej mocy fotowoltaiki.

4eco fotowoltaika

fot.: 4ECO

 

Fotowoltaika i pompa ciepła - koszt

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła to niemały wydatek. W zależności od wybranej mocy instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła koszta mogą wynieść od około 50 tys. do nawet 100 tys. zł. To ma swoje przełożenie na czas potrzebny, by inwestycja się zwróciła - może to potrwać nawet 10 lat. Warto mieć na uwadze, że ze względu na wysoki popyt zarówno ceny pomp ciepła, jak i fotowoltaiki cały czas pną się w górę. Decyzji lepiej jednak nie odkładać na później, bo nie ominie nas zarówno wybór sposobu ogrzewania nowego domu czy modernizacja instalacji w już istniejącym budynku. Do inwestycji w fotowoltaikę i pompę motywują coraz wyższe ceny prądu i opału, a także atrakcyjne dotacje, które zwiększją opłacalność takiego przedsięwzięcia.

LG Pompa ciepła

fot.: LG


Fotowoltaika i pompa ciepła - dofinansowanie

Zarówno na fotowoltaikę, jak i na pompę ciepła, można otrzymać dofinansowanie. Dla instalacji fotowoltaicznych są to programy ,,Czyste Powietrze" i ,,Stop Smog". Najwięcej inwestorów korzysta jednak z programu ,,Mój Prąd". W ramach tego instrumentu dotację można otrzymać na instalację PV od 2 do 10 kW, a także na dodatkowe urządzenia. Przykładowo na fotowoltaikę z pompą ciepła i zbiornikiem ciepłej wody użytkowej można otrzymać do 12 tys. zł. (maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych).

 

Zobacz więcej: Mój prąd 4.0 - zasady dofinansowania

Niektórzy inwestorzy decydują się na mniejsze instalacje PV 3-4 kWh, które mają posłużyć do zapewnienia odpowiedniej ilości energii elektrycznej na potrzeby domowników, ale bez ogrzewania. Tymczasem nieuwzględnienie kwestii ogrzewania przy inwestycji w fotowoltaikę jest dużą nieroztropnością. Konsumpcja prądu przez różne urządzenia domowe (TV, komputer, oświetlenie) średnio stanowi 30% całkowitych kosztów energii elektrycznej w rachunkach. Nawet 70% może za to wynosić koszt energii przeznaczonej do ogrzewania. Ponieważ fotowoltaika jest inwestycją na długie lata (nawet ćwierć wieku), warto porządnie przemyśleć kwestię przeznaczenia wyprodukowanej energii.

Moduł fotowoltaiczny Iglotech

fot.: Iglotech


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: WIENKRA, Buderus, Thermoval, LG, Iglotech, 4ECO, HKS Lazar


Zobacz także
Fotowoltaika na dachu czy na gruncie

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkcję prądu na własne potrzeby. System... ¬ więcej...
 
Dlaczego fotowoltaika się wyłącza - przyczyny i rozwiązania

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza - przyczyny i rozwiązania

Sieć energetyczna w naszym kraju jest przestarzała i wymaga modernizacji. Najlepszym... ¬ więcej...
 
Falowniki Hypontech HPT: Doskonałe Rozwiązanie dla Twojej Instalacji Fotowoltaicznej

Falowniki Hypontech HPT: Doskonałe Rozwiązanie dla Twojej Instalacji Fotowoltaicznej

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym źródłem energii elektrycznej,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook