Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Jak położyć podłogę winylową?

artykuł promocyjny


Panele winylowe to warta rozważenia alternatywa dla klasycznych materiałów do pokrycia podłóg jak płytki czy panele drewniane. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dostępne są w wielu różnorodnych wzorach, co daje szerokie pole do popisu w trakcie aranżowania nowego wnętrza. Ich zaletami jest bardzo dobra wytrzymałość i termoplastyczność, łatwe utrzymanie w czystości, a także montaż, który nie powinien sprawić kłopotu nawet amatorom. Poprawny montaż ułatwi odpowiednia chemia gospodarcza.

 

Na rynku znaleźć można oprócz tradycyjnych paneli drewnianych laminowanych dostępne są panele winylowe LVT wraz z nowocześniejszą podgrupą - panelami SPC-LVT. Oba rodzaje paneli są w 100% wodoodporne, dostępne w wielu kolorach, wzorach czy rozmiarach, mają podobne zastosowanie i są łatwe do utrzymania w czystości. Największa różnica między oboma rodzajami polega na innej konstrukcji desek - LVT mają rdzeń z PCV, a SPC z kompozytu skały wapiennej, co sprawia, że są sztywniejsze.

 

Warto wiedzieć, że panele drewniane nie są rekomendowane do stosowania w przypadku ogrzewania podłogowego, bo drewno nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła i w takiej sytuacji panele winylowe są zdecydowanie lepszą opcją.

 

Podłoga pływająca czy klejona?

 

Sposób montażu paneli winylowych zależy od ich typu. Elastyczne panele LVT są dosyć cienkie i przez to powinny być montowane przy użyciu kleju. Panele SPC-LVT są sztywniejsze, a przez to można wybrać jedną z dwóch metod montażu - obok klejenia, można zdecydować się na metodę bezklejową, inaczej na ,,podłogę pływającą". W tym wariancie panele nie są trwale połączone z konstrukcją budynku - ścianami i stropem - a jedynie łączone ze sobą na zatrzaski. To szybki i mniej pracochłonny sposób montażu. Jak zawsze przy montażu paneli, również w metodzie bezklejowej ważne jest, by kłaść je na równym podłożu. Poleca się stosowanie odpowiednich mas naprawczych np. samopoziomujących.

Wylewka MAX30 WIM

fot.: WIM WYLEWKA MAX30 to cementowy podkład do wyrównywania podłoży, samopoziomujący. Nadaje się do stosowania na różnych podłożach, starych i nowych. Nadaje się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym

 

O wiele pewniejszy efekt można uzyskać metodą klejoną. Jest bardziej tradycyjna i wiąże panele z podłożem w sposób trwały. Dzięki temu panele są mniej zależne od czynników zewnętrznych. To szczególnie ważne np. w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

 

Przygotowanie podłogi do montażu paneli

 

Przed samym zakupem paneli całe pomieszczenie dokładnie mierzymy, by wyliczyć ile materiału potrzebujemy. Po zakupie paneli dobrze jest zostawić je w pomieszczeniu, gdzie mają być ułożone przynajmniej na dobę przed montażem (czas ten powinien zostać wydłużony, jeśli panele były tranportowane/magazynowane w niskiej temperaturze - poniżej 5 oC). Wówczas płytki będą mieć czas na aklimatyzację, dzięki czemu nie będą się wypaczać. Powierzchnia, na której będą układane panele, powinna być pozbawiona pęknięć, zanieczyszczeń, plam oleju czy tłuszczu. Trzeba ją dokładnie oczyścić i osuszyć oraz pozbawić ewentualnych nierówności. Podłoże można wyrównać przy użyciu masy naprawczej. Po przygotowaniu podłoża warto dokonać suchej przymiarki paneli. Wówczas będzie można na spokojnie je dopasować i przyciąć przed przystąpieniem do właściwego układania z klejem.

Kotwa chemiczna Stron Turbo WIMKlamry do betonu WIM

fot.: Kotwa chemiczna WIM STRON TURBO i klamry do zszywania betonu, do stosowania z produktem STRONG TURBO. Kotwa charakteryzuje się wysoką przeczepnością do podłoża i ogromną twardością, zapewnia bardzo dobre, wytrzymałe połączenie.

 

Klejenie podłóg winylowych

 

Klejenie powinno się przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta kleju. Można użyć kleju jednoskładnikowego, który tężejąc wiąże materiał, albo kleju dwuskładnikowego, w którym klej zastyga w określonym czasie po połączeniu dwóch składników. Klej powinno się rozprowadzać tylko na podłożu, nie na panelach. Nie można pozwolić na to, by klej całkiem wysechł w czasie układania paneli. Kolejne panele trzeba układać starannie, by nie spowodować przesunięcia warstwy kleju. Co ciekawe, na rynku dostępne są też panele LVT i SPC-LVT przygotowane od razu do klejenia - na spodzie mają cienką warstwę kleju, zabezpieczoną osłoną. Wystarczy ją zdjąć i przykleić panel, ale wymaga to wprawy i staranności, bo przesuwanie panelu z takim gotowym klejem będzie utrudnione.

Co zrobić, jeśli panel ubrudzi się klejem w trakcie montażu? Przede wszystkim trzeba usuwać zabrudzenia na bieżąco, by klej nie zasechł. Do zmywania kleju używa się odpowiednich substancji - dla kleju jednoskładnikowego jest to alkohol, dla dwuskładnikowego aceton. W przypadku elastycznych paneli LVT gdy minie czas wiązania określony przez producenta, powinno się na całej powierzchni podłogi docisnąć ją specjalnym wałkiem do walcowania podłogi - rekomendowana waga wałka to przynajmniej 50 kilogramów. Dzięki temu panele lepiej przywrą do podłoża i dodatkowo się wyrównają.

 

Cokoły z paneli winylowych

 

Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest użycie paneli LVT do ułożenia cokołów przy podłodze. Wystarczy uciąć panel na odpowiedni wymiar i powstałe listewki przykleić nad podłogą. Dzięki temu w prosty sposób można uzyskać cokoły w identycznym kolorze co panele. Narożniki między panelami powinno się wypełniać spoiną trwale elastyczną. Dobrym wyborem będzie nowość na rynku - matowy silikon.

Silikon matowy

fot.: Zwykły silikon z reguły jest błyszczący, co znięchęca użytkowników do jego stosowania. Rozwiązaniem może być bardziej dyskretny silikon matowy, dostępny na rynku od niedawna

 

Więcej informacji o produktach można znaleźć na stronie producenta WIM Chemia Budowlana

Kontakt w sprawie produktów:

WIM Sp. z o.o.
tel. +48 44 647 70 21, +48 790 830 880
www: wim-chb.pl
wimplattesystem.com
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Ulga termomodernizacyjna 2024 - jak zyskać 53 tys. zł?

Rozliczając roczne zeznanie podatkowe, możemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook