gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Kontakt Simon

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku - czy to jest możliwe?

artykuł promocyjny


Fotowoltaika cieszy się w ostatnich latach naprawdę sporym zainteresowaniem. Wielu chciałoby skorzystać z możliwości posiadania paneli fotowoltaicznych, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nie chodzi tu jedynie o koszt samej instalacji, ale także o brak warunków potrzebnych do jej montażu. Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzą się w przypadku domu jednorodzinnego czy budynku firmowego, ale co jeśli marzymy o instalacji PV, mieszkając... w bloku? Czy można założyć fotowoltaikę na balkonie? A jeśli tak, to czy to się opłaci? Jaki będzie koszt takiego przedsięwzięcia?

Fotowoltaika 4 ECO

fot.: 4 ECO

 

Czy na fotowoltaikę na balkonie w bloku trzeba mieć specjalną zgodę?

 

Okazuje się, że instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku jest jak najbardziej możliwa, jednak trzeba uzyskać na to specjalne pozwolenie od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Dzieje się tak dlatego, że barierka balkonu uważana jest za część wspólną budynku, gdyż w oczywisty sposób wpływa na jego wygląd. Dokumentami, jakie trzeba w tym celu przygotować, jest uzupełniony wniosek oraz projekt instalacji.
 

Jeżeli dostaliśmy pozwolenie na montaż fotowoltaiki, zaczynamy się zastanawiać, jak się do całej sprawy zabrać. Jakie panele będą najlepsze i czy istnieją takie do zamontowania specjalnie na balkonie? Otóż najlepszym wyborem na balkon będą tzw. balustrady fotowoltaiczne. Są one mniejsze od standardowych modułów montowanych na dachach i produkują mniej energii, mimo to obniżają nasze rachunki i również są opłacalne. Należy jednak pamiętać, że nie mogą stanowić jedynego źródła energii, które posiadamy, gdyż są tylko rozwiązaniem dodatkowym. Zmniejszą nasze rachunki, ale równocześnie pobierają za mało prądu, aby opłacało się podłączyć je do publicznej sieci energetycznej. W takim przypadku warto pomyśleć o instalacji OFF-Grid, która wytwarza prąd tylko dla mieszkania w bloku, a mieszkańcy zużywają całą energię na bieżąco.

 

W jaki sposób założyć instalację fotowoltaiczną?

 

Decydując się na umiejscowienie naszej instalacji PV na balkonie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy balkon będzie na to odpowiednim miejscem. Chodzi mianowicie o to, z której strony budynku znajduje się nasze mieszkanie, gdyż niewystarczająco nasłonecznione miejsce nie pozwoli osiągnąć naszym panelom całkowitej wydajności. Panele powinny być zatem ustawione w kierunku południowym. Ważny jest również kąt nachylenia podłoża – powinny zostać zamontowane pod kątem ok. 35-38°. W przypadku balustrady fotowoltaicznej może to okazać się trudne, a nawet niemożliwe, przez co uzysk może być trochę mniejszy.

Panel fotowoltaiczny JA SOLAR 380W

fot.: Hewalex - JA SOLAR 380W

Musimy mieć także na uwadze, że nie powinniśmy instalować paneli samodzielnie. Lepiej zlecić montaż fachowcom, którzy zajmują się tym na co dzień. Należy więc wliczyć w ogólny koszt przedsięwzięcia również profesjonalny montaż. Instalacja PV na balkonie, mimo że zapewni mniej prądu niż instalacja w domu jednorodzinnym, to będzie także sporo tańsza, co z pewnością zaliczymy na plus.

 

Jaki będzie koszt instalacji fotowoltaicznej na balkonie?

 

Zazwyczaj jest to średnio minimum 4000 zł. Oczywiście wszystko zależy od firmy montażowej, tego, jakie panele wybierzemy (im lepsza jakość i większa moc, tym wyższa cena), projektu, falownika, okablowania itp. Warto jednak dodać, że początkowy koszt inwestycji zwróci się po kilku latach. Dzięki fotowoltaice na balkonie będziemy mogli wyprodukować rocznie ok. 500-600 kWh (ok. 400 zł). Nie jest to jednak regułą, wszystko zależy od stopnia nasłonecznienia naszego balkonu oraz mocy paneli. Można także dostać dofinansowanie w ramach specjalnych programów, takich jak „Mój Prąd”, ale warunkiem do otrzymania dotacji jest minimalna moc elektryczna – 2 kW, a nasz balkon raczej nie pomieści tak dużej instalacji. Można zastanowić się natomiast nad kredytem na fotowoltaikę, który różni się od zwykłego kredytu tym, że zawiera niższe oprocentowanie.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: 4 ECO, Hewalex


Zobacz także
Czy instalacja fotowoltaiczna działa bez prądu?

Czy instalacja fotowoltaiczna działa bez prądu?

Choć fotowoltaika produkuje prąd przetwarzając energię ze słońca, warto zadać sobie... ¬ więcej...
 
Handel energią peer-to-peer - na czym polega?

Handel energią peer-to-peer - na czym polega?

Dzięki nowelizacji przepisów już wkrótce w Polsce wprowadzony zostanie... ¬ więcej...
 
Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto instalować pompę ciepła bez fotowoltaiki.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook