
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła



Jak utrzymać stałą temperaturę ogrzewania?
artykuł promocyjny
Zbliża się sezon grzewczy. Ciągły wzrost cen surowców: gazu, oleju opałowego, drewna czy węgla budzi obawy wielu osób, ponieważ przekłada się to wzrost kosztów ogrzewania. Nadchodząca zima może okazać się trudna. Co zrobić, aby nie marnować energii cieplnej w mieszkaniu i niepotrzebnie go nie wychładzać? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.
Podstawową rzeczą będzie upewnienie się, czy nie wychładzamy pomieszczeń nieświadomie. Chodzi tutaj o to, czy okna są szczelne, czy nie wpada nam ziemne powietrze z zewnątrz. Warto zainteresować się tym przed sezonem grzewczym i wyregulować okna przestawiając je na tryb zimowy. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług serwisanta, który wymieni również uszczelki i przygotuje odpowiednio okna na zimę.
Może się jednak okazać, że to nie wystarcza. Stojąc przy oknie, możemy nadal czuć chłód z zewnątrz. Dodatkowym rozwiązaniem mogą okazać się zasłony okienne. Długie zasłony z grubszego materiału np. welurowe – zabezpieczą przed chłodem i dodadzą pomieszczeniu przytulnego wystroju.
Otwory wentylacyjne, również mogą być miejscem, przez które ciepłe powietrze będzie uciekać z pomieszczenia, należy zwrócić na nie uwagę.
Ważną kwestią jest czy ciepło, które daje grzejnik, nie jest przez coś blokowane. Chodzi tutaj o to, czy grzejnik jest czymś zastawiony lub za zasłonami. To istotne. Być może na czas sezonu grzewczego konieczna będzie zmiana w wystroju wnętrza. Odsłonięcie grzejnika daje większą możliwość rozchodzenia się ciepłego powietrza po pomieszczeniu.
Jaki grzejnik wybrać?
Producenci polecają grzejnik aluminiowy. Ma zdecydowaną przewagę nad stalowym kaloryferem, ponieważ mimo że posiada tę samą moc, jest sporo lżejszy, dzięki czemu szybciej się nagrzewa i oddaje ciepło. Jeśli grzejnik jest w stanie w krótszym czasie ogrzać pomieszczenie – zużywa mniej energii grzewczej, co przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Grzejnik aluminiowy jest trwały. Nie musimy się zatem martwić o częstą wymianę i związane z tym kolejne wydatki. Na taki grzejnik firmy KFA Armatura otrzymamy nawet 20 lat gwarancji.
Z czego zbudowany jest grzejnik aluminiowy?
Grzejnik aluminiowy składa się z kilku lub kilkunastu identycznych części – żeberek. Stąd też bywa nazywany grzejnikiem żeberkowym. Z tych elementów komponowany jest grzejnik – zgodnie z potrzebami grzewczymi danego wnętrza. I o to właśnie chodzi – aby grzejnik był dopasowany do pomieszczenia.
Jak to działa?
W nadchodzącym sezonie grzewczym grzejnik aluminiowy może pomóc nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Otóż dzięki tej żeberkowej budowie obniżymy temperaturę wody, która trafia do grzejnika – zużyjemy mniej energii na ogrzanie jej. Może wydawać się to mało logiczne, gdyż obniżenie temperatury wody automatycznie kojarzy się z ochłodzeniem pomieszczenia, ale jeśli dodamy do grzejnika kolejne człony, utrzymamy stałą temperaturę. Na przykład przy obniżeniu temperatury wody o 2 stopnie – dla z balansowania wystarczy dokręcić do grzejnika tylko jedno żeberko.
Co jest jeszcze istotne aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu?
Lepszy komfort sterowania temperaturą w pomieszczeniu dają głowice termostatyczne. Warto na nie zwrócić uwagę niezależnie od rodzaju grzejnika, na jaki się zdecydujemy.
Aby całe ciepło z grzejnika trafiało do pomieszczenia – można rozważyć zastosowanie ekranu zagrzejnikowego. To mata izolacyjna, która odbija ciepło od ściany i kieruje na pomieszczenie.
Warto pamiętać o tym, że wietrzymy mieszkania nawet zimą. Jest to zalecane dla naszego zdrowia – jednak również wpływa na wychładzanie pomieszczeń i spadek temperatury. Jak wietrzyć pomieszczenia w sposób oszczędny? Na pewno nie tak jak przed sezonem grzewczym, kiedy zostawiamy uchylone okno nawet na cały dzień. Tym razem należy pamiętać o zakręcaniu grzejnika i wietrzeniu w sposób bardziej intensywny. Krócej, ale otwierać całe okna. Po takim wietrzeniu temperatura w pomieszczeniu szybciej się z balansuje.
A co poza tym?...
Korzystajmy ze słonecznych dni. Odsłaniajmy okna, kiedy słońce świeci, wykorzystując tym samym naturalne ciepło. I pamiętajmy o zaciąganiu zasłon w wietrzne dni, aby ciepło z pomieszczenia nie wydostawało się na zewnątrz. A dla widocznych oszczędności – warto zastanowić się nad wymianą grzejnika na aluminiowy.
|

![]() | Klasyczny i sprawdzony przez miliony. Czy grzejnik aluminiowy pasuje do każdego wnętrza?Nie od dziś wiemy, że najczęściej wybierane produkty... ¬ więcej... |
![]() | Inteligentny moduł ADAX WiFiModuł ADAX WiFi WT2 Plug umożliwi nam sterowanie różnymi sprzętami elektrycznymi... ¬ więcej... |
![]() | Nowe separatory ADS 180 HP do instalacji z pompami ciepłaPrzy dłuższej eksploatacji instalacji grzewczej można napotkać różne problemy,... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |