gorące tematy
tagi
polecamy

Dopłaty do ogrzewania - komu przysługują, ile wynoszą, jak dostać?

artykuł promocyjny


20 września 2022 roku weszła w życie nowa ustawa o dopłatach do ogrzewania. Tym razem o dofinansowanie mogą starać się nie tylko osoby palące węglem. Dopłaty będą obejmować również takie paliwa jak pellet drzewny, drewno kawałkowe, olej opałowy czy gaz LPG. Oczywiście wysokość dofinansowania będzie zależna od posiadanego źródła ciepła i nie każdy będzie mógł się o nie ubiegać. Komu przysługuje dopłata, ile wynosi i jak się o nią starać? Odpowiadamy!

 

Jakie źródła ciepła obejmuje dodatek?

 

 • Dodatek obejmuje takie źródła ciepła jak:
 • kocioł na paliwo stałe;
 • kominek;
 • koza;
 • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
 • kocioł olejowy;
 • ogrzewacz powietrza;
 • trzon kuchenny;
 • piecokuchnia;
 • piec kaflowy.

 

Logano plus GB212 (15-50 kW)Logano GB125 (18-49 kW)

fot.: Buderus - gazowy kocioł kondensacyjny stojący Logano plus GB212 (15-50 kW) i olejowy kocioł kondensacyjny Logano GB125 (18-49 kW)

 

Ile wynoszą dopłaty i kto może się o nie ubiegać?

 

O dopłaty do ogrzewania ubiegać mogą się osoby posiadające gospodarstwa domowe, a także placówki i instytucje publiczne. Próg dochodowy nie jest brany pod uwagę, liczy się jedynie to, jakiego źródła ciepła używamy.


Należy pamiętać, że nie możemy ubiegać się jednocześnie o dopłatę do węgla opałowego i do ogrzewania. Warunkiem otrzymania dodatku jest zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), poprzez wypełnienie specjalnego wniosku określającego nasze źródło ciepła. Taki wniosek możemy złożyć w urzędzie gminy lub przesłać drogą elektroniczną i trzeba to zrobić do 30 listopada 2022 roku. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, pieniądze otrzymamy w ciągu miesiąca od złożenia dokumentu.

Kocioł dużej mocy z EcoDesign, automatyczne podawanie paliwa (pelety)

fot.: ZMK SAS - kocioł z automatycznym podawaniem paliwa

W sytuacji, kiedy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo, jednak wykorzystywane jest to samo źródło ciepła – można ubiegać się wyłącznie o jedną dopłatę. Jeżeli zdarzy się tak, że wniosek zostanie złożony przez więcej niż jedną osobę z tego samego domu, dofinansowanie otrzyma w imieniu całego gospodarstwa ten domownik, który jako pierwszy złożył wniosek – musi natomiast wymienić tam wszystkie osoby tworzące z nim gospodarstwo domowe.


Wysokość jednorazowej dopłaty zależna jest od rodzaju posiadanego źródła ciepła. Kwoty dofinansowania wyglądają następująco:
 

 • 3000 zł – otrzymamy w przypadku kiedy nasze główne źródło ciepła stanowi kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub inną biomasą;
 • 2000 zł – otrzymamy, kiedy naszym głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy;
 • 1000 zł – otrzymamy, gdy nasze główne źródło ciepła zasilane jest drewnem kawałkowym i jest to: kocioł na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, kominek, koza, piecokuchnia lub piec kaflowy na paliwo stałe;
 • 500 zł – otrzymamy w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

 

Dodatek węglowy

 

Jeżeli główne źródło ciepła dla gospodarstwa domowego zasilane jest węglem, gospodarstwo może ubiegać się o dodatek węglowy. Jest to świadczenie jednorazowe, a jego wysokość wynosi 3000 zł. W tym wypadku podobnie jak powyżej próg dochodowy nie jest brany pod uwagę. Wystarczy, że posiadamy źródło ciepła zasilane węglem kamiennym, pelletem zawierającym minimum 85% węgla kamiennego lub brykietem. Mowa tu o takich źródłach ciepła jak:
 

 • Kocioł na paliwo stałe;
 • ogrzewacz powietrza;
 • kominek;
 • koza;
 • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe;
 • trzon kuchenny;
 • piecokuchnia.
   

Tutaj również koniecznym warunkiem uzyskania dopłaty jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podobnie jest, jeśli chodzi o zasadę głoszącą, że jeden dodatek węglowy przypada na jeden adres zamieszkania. Gospodarstwom domowym, które zamieszkują pod tym samym adresem, przysługuje wyłącznie jedna dopłata.

 

Dofinansowanie do pompy ciepła

 

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio pompy ciepła. Osoby zainteresowane tym rodzajem ogrzewania wiedzą jednak, że to nie jest tania inwestycja. Co prawda sam koszt eksploatacji jest stosunkowo niski i inwestycja zwraca się po latach, ale jasne jest, że początkowo trzeba wyłożyć na ten cel dość sporo oszczędności. Nie każdy może sobie pozwolić na takie obciążenie domowego budżetu. Z pomocą przyjdą tu specjalne programy dotacyjne, których celem jest poprawienie jakości powietrza na terenie naszego kraju.

MAGIS PRO 9 V2

fot.: Immergas - MAGIS PRO V2 - pompy ciepła powietrze-woda typu „Split”


Obecnie oprócz ulgi termomodernizacyjnej istnieją trzy takie programy i są to:
 

„Czyste Powietrze” – Jest to program przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
 

 • Jeżeli nasz roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł, możemy uzyskać do 30 tys. zł dofinansowania.
 • Jeśli miesięczny średni dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym, wtedy będziemy mogli dostać do 37 tys. zł.
 • Gdy miesięczny średni dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym, wtedy uzyskamy nawet do 69 tys. zł dofinansowania.
   

„Moje Ciepło” – To rozwiązanie dla osób, których domy są jeszcze na etapie budowy. Dodatek będzie stanowić od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wysokość dofinansowania będzie zależała od rodzaju pompy ciepła. Można uzyskać od 7 do 21 tys. zł. Należy podkreślić, że dofinansowanie dostaniemy jedynie w przypadku, gdy budynek spełni warunki podwyższonego standardu energetycznego.
 

„Stop Smog” – To program przeznaczony dla najuboższych właścicieli domów. W tym przypadku to gminy, położone na obszarach objętych tzw. uchwałą antysmogową dostają środki na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, a także termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych i podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Przewidziane jest dofinansowanie do 70% kosztów realizacji porozumienia.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, ZMK SAS, Immergas
Zobacz także
Sprzęty, które pobierają prąd, nawet jeśli nie działają

Sprzęty, które pobierają prąd, nawet jeśli nie działają

Jak zużywać mniej prądu? Jednym z prostych sposobów jest wyłączanie nieużywanych... ¬ więcej...

 
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym klasę energetyczną... ¬ więcej...

 
Efektywne oszczędzanie wody i energii w naszych domach

Efektywne oszczędzanie wody i energii w naszych domach

Wiele polskich domów kładzie dziś naprawdę duży nacisk na oszczędzanie.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet