Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

D+H patron


Jak zabezpieczyć centrum baz danych przed pożarem

artykuł promocyjny


Pożar centrum baz danych to poważne zagrożenie dla firmy, które może narazić ją na duże straty finansowe i paraliż działalności. Z tego powodu odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe centrum baz danych ma kluczowe znaczenie i powinno być uwzględniane na każdym etapie - przy projektowaniu, budowaniu i użytkowaniu bazy. Jednym z jego elementów musi być skuteczna detekcja dymu. Wczesne wykrycie pożaru pozwoli uniknąć zniszczenia sprzętu i kosztownych awarii.

Urządzenoia ppoż. na różnych etapach pożaru

W dobie komputeryzacji liczba danych zawartych w internecie stale rośnie i to w zawrotnym tempie. Cyfrowe bazy danych są wykorzystywane powszechnie przez świat biznesu, sektor bankowy czy przez organy państwowe. Dane te wcale nie znajdują się w niewidzialnej chmurze, jak mógłby pomyśleć niejeden użytkownik internetu. Wymagają miejsca na fizycznie istniejących serwerach, które powinny być odpowiednio zabezpieczone przed pożarem. Na ten cel właściciele centrów baz danych nie powinni żałować pieniędzy, bo jak podaje firma D+H minimalny koszt typowej awarii wynosi około 40 tys. zł na minutę. Co może się dziać w przypadku awarii pokazał w 2021 roku głośny pożar serwerowni firmy hostingowej OVH w Strasburgu, kiedy wiele stron internetowych stało się niedostępnych. Awarii uległ co piąty adres IP w chmurze OVH, w tym dane agencji rządowych, banków czy serwisów kryptowalutowych.

Centrum baz danych to miejsce o podwyższonym ryzyku pożarowym. Wykorzystywany sprzęt komputerowy generuje ciepło. Do tego jest tu mnóstwo kabli elektrycznych i wyposażenia z palnych materiałów. Odpowiedni system przeciwpożarowy powinien zabezpieczać zarówno przed pożarami, jak i fałszywymi alarmami, które również mogą poważnie zaszkodzić pracy serwerowni. Choć powstało wiele profesjonalnych instrukcji i scenariuszy, które całościowo podejmują temat systemów przeciwpożarowych w miejscach takich jak centra baz danych, najważniejszym aspektem takich systemów jest skuteczny system detekcji dymu i wczesnego ostrzegania o pożarze.

 

Komora mgłowa

 

Detekcja w komorze mgłowej (Cloud Chamber Detection - CCD) to technologia, która pozwala na bardzo wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego. W odróżnieniu od znanego w branży określenia ,,zasysające czujki dymu" komora mgłowa związana jest z pojęciem ,,zasysające czujki pożaru". Jak to rozumieć? Technologia komory pozwala ujawnić powstający pożar jeszcze zanim w ogóle pojawi się dym, bo jej działanie opiera się na wykrywaniu niewidocznych cząstek spalania. Takie cząstki powstają, gdy urządzenia czy kable zaczynają się przegrzewać. Stan przegrzania może trwać wiele minut, a nawet godzin, zanim urządzenia zaczną dymić. Dzięki detekcji w komorze mgłowej użytkownik jest z dużym wyprzedzeniem ostrzegany o zagrożeniu.

Technologia komory mgłowej to opatentowane, jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie brytyjskiej firmy Protect Fire Detection. Wyłącznym dystrybutorem tej marki w Polsce jest D+H Polska.

Schemat działania komory mgłowej ilustruje zdjęcie:

Komora mgłowa

 

Atomowa skuteczność komory mgłowej

 

Zapach przegrzewających się urządzeń jest wyczuwalny dla człowieka. Jesteśmy w stanie odróżnić go od normalnego zapachu ciepłych urządzeń elektrycznych i instynktownie odbieramy jako zapach związany z zagrożeniem pożarowym, choć dymu jeszcze nie widać. Komora mgłowa skutecznie wykrywa zagrożenie jeszcze w tej fazie, co jest o tyle ważne, że już w czasie wystąpienia dymu może dojść do uszkodzeń sprzętu komputerowego.

O poziomie bezpieczeństwa i skuteczności technologii komory mgłowej świadczyć może niezależny raport Instytutu Standardów i Technologii opracowany na zlecenie Amerykańskiego Biura Badań Regulacji Jądrowych. Przedmiotem badania było działanie Systemów Wczesnego Wykrywania Pożaru w elektrowniach jądrowych. Przez trzy lata testowano różne systemy wczesnej detekcji. W raporcie jednoznacznie stwierdzono, że systemy wyposażone w technologię komory mgłowej przeszły pozytywnie więcej testów niż inne i reagowały na zagrożenie o wiele szybciej, nawet o 12 minut. Od czasu opublikowania raportu w amerykańskich elektrowniach atomowych instalowanych jest więcej czujek z komorą mgłową. Warto dodać, że badania prowadzono niezależnie od producentów systemów detekcji.

 

Czujki zasysające Protec

 

Bardzo wczesne wykrycie zagrożenia to nie jedyna zaleta czujek wykorzystujących komorę mgłową (Cirrus Hybrid i Cirrus Pro 200). Nie występuje w nich problem fałszywych alarmów, jak w przypadku zwykłych czujek, które reagują na pył, kurz czy inne czynniki niepożarowe. Wiele systemów wykrywania jest podłączonych do automatycznych systemów gaszenia, których zadaniem jest szybkie usunięcie ognia. W ten sposób więc czujka z komorą mgłową zapobiega stratom, które mogłyby z powodu takiego alarmu wyniknąć.

Kontakt w sprawie produktów:

D+H Polska Sp. z o.o.
tel. +48 71/323 52 50
www: www.dhpolska.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
 Nowa seria sygnalizatorów pożarowych - P8

Nowa seria sygnalizatorów pożarowych - P8

W ofercie firmy pojawiły się trzy nowe sygnalizatory pożarowe, które zastępują... ¬ więcej...
 
Maksymalna ochrona przeciwpożarowa Nipro

Maksymalna ochrona przeciwpożarowa Nipro

Początki historii bezpieczeństwa pożarowego sięgają 64r. n.e.  Świadomość... ¬ więcej...
 
Jak zabezpieczyć centrum baz danych przed pożarem

Jak zabezpieczyć centrum baz danych przed pożarem

Pożar centrum baz danych to poważne zagrożenie dla firmy, które może narazić... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook