Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu

aktualizacja: 13-07-2022, 05:49 – artykuł promocyjny


Pompy do nawadniania, stanowią bardzo ważną część ogrodowych instalacji nawadniających. Pompa jest sercem takiego systemu, zatem wybranie tej właściwej do nawadniania nie jest łatwym zadaniem. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia? Na to pytanie, postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do ogrodu

 

Rodzaj pompy do ogrodu

 

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania pompy do ogrodu, powinna być ta tycząca się jej rodzaju. Obecne na rynku urządzenia, można podzielić bowiem na kilka najważniejszych typów. Chcąc wybrać odpowiednią pompę do swojego ogrodu, warto zajrzeć na stronę sklep-watermark.pl, gdzie poza zakupem, możemy uzyskać także fachową poradę.

 

Pompa powierzchniowa (samozasysająca)

 

Pompy samozasysające, nie mogą być używane w przypadku każdej z instalacji nawadniających. Ograniczeniem jest tutaj wysokość ssania, która zazwyczaj nie przekracza 6-8 metrów. Mają one również ograniczenie co do możliwości tłoczenia wody na spore odległości. Z uwagi na to na powierzchniową pompę można się zdecydować tylko wówczas, kiedy poziom lustra wody znajdzie się maksymalnie na takiej właśnie głębokości oraz blisko źródła. Ilość pompowanej wody zależna jest także od wydajności konkretnej studni. Jeśli istnieje obawa, iż nie dostarczy ona właściwej ilości wody, należy rozważyć wybranie innego typu pompy.

 

Pompa zanurzeniowa

 

Pompy zanurzeniowe są agregatami złożonymi chociażby z hermetycznego silnika, który przystosowany jest do pracy w wodzie. Zakłada się ją poniżej lustra wody, dzięki temu można ją czerpać nawet ze sporej głębokości. Większość dostępnych modeli zabezpieczona jest na wypadek pracy na sucho - posiadają wyłącznik pływakowy wyłączający automatycznie pompę albo systemy elektronicznej kontroli. Uodporniona na działanie korozji obudowa sprawia zaś, iż urządzeniu nie są w stanie zaszkodzić złe środowiskowe warunki. Wysokość tłoczenia pompy zatapialnej jest różna zależnie od modelu. W sprzedaży znajdują się urządzenia, które mogą czerpać wodę nawet z głębokości 45 metrów.

 

Pompa głębinowa

 

Pompy głębinowe, przeznaczone są przede wszystkim do czerpania wody ze studni i odwiertów. Wysokość tłoczenia wynosić może poniżej 8 metrów, aż do ponad 100 metrów. Ich zastosowania nie będzie ograniczać głębokość studni, a co najwyżej wewnętrzna średnica jej osłonowych rur - minimum 100 mm (im jest szersza, tym mamy większy wybór co do modeli). Niezbędne staje się bowiem wprowadzenie do nich agregatu pompowego na właściwą głębokość (nie zaś na dno). Żeby jak najlepiej dobrać urządzenie do potrzeb, trzeba uprzednio wybrać przedział głębokości, w jakiej będzie ono pracować. Ułatwi to wybranie urządzenia o właściwej wydajności, przy czym powinna być ona za każdym razem wyższa, aniżeli wydajność studni.
Pompę głębinową montuje się zawsze niżej, aniżeli poziom lustra wody. Dzięki czemu jest ona cały czas właściwie chłodzona. Jedynym ważnym parametrem dla takiego urządzenia będzie wysokość tłoczenia, która wynieść może parędziesiąt metrów i o wiele więcej. Warto mieć na względzie, iż im wyższa będzie ta wartość, tym mniejsza jest wydajność pompy. Wysokość ssania zmierzona między osią pompy a najniższym poziomem lustra wody, nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia.

 

Wielkość instalacji nawadniającej

 

Dobrze jest, jeżeli już na etapie dobierania pompy do nawodnienia ogrodu wiemy, jak będzie wyglądała docelowa instalacja do zraszania. Na tej podstawie będziemy w stanie określić między innymi odległość linii kroplującej czy najdalej znajdującego się zraszacza od źródła wody, czyli od naszej studni, jak również ilość połączeń, czyli wszelkich elementów mogących stawiać opór swobodzie przepływania wody.


Jeżeli posiadamy spory ogród (na przykład mający powierzchnię 1000 metrów kwadratowych), to celem uniknięcia problemu ze zbyt niskim ciśnieniem na ostatnim z odcinków warto, abyśmy wybrali pompę o jak najwyższym parametrze co do wysokości podnoszenia.

 

Średnica otworu studziennego

 

Jest to bardzo istotna kwestia, od której zależy również wybranie odpowiedniej pompy. Jeżeli otwór studzienki jest dość wąski (przykładowo 50 mm), to pozostaje nam wyłącznie zastosowanie hydroforowej pompy wraz z wężem ssącym, który zostaje umieszczony w otworze. Jeżeli jednak mamy studnię wierconą, to z dużym prawdopodobieństwem jej otwór będzie mieć średnicę minimum 100 mm - to pozwala na wybór spośród wielu rozpowszechnionych egzemplarzy pomp głębinowych.

 

Wysokość ssania

 

To kolejny parametr, który musimy sprawdzić. Chodzi o to, na jakiej wysokości będzie się znajdowało lustro wody w naszej studni. Jeżeli jest to przykładowo 6 metrów, wtedy można pomyśleć o inwestycji w hydroforową pompę. Większość spośród urządzeń do domowego użytku posiada opcję zasysania wody z głębokości nawet i 8 metrów, niemniej jednak konieczne jest pozostawienie minimum 2-metrowego zapasu na wypadek dużego obniżenia się lustra wody podczas poboru.


Jeżeli wysokość ssania przekroczy 7 metrów, to nie mamy już wyboru i musimy wybrać pompę głębinową.

Kontakt w sprawie produktów:

Watermark - Pompy Głębinowe i Hydrofory
tel. 795 044 111
www: sklep-watermark.pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak wybrać pompę głębinową, żeby nie popełnić błędu?

Jak wybrać pompę głębinową, żeby nie popełnić błędu?

Zadaniem pomp głębinowych jest pompowanie wody czystej i zimnej ze studni wierconych... ¬ więcej...

 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu

Pompy do nawadniania, stanowią bardzo ważną część ogrodowych instalacji nawadniających.... ¬ więcej...

 
Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych

Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych

Pompy głębinowe należą do urządzeń szeroko stosowanych zarówno w gospodarstwach... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet