Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych

aktualizacja: 24-06-2022, 12:29 – artykuł promocyjny


Pompy głębinowe należą do urządzeń szeroko stosowanych zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w poszczególnych gałęziach przemysłu. Omawiane instalacje zasilają w czystą wodę szereg obiektów, bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej. Poznaj podstawowe zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych!

Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych

 

Rodzaje pomp głębinowych

 

Pod kątem zastosowanej konstrukcji wyróżnia się pompy głębinowe:

  • monoblokowe
  • śrubowe


Najczęściej stosowanymi instalacjami zarówno w użytku domowym, jak również przemysłowym, są egzemplarze monoblokowe. W ich konstrukcji można wyróżnić element roboczy, w postaci wirników bądź ślimaka, zintegrowany z silnikiem. Wspomniane podzespoły tworzą w ten sposób pojedynczy blok urządzenia.


Ze względu na średnicę, na rynku dostępne są m.in. pompy:

  • trójcalowe
  • czterocalowe
  • sześciocalowe
  • ośmiocalowe
  • dziesięciocalowe
  • dwunastocalowe

 

Podstawowe zastosowanie

 

Pompy głębinowe wykorzystywane są w celu pompowania wody z pionowych ujęć wód podziemnych, takich jak:

  • zbiorniki wolnostojące
  • studnie głębinowe


Do jej podstawowych zalet zaliczana jest w głównej mierze cicha praca nieuciążliwa dla otoczenia, a także możliwość tłoczenia wody na odległość powyżej 1 kilometra. Warto przy tym wspomnieć, iż pompy głębinowe stosowane są w przypadku, w którym lustro wody zlokalizowane jest poniżej ośmiu metrów.
Pompy głębinowe w większości przypadków wykorzystywane są do tłoczenia wody czystej i zimnej. Na rynku dostępne są jednak specjalistyczne modele, przystosowane do olejów, wody gorącej, a także zanieczyszczonej.

 

Woda w domu jednorodzinnym

 

Pompy głębinowe są w większości przypadków wykorzystywane w celu zaopatrzenia domy jednorodzinne w wodę. Około 10 procent gospodarstw domowych nie jest podłączonych do sieci wodociągowej, w związku z czym decydują się one na studnię kręgową bądź wierconą. Podłączenie pompy głębinowej pozwala na zautomatyzowanie całego procesu oraz swobodne zasilanie obiektów mieszkalnych w CWU.

 

Pompa głębinowa w przedsiębiorstwie

 

Pompy głębinowe stosowane są nie tylko w gospodarstwach domowych. Omawiane instalację są coraz częściej wybierane jako forma zasilenia systemów technologicznych w przedsiębiorstwie. Prywatna studnia w połączeniu z pompą głębinową często pozwala na znaczne zwiększenie wydajności w stosunku do konwencjonalnej sieci wodociągowej. Pompa głębinowa stosowana jest również w czasie wydobycia ropy z szybów naftowych, a także odwadniania konstrukcji podziemnych (w tym kopalni).


Na popularność pomp głębinowych wśród przedsiębiorców należy również upatrywać w stałości ciśnienia, wymaganej w przypadku obsługi poszczególnych maszyn.

 

Zasilanie deszczowni

 

Pompy głębinowe znajdują również szerokie zastosowanie w rolnictwie. Omawiane instalacje są często stosowane w przypadku deszczowni, rozpylających wodę w celu nawierzchniowego nawadniania upraw.


Pompa głębinowa gwarantuje zwiększoną wydajność w stosunku do tradycyjnej sieci wodociągowej, co ma w tym przypadku szczególne znaczenie.

 

Automatyczne podlewanie trawnika

 

Regularne nawadnianie przydomowego ogrodu jest warunkiem koniecznym, w celu utrzymania go w należytym stanie. Zwiększone potrzeby trawnika w okresie letnim wpływają przy tym na zwiększoną popularność studni, wierconych w pobliskiej okolicy.


Pompa głębinowa pozwala na komfortowe zasilanie systemu automatycznego podlewania trawnika bądź ogrodu. Współpraca instalacji ze studnią wierconą pozwala na ponadprzeciętne oszczędności w zakresie comiesięcznych rachunków.

Kontakt w sprawie produktów:

Watermark - Pompy Głębinowe i Hydrofory
tel. 795 044 111
www: sklep-watermark.pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak wybrać pompę głębinową, żeby nie popełnić błędu?

Jak wybrać pompę głębinową, żeby nie popełnić błędu?

Zadaniem pomp głębinowych jest pompowanie wody czystej i zimnej ze studni wierconych... ¬ więcej...

 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu

Pompy do nawadniania, stanowią bardzo ważną część ogrodowych instalacji nawadniających.... ¬ więcej...

 
Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych

Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych

Pompy głębinowe należą do urządzeń szeroko stosowanych zarówno w gospodarstwach... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet