
-
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Nowy standard baterii bezdotykowych do przestrzeni publicznych
- Technologia podnoszenia ciśnienia - pompa DAB Esybox Diver
- SFA - nowe modele przepompowni
-
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?
- Wyposażenie specjalistyczne w toaletach publicznych
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Kanały nierdzewne - 3 główne modele produktów KMB Steel Product
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej
- Czy miękkość wody naprawdę ma znaczenie?



Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych
aktualizacja: 24-06-2022, 12:29 – artykuł promocyjny
Pompy głębinowe należą do urządzeń szeroko stosowanych zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w poszczególnych gałęziach przemysłu. Omawiane instalacje zasilają w czystą wodę szereg obiektów, bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej. Poznaj podstawowe zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowych!
Rodzaje pomp głębinowych
Pod kątem zastosowanej konstrukcji wyróżnia się pompy głębinowe:
- monoblokowe
- śrubowe
Najczęściej stosowanymi instalacjami zarówno w użytku domowym, jak również przemysłowym, są egzemplarze monoblokowe. W ich konstrukcji można wyróżnić element roboczy, w postaci wirników bądź ślimaka, zintegrowany z silnikiem. Wspomniane podzespoły tworzą w ten sposób pojedynczy blok urządzenia.
Ze względu na średnicę, na rynku dostępne są m.in. pompy:
- trójcalowe
- czterocalowe
- sześciocalowe
- ośmiocalowe
- dziesięciocalowe
- dwunastocalowe
Podstawowe zastosowanie
Pompy głębinowe wykorzystywane są w celu pompowania wody z pionowych ujęć wód podziemnych, takich jak:
- zbiorniki wolnostojące
- studnie głębinowe
Do jej podstawowych zalet zaliczana jest w głównej mierze cicha praca nieuciążliwa dla otoczenia, a także możliwość tłoczenia wody na odległość powyżej 1 kilometra. Warto przy tym wspomnieć, iż pompy głębinowe stosowane są w przypadku, w którym lustro wody zlokalizowane jest poniżej ośmiu metrów.
Pompy głębinowe w większości przypadków wykorzystywane są do tłoczenia wody czystej i zimnej. Na rynku dostępne są jednak specjalistyczne modele, przystosowane do olejów, wody gorącej, a także zanieczyszczonej.
Woda w domu jednorodzinnym
Pompy głębinowe są w większości przypadków wykorzystywane w celu zaopatrzenia domy jednorodzinne w wodę. Około 10 procent gospodarstw domowych nie jest podłączonych do sieci wodociągowej, w związku z czym decydują się one na studnię kręgową bądź wierconą. Podłączenie pompy głębinowej pozwala na zautomatyzowanie całego procesu oraz swobodne zasilanie obiektów mieszkalnych w CWU.
Pompa głębinowa w przedsiębiorstwie
Pompy głębinowe stosowane są nie tylko w gospodarstwach domowych. Omawiane instalację są coraz częściej wybierane jako forma zasilenia systemów technologicznych w przedsiębiorstwie. Prywatna studnia w połączeniu z pompą głębinową często pozwala na znaczne zwiększenie wydajności w stosunku do konwencjonalnej sieci wodociągowej. Pompa głębinowa stosowana jest również w czasie wydobycia ropy z szybów naftowych, a także odwadniania konstrukcji podziemnych (w tym kopalni).
Na popularność pomp głębinowych wśród przedsiębiorców należy również upatrywać w stałości ciśnienia, wymaganej w przypadku obsługi poszczególnych maszyn.
Zasilanie deszczowni
Pompy głębinowe znajdują również szerokie zastosowanie w rolnictwie. Omawiane instalacje są często stosowane w przypadku deszczowni, rozpylających wodę w celu nawierzchniowego nawadniania upraw.
Pompa głębinowa gwarantuje zwiększoną wydajność w stosunku do tradycyjnej sieci wodociągowej, co ma w tym przypadku szczególne znaczenie.
Automatyczne podlewanie trawnika
Regularne nawadnianie przydomowego ogrodu jest warunkiem koniecznym, w celu utrzymania go w należytym stanie. Zwiększone potrzeby trawnika w okresie letnim wpływają przy tym na zwiększoną popularność studni, wierconych w pobliskiej okolicy.
Pompa głębinowa pozwala na komfortowe zasilanie systemu automatycznego podlewania trawnika bądź ogrodu. Współpraca instalacji ze studnią wierconą pozwala na ponadprzeciętne oszczędności w zakresie comiesięcznych rachunków.
|

![]() | Jak wybrać pompę głębinową, żeby nie popełnić błędu?Zadaniem pomp głębinowych jest pompowanie wody czystej i zimnej ze studni wierconych... ¬ więcej... |
![]() | Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do nawadniania ogroduPompy do nawadniania, stanowią bardzo ważną część ogrodowych instalacji nawadniających.... ¬ więcej... |
![]() | Zastosowanie, rodzaje i zasady działania pomp głębinowychPompy głębinowe należą do urządzeń szeroko stosowanych zarówno w gospodarstwach... ¬ więcej... |
