gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

aktualizacja: 01-06-2022, 05:13 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe jest wszechobecne w dzisiejszym budownictwie. Jak dobrać do takiego rodzaju ogrzewania odpowiednią pompę ciepła i jak będzie wyglądać jej praca? Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę i jak osiągnąć optymalną wydajność?

Roczne zużycie energii w domu

 

Jak dobierać pompę obiegową do ogrzewania podłogowego?

 

Pierwszym punktem jest opór. Z tego powodu trzeba pamiętać, by nie przekraczać granicznych długości pętli dla danej średnicy przewodu. Dla popularnej średnicy PEX 16x2,0 mm wartość ta wynosi około 120 metrów na pętlę. Nie wyklucza to możliwości położenia 250 czy nawet 500 metrów, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że im dłuższa rura, tym większy opór. Większy opór wymaga z kolei większej pompy, która zużywa więcej prądu i emituje więcej hałasu przepływu w rurach czy na zaworach, spowodowanego spadkiem ciśnienia. Dzięki optymalnej długości pętli cały system będzie pracował w sposób bardziej komfortowy dla domowników.

 

Wysokość podnoszenia pomp wynika z kalkulacji oporów dla najbardziej niekorzystnego odcinka, np. 120 metrów najdłuższej pętli (przykładowo w salonie) oraz dla odcinka zasilania i powrotu. Trzeba przy tym pamiętać, by nie sumować długości wszystkich pętli. W przypadku gdy pompa wytwarza ciśnienie dla najbardziej niekorzystnego odcinka (najdłuższego), będzie wytwarzać ciśnienie także dla krótszych odcinków o niższym oporze.

 

Wydajność pompy obiegowej będzie zależeć od tego, jak dużą moc będzie mieć ogrzewanie podłogowe. Przykładowy dom o powierzchni grzewczej 140 m2 i 11 pętlach z 8 kW mocy będzie wymagać nastawy stałej różnicy ciśnienia i 3 metrów podnoszenia. Przy obliczonej wysokości 3 metrów podnoszenia, wydajność będzie wynosić około 800 l/h. Do takich parametrów trzeba dobrać odpowiednią pompę - np. Wilo-Stratos PICO 25/1-4 ze stałą różnicą ciśnienia.

Pompa YonosPompa Stratos

 

Jak sprawdzić, czy pompa obiegowa kotła grzewczego jest wystarczająca dla danego systemu?

 

Instalacja grzewcza w domu to układ połączonych ze sobą elementów. Praca jednego wpływa na pracę drugiego. Wiedzą o tym producenci urządzeń grzewczych, którzy coraz częściej wyposażają kotły wiszące czy pompy ciepła w zintegrowane pompy obiegowe. Tego typu pompy są dobierane przez producentów w taki sposób, by zagwarantować właściwy przepływ dla nominalnych parametrów grzewczych urządzenia przy jednoczesnym pokonaniu wewnętrznych oporów np. wymiennika ciepła.

 

Kocioł wiszący o małej pojemności odznacza się stosunkowo wysokimi oporami wewnętrznymi wymiennika - np. kocioł o mocy 4-26 kwW charakteryzuje się oporami wewnętrznymi wynoszącymi około 280 mbar przy max. przepływie 1200 l/h (1,2 m3/h) dla parametrów dT = 20K. Do takich parametrów zwykle dobierana jest pompa o max. wysokości podnoszenia 6 metrów i mocy ok. 43 W np. Wilo-Para 15/6-43. Od 2015 r. także pompy zintegrowane z urządzeniami innych producentów, tzw. pompy OEM - potrafią płynnie zmieniać regulację prędkości obrotowej, zwiększając i zmniejszając pobór mocy elektrycznej w odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło. Z tego powodu taki rodzaj pomp dodatkowo jest wyposażony w wejście sterujące z regulacją prędkości obrotowej np. za pomocą sygnału PWM. To dodatkowy poziom służący optymalizacji działania całego układu kocioł-pompa.

 

W zależności od pogody, temperatury zasilania i powrotu załącza, sterownik kotła reguluje pracą pompy lub całkiem ją wyłącza, aby utrzymać odpowiedni komfort cieplny przy najniższym wydatku energetycznym. Nie powinno się wysuwać z tego wniosku, że dobrze dobrana pompa kotłowa sprawdzi się w każdej instalacji domowej.

Pompa Wilo Stratos

Choć rynek grzewczy obfituje w innowacje, producenci urządzeń takich jak pompy czy kotły nie znają parametrów instalacji grzewczej w danym obiekcie. Z tego powodu zawsze trzeba w odpowiedni sposób zwymiarować instalację i przygotować wstępnie projekt instalacyjny. Dzięki takiemu przygotowaniu może okazać się, że pompa kotłowa będzie w stanie zasilić kilka grzejników i zasobnik c.w.u. lub też, że trzeba będzie zastosować dodatkowo sprzęgło i drugą pompę obiegową albo grupę mieszającą. Poświęcając czas na przygotowanie się do założenia instalacji w domu, można zoptymalizować koszty poniesione na inwestycję i uchronić się przed nieprzyjemnościami takimi jak wystąpienie stref niedogrzania lub niezadowalający przepływ ciepłej wody.

 

Jakie są różnice w oporach hydraulicznych dla systemu ogrzewania podłogowego a systemu z grzejnikami np. płytowymi? Czy są specjalne pompy przeznaczone do każdego z tych systemów? Czy każda pompa obiegowa może pracować w każdym systemie c.o.?

 

Główna różnica dotyczy parametrów pracy i dynamiki działania. Systemy ogrzewania płaszczyznowego działają mniej dynamicznie niż w układzie z grzejnikami. Instalacje ogrzewania podłogowego pracują na zdecydowanie niższym parametrze różnicy temperatur (zasilanie/powrót), co przekłada się na pracę z większym natężeniem przepływu. Przy zapotrzebowaniu na ciepło 10kW i instalacji grzejnikowej działającej na parametrze 70/55 stopni Celsjusza, optymalna wysokość pompy wynosi 0,57 m3/h. Z kolei w przypadku ogrzewania podłogowego, ta sama moc grzewcza na parametrze 35/28 stopni Celsjusza będzie wymagać pracy z wydajnością 1,23 m3/h. A więc pomimo tego, że instalacje działają z jednakową mocą, jeśli zmienimy system z grzejnikowego na płaszczyznowy, trzeba spodziewać się 2-krotnie większego przepływu. A wraz ze wzrostem przepływu rosną opory hydrauliczne.


Z tego powodu w domowych instalacjach grzewczych z obiegiem ogrzewania podłogowego stosuje się pompy do 6 metrów podnoszenia. W przypadku ogrzewania grzejnikowego zwykle są to 4 m. Sama pompa obiegowa pod względem konstrukcyjnym będzie taka sama w przypadku instalacji grzejnikowej i płaszczyznowej. Różnicą będzie ,,specjalny" tryb pracy pomp obiegowych.

 

Dla systemów:

  • grzejnikowych - tryb proporcjonalny (dp-v)
  • podłogowych - tryb stałej różnicy ciśnień (dp-c)
  • mieszanych - również zalecany jest tryb stałej różnicy ciśnień (dp-c)

Instrukcja Yonos zmienna różnica ciśnieńInstrukcja stała różnica ciśnień

 

Gdzie należy zainstalować pompę obiegową?

 

W przypadku nowych instalacji grzewczych i chłodniczych, które cechuje niska temperatura czynnika i charakterystyka układu zamkniętego, można bez większego ryzyka montować pompę zarówno na powrocie, jak i zasilaniu instalacji. Poleca się montować pompy czy grupy pompowe w kotłowni lub maszynowni. Miejsce montażu nabiera znaczenia w systemach, które pracują z kotłami stałopalnymi. W takiej sytuacji rekomendowany jest montaż na powrocie. To dlatego, że pompa będzie pracować z niższą temperaturą medium. Poza tym w systemach z otwartymi naczyniami wzbiorczymi pompa na powrocie (na rurze) daje dodatkową nadwyżkę ciśnienia, obniżając ryzyko kawitacji. Im wyższą temperaturę ma czynnik grzewczy, tym wyższego nadciśnienia na wejściu do pompy obiegowej wymaga instalacja.

 

Jaka pompa do c.o. jest najlepsza?

 

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo wiele zależy po prostu od danego klienta. Warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z wyboru poszczególnych rozwiązań. Część inwestorów woli kupić taniej, mimo że taki sprzęt może wiązać się częstszymi awariami, niskim komfortem pracy czy wyższym rachunkami za energię.
W przypadku pomp obiegowych niezawodność jest jednak szczególnie istotna. Każda przerwa w jej pracy to przerwa w dostawie ciepła, co oznacza obniżenie komfortu domowników. Najlepiej wybierać sprawdzone rozwiązania i zaufać instalatorowi. W przeciwieństwie do inwestora instalator ma duże doświadczenie w montażu i serwisowaniu pomp. W przypadku pomp sprawdza się zasada, że droższy produkt jest lepszy i zwykle na pompie nie warto oszczędzać. Różnica w wydatkach może zwrócić się już w pierwszych sezonach, kiedy zauważymy, że droższa pompa generuje większe oszczędności energii. Aspekt estetyczny też można wziąć pod uwagę. Dziś kotłownia coraz rzadziej znajduje się w piwnicy, a zamiast tego w przechodnim pomieszczeniu gospodarczym. Dlatego warto wybrać taką pompę, która nam się podoba.

Kontakt w sprawie produktów:

Wilo Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 702 61 61
www: wilo.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest wszechobecne w dzisiejszym budownictwie. Jak dobrać do... ¬ więcej...

 
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet