
- Platforma merXu - sprawdź ofertę
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza


Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę
aktualizacja: 05-05-2022, 11:32 – artykuł promocyjny
W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej ilości czystego oraz usunięcie „zużytego” powietrza jest niezwykle ważne dla zdrowia domowników. Na tym systemie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Nie polega to na kupowaniu najdroższego rekuperatora, ale podejściu do systemu rekuperacji jako całości. Począwszy od zrobienia bilansu powietrza, poprzez projekt oraz dobór instalacji i rekuperatora a skończywszy na odpowiedniej regulacji. Cała wentylacja oraz odzysk energii będzie działał tak dobrze, jak najsłabsze jej ogniwo.
Montaż systemów wentylacyjnych - ważne wskazówki dla inwestorów
Zacznijmy od projektu. Zrobienie bilansu, czyli określenie krotności wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach oraz na tej podstawie wykonanie projektu jest niezbędne. Nie musimy zlecać architektowi wykonania projektu rekuperacji, jednakże bardzo ważne jest, aby architekt, projektując dom, wiedział, że będziemy zakładać system rekuperacji w naszym budynku i projektował budynek z uwzględnieniem miejsca na tego typu instalację. Konieczne będzie uwzględnienie w projekcie domu miejsca na „schowanie” kanałów wentylacyjnych. Jeśli w domu piętrowym, nie uwzględnimy odpowiedniej wysokości posadzki na piętrze, nie zmieścimy kanałów wentylacyjnych dla parteru. Zakładając, że będziemy mieli w naszym domu rekuperację, nie potrzebujemy kominów. Koszt ich wykonania (uwzględniając wykończenia, obróbki blacharskie itd.) jest to często ponad 50% kosztów systemu rekuperacji. Zlecając wykonanie rekuperacji profesjonalnej firmie, zajmie się ona przygotowaniem bilansu oraz projektu, na podstawie którego wykona sprawnie działającą instalację wentylacji.
fot.: TopVAC - rekuperacja schemat instalacji
Sprawdźmy, czy firma, której powierzamy to zadanie, ma doświadczenie branży. Popełnione błędy są często bardzo trudne do naprawienia oraz pochłaniają niepotrzebne koszty. Nowoczesna instalacja rekuperacji oparta na plastikowych kanałach powinna być bakteriobójcza, co zapewnia zastosowanie jonów srebra. Warto poprosić firmę o stosowne certyfikaty od producentów. Bardzo ważna odpowiednia izolacja kanałów. Bez niej najlepszy rekuperator na niewiele się zda. Jeśli kanały będą słabo zaizolowane, fizyka nie ubłagalnie doprowadzi do skraplania i pojawienia się wody w naszej instalacji. W zimie odzysk ciepła będzie niezadowalający, a latem będziemy podgrzewać powietrze.
fot.: Centrala wentylacyjna TopVAC
Rekuperator - parametry, wydajność i energooszczędność
Na sprawnie oraz cicho działającą wentylację, oraz wysoki odzysk energii wpływa oczywiście klasa samego rekuperatora. Trzeba zwrócić uwagę na zastosowany w nim wymiennik, który jest sercem urządzenia. W przypadku wymienników krzyżowo przeciwprądowych coraz większą popularność zyskują wymienniki „Entalpiczne”, czyli takie, które oprócz energii odzyskują również wilgoć. Bardzo ważne są również użyte wentylatory, to one muszą bezawaryjnie i cicho działać przez wiele lat. Wybierając rekuperator, zwróćmy uwagę nie na oznaczenia rekuperatora np. xxx350 a na faktyczną wydajność jednostki. Spytajmy, czy 350m3 jest osiągalnych przy 200Pa (Paskalach). Decydując się na rekuperator 350m3, przy 100Pa może oznaczać, że rekuperator osiągnie zaledwie 270m3. Rekuperatory z „wyższej półki” mają wbudowany dość ważny system ConstansFlow, czyli wyrównywania ciśnień. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że nie będzie powstawało w naszym domu podciśnienie. W sytuacji, gdy filtr powietrza zasysanego z zewnątrz będzie nadmiernie zabrudzony, rekuperator nie będzie w stanie dostarczyć zadanej ilości czystego powietrza.
fot.: Rekuperator TopVAC VCF z podstawą
Kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - dobra izolacja to sprawna wymiana powietrza
Istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę to rodzaj zastosowanych połączeń rekuperatora z czerpnią i wyrzutnią powietrza. Powinno się stosować sztywne metalowe kanały. Przewody typu FLEX są dobre do krótkich połączeń, ale generują znaczne opory. Prawidłowa izolacja tych kanałów jest niezwykle ważna. W przypadku źle dobranej grubości izolacji powstanie wspomniany już wcześniej efekt wykraplania się wody. Istotne jest też umiejscowienie w bryle budynku miejsca czerpni i wyrzutni, aby praca urządzenia była efektywna.
fot.: System Ag TOP Flex
Na końcu poprośmy o zbadanie osiąganych wyników przy pomocy anemometru. Będziemy mieli pewność, że rekuperacja działa prawidłowo. System będzie w każdym pomieszczeniu działał według projektu, a my będziemy cieszyli się ze stale dostarczanego czystego powietrza oraz mieli pewność, że zużyte wraz z zapachami jest sprawnie usuwane z naszego domu.
fot.: Centrala wentylacyjna TopVAC
|


![]() | Nowy katalog Komfovent do pobraniaFirma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej... |
![]() | Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 VW tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej... |
![]() | Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagęW nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej... |


![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |