Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

aktualizacja: 05-05-2022, 11:32 – artykuł promocyjny


W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej ilości czystego oraz usunięcie „zużytego” powietrza jest niezwykle ważne dla zdrowia domowników. Na tym systemie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Nie polega to na kupowaniu najdroższego rekuperatora, ale podejściu do systemu rekuperacji jako całości. Począwszy od zrobienia bilansu powietrza, poprzez projekt oraz dobór instalacji i rekuperatora a skończywszy na odpowiedniej regulacji. Cała wentylacja oraz odzysk energii będzie działał tak dobrze, jak najsłabsze jej ogniwo.
 

Montaż systemów wentylacyjnych - ważne wskazówki dla inwestorów


Zacznijmy od projektu. Zrobienie bilansu, czyli określenie krotności wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach oraz na tej podstawie wykonanie projektu jest niezbędne. Nie musimy zlecać architektowi wykonania projektu rekuperacji, jednakże bardzo ważne jest, aby architekt, projektując dom, wiedział, że będziemy zakładać system rekuperacji w naszym budynku i projektował budynek z uwzględnieniem miejsca na tego typu instalację. Konieczne będzie uwzględnienie w projekcie domu miejsca na „schowanie” kanałów wentylacyjnych. Jeśli w domu piętrowym, nie uwzględnimy odpowiedniej wysokości posadzki na piętrze, nie zmieścimy kanałów wentylacyjnych dla parteru. Zakładając, że będziemy mieli w naszym domu rekuperację, nie potrzebujemy kominów. Koszt ich wykonania (uwzględniając wykończenia, obróbki blacharskie itd.) jest to często ponad 50% kosztów systemu rekuperacji. Zlecając wykonanie rekuperacji profesjonalnej firmie, zajmie się ona przygotowaniem bilansu oraz projektu, na podstawie którego wykona sprawnie działającą instalację wentylacji.

rekuperacja schemat instalacji topvac

fot.: TopVAC - rekuperacja schemat instalacji


Sprawdźmy, czy firma, której powierzamy to zadanie, ma doświadczenie branży. Popełnione błędy są często bardzo trudne do naprawienia oraz pochłaniają niepotrzebne koszty. Nowoczesna instalacja rekuperacji oparta na plastikowych kanałach powinna być bakteriobójcza, co zapewnia zastosowanie jonów srebra. Warto poprosić firmę o stosowne certyfikaty od producentów. Bardzo ważna odpowiednia izolacja kanałów. Bez niej najlepszy rekuperator na niewiele się zda. Jeśli kanały będą słabo zaizolowane, fizyka nie ubłagalnie doprowadzi do skraplania i pojawienia się wody w naszej instalacji. W zimie odzysk ciepła będzie niezadowalający, a latem będziemy podgrzewać powietrze.
 

centrala wentylacyjna topvac

fot.: Centrala wentylacyjna TopVAC

Rekuperator - parametry, wydajność i energooszczędność


Na sprawnie oraz cicho działającą wentylację, oraz wysoki odzysk energii wpływa oczywiście klasa samego rekuperatora. Trzeba zwrócić uwagę na zastosowany w nim wymiennik, który jest sercem urządzenia. W przypadku wymienników krzyżowo przeciwprądowych coraz większą popularność zyskują wymienniki „Entalpiczne”, czyli takie, które oprócz energii odzyskują również wilgoć. Bardzo ważne są również użyte wentylatory, to one muszą bezawaryjnie i cicho działać przez wiele lat. Wybierając rekuperator, zwróćmy uwagę nie na oznaczenia rekuperatora np. xxx350 a na faktyczną wydajność jednostki. Spytajmy, czy 350m3 jest osiągalnych przy 200Pa (Paskalach). Decydując się na rekuperator 350m3, przy 100Pa może oznaczać, że rekuperator osiągnie zaledwie 270m3. Rekuperatory z „wyższej półki” mają wbudowany dość ważny system ConstansFlow, czyli wyrównywania ciśnień. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że nie będzie powstawało w naszym domu podciśnienie. W sytuacji, gdy filtr powietrza zasysanego z zewnątrz będzie nadmiernie zabrudzony, rekuperator nie będzie w stanie dostarczyć zadanej ilości czystego powietrza.
 

rekuperator vcf z podstawąrekuperator vcf topvac

fot.: Rekuperator TopVAC VCF z podstawą

Kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - dobra izolacja to sprawna wymiana powietrza


Istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę to rodzaj zastosowanych połączeń rekuperatora z czerpnią i wyrzutnią powietrza. Powinno się stosować sztywne metalowe kanały. Przewody typu FLEX są dobre do krótkich połączeń, ale generują znaczne opory. Prawidłowa izolacja tych kanałów jest niezwykle ważna. W przypadku źle dobranej grubości izolacji powstanie wspomniany już wcześniej efekt wykraplania się wody. Istotne jest też umiejscowienie w bryle budynku miejsca czerpni i wyrzutni, aby praca urządzenia była efektywna.

system ag top flex topvac

fot.: System Ag TOP Flex


Na końcu poprośmy o zbadanie osiąganych wyników przy pomocy anemometru. Będziemy mieli pewność, że rekuperacja działa prawidłowo. System będzie w każdym pomieszczeniu działał według projektu, a my będziemy cieszyli się ze stale dostarczanego czystego powietrza oraz mieli pewność, że zużyte wraz z zapachami jest sprawnie usuwane z naszego domu.
 

centrala wentylacyjna topvac

fot.: Centrala wentylacyjna TopVAC

Kontakt w sprawie produktów:

TopVac
tel. (61) 8177-043
infolinia 601-082-919
www: www.topvac.pl
www.topvac.pl/rekuperacja/
www.topvac.pl/#odkurzacze-centralne
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

W tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej...

 
Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet