Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

aktualizacja: 29-03-2022, 07:45 – artykuł promocyjny


Decydując się na system wentylacji można wybierać między wentylacją grawitacyjną, a jej alternatywą - systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tym systemie świeże powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń kanałami doprowadzającymi, a równocześnie zużyte powietrze płynie na zewnątrz kanałami usuwającymi. W takim układzie najważniejszym punktem jest rekuperator.

Centrala wentylacyjna z rekuperacją Buderus

Warto zauważyć, że wentylacja mechaniczna nie tylko doprowadza do wnętrza budynku świeże powietrze i oczyszcza je dzięki filtrom, ale też nie generuje strat ciepła, jak w przypadku zwykłego wietrzenia pomieszczeń. Nawet 90% ciepła może zostać odzyskane z odprowadzanego na zewnątrz powietrza właśnie dzięki rekuperacji.

 

Na czym polega rekuperacja?

 

W skład systemu wentylacji wchodzi rekuperator. To urządzenie złożone z wentylatorów i wymiennika ciepła. Jego kluczową cechą jest zdolność odzyskiwania ciepła - rekuperator jest w stanie ogrzać powietrze wtłaczane do budynku z zewnątrz ciepłem pochodzącym ze zużytego powietrza, kierowanego na zewnątrz. To sprawia, że budynek wykorzystujący rekuperację jest energooszczędny - koszty ogrzewania zdecydowanie spadają.

 

Ciekawe jest również to, że w letnie noce i wieczory dzięki rekuperatorowi można uzyskać efekt odwrotny do tego podstawowego, opisanego wyżej. Kiedy powietrze na zewnątrz staje się chłodniejsze niż w środku budynku, można w łatwy sposób uzyskać efekt chłodzenia.

 

 

Korzyści z systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją:

 

 • Przepływ powietrza w pomieszczeniach odbywa się w stały i kontrolowany sposób
 • Uzyskujemy efektywną wentylację przy zamkniętych oknach
 • Ogrzewanie domu generuje mniejsze koszty, dzięki odzyskowi ciepła z odprowadzanego powietrza
 • Ochrania dom przed zawilgoceniem, co grozi np. przy bardzo szczelnych oknach
 • Dostarczane do pomieszczeń powietrze przechodzi filtrację, co usuwa zanieczyszczenia i ogranicza napływ alergenów, pyłków etc.
 • Wentylację mechaniczną można zamontować w już istniejącym budynku (choć najlepiej instalować ją na etapie budowy)

Buderus oferuje centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV156 K. Centrala Logavent HRV156 K jest fabrycznie wyposażona w regulator Logamatic RC100H, pozwalający na automatyczną wentylację, sterowaną przez czujnik wilgotności powietrza albo w regulator Logamatic VC310, który jest bardziej zaawansowany i daje więcej możliwości pracy systemu. W tym przypadku można ustawić sterowanie czasowe lub dostosować pracę centrali do poziomu zapotrzebowania na powietrze w pomieszczeniach.

 

Oszczędność miejsca

 

Logavent HRV156 K jest wyposażony w elastyczne i kompaktowe podzespoły dystrybucji powietrza, co czyni go idealnym urządzeniem do mieszkań w metrażu do 90 m2. Centrala jest kompaktowa i lekka (15kg), dzięki czemu można ją łatwo zamontować na ścianie czy w podwieszanym suficie.

 

Doskonały system

 

Centrala Logavent HRV156 K może być montowane przez jedną osobę, nie tylko ze względu na kompaktowość i niedużą wagę. Sprzyjają temu innowacyjne rozwiązania montażowe. Konstrukcja pozwala nie tylko na montowanie na ścianie, ale i na suficie. Przy montażu ściennym wszystkie kanały można poprowadzić do góry, a w przypadku zlokalizowania urządzenia na suficie - do góry i do dołu. Różne możliwości sprawiają, że można zaplanować projekt w bardziej elastyczny sposób.
 

Zalety Logavent HRV156 K:

 • Umożliwia odzysk ciepła na poziomie nawet 93%
 • Wyjątkowo niskie zużycie prądu
 • Wysoka wydajność energetyczna - klasa nawet A+
 • Dostosowany, elastyczny system dystrybucji powietrza ze specjalnymi skrzynkami rozdzielczymi DN 100, które pozwalają na praktyczną i ergonomiczną instalację
 • Pełna regulacja wentylacji i poziomu wilgotności powietrza.
 • Centrala jest dostarczana fabrycznie z regulatorem podstawowym (Logamatic RC100H) lub zaawansowanym (Logamatic VC310).


 

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

W tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej...

 
Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet