gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Odprowadzenie spalin z kaskady kotłów kondensacyjnych

artykuł promocyjny


Kaskada kotłów to kilka kotłów działających w zespole, regulowanych za pomocą jednego, wspólnego, systemu sterowania. W kotłowniach przydomowych stosuje się pojedyncze, małe kotły. W większych obiektach, w których wymagany jest odpowiedni komfort cieplny i duża modulacja mocy, lepszym rozwiązaniem jest kaskada kotłów kondensacyjnych.
 

Kaskady kotłów można analizować ze względu na umiejscowienie kotłów, pobór powietrza, a także system odprowadzenia spalin do czopucha.


Umiejscowienie kotłów w kaskadzie często determinowane jest przez powierzchnię kotłowni i ilość miejsca na ścianach. Jeśli jest go wystarczająco dużo, kotły umieszczane są szeregowo obok siebie. Jeśli jest go mniej, kotły mogą być rozmieszczone kątowo lub plecami do siebie (back to back) i umieszczone na ramie konstrukcyjnej.


Pobór powietrza do spalania może być zaprojektowany z wewnątrz lub spoza kotłowni. Jeśli powietrze pobierane będzie z wewnątrz kotłowni, instalujemy tylko rury spalinowe odprowadzające spaliny na zewnątrz.

kaskada spalinowa

Jeśli powietrze do spalania pobierane jest spoza kotłowni, możemy to zrobić za pośrednictwem kaskady koncentrycznej (powietrzno-spalinowej) lub osobnym czopuchem.

Kaskada koncentryczna powietrzno-spalinowa

W tym ostatnim przypadku, za kotłem należy specjalną kształtką rozdzielić powietrze i spaliny.

kształtka rozdzielająca Kształtka rozdzielająca i kaskada rozdzielcza.

Odprowadzenie spalin z kaskady kotłów kondensacyjnych można rozwiązać na wiele sposobów. Każdy z przedstawionych poniżej jest poprawny, ale w zależności od konfiguracji urządzeń oraz warunków ich pracy, niektóre rozwiązania mogą bardziej efektywne.


W ofercie Almeva rozróżniamy dwa typy kaskad – AXIAL i OFFSET.


AXIAL to kaskada, w której doprowadzenie spalin do czopucha ma miejsce w dolnej jego części. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, wspartego jeszcze klapami spalinowymi, można zastosować mniejszą  średnicę czopucha kaskady niż w innym przypadku. Bardzo ważną informacją w przypadku tego typu kaskady jest zastosowanie odskraplacza przed pierwszym kotłem w kaskadzie. Zapobiega to zalewaniu zwłaszcza pierwszego kotła przez kondensat.


OFFSET to kaskada w której do wspólnego czopucha doprowadzanie są spaliny w połowie wysokości czopucha pod kątem 45 stopni.


Przy małych kaskadach i krótkich kominach, stosuje się również odprowadzenie spalin z każdego kotła osobnym kominem. Rozwiązanie to jest częste w przypadku kotłowni na ostatniej kondygnacji. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zrobienia kilku przejść dachowych, a na to często nie zgadza się konstruktor.

Osobny komin do każdego z kotłów w kaskadzie

Dział techniczny ALMEVA, przy zastosowaniu programu obliczeniowego KESA, można zoptymalizować średnice i trasę przebiegu spalin. Ekspertyzę taką mogą Państwo uzyskać, kontaktując się z technikiem Almeva, który wykona odpowiednie obliczenia i przygotuje raport w oparciu, o który dokona doboru elementów systemu.

Kontakt w sprawie produktów:

Almeva Poland sp. z o. o.
tel. +48 32 475 71 04
www: www.almeva.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Almeva - stalowe systemy kominowe

Almeva - stalowe systemy kominowe

Almeva od ponad 25 lat jest producentem systemów kominowych przeznaczonych do... ¬ więcej...

 
Wyciągi kominowe do kominków gazowych Almeva

Wyciągi kominowe do kominków gazowych Almeva

Almeva jest producentem systemów odprowadzenia spalin przeznaczonych do różnych... ¬ więcej...

 
Co świadczy o jakości systemu kominowego?

Co świadczy o jakości systemu kominowego?

Odpowiednio zbudowany komin powinien gwarantować właściwy ciąg. Musi także być... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet