System Rosenberg ECFanGrid

vodaland


Separatory tłuszczu SFA Sanigrease

artykuł promocyjny


W zgodzie z obowiązującymi w Polsce aktualnymi przepisami, a także normą PN EN 1825, odprowadzane do kanalizacji sanitarnej ścieki nie mogą być zanieczyszczone tłuszczami lekkimi czy olejami. Dlatego w miejscach generowania takich ścieków, niezbędne jest używanie separatorów tłuszczu, tj. specjalnych, oddzielających wodę od tłuszczu urządzeń.

Separatory Sanigrease

 

Kto i kiedy powinien stosować separator tłuszczu?

 

Rurociągi są oblepiane i zatykane przez zbyt wielką ilość odprowadzanych do kanalizacji zawierających tłuszcze ścieków. Do tego zwiększone zużycie tlenu do odseparowania frakcji tłuszczowych sprawia, że właściwe funkcjonowanie oczyszczalni ścieków zostaje zaburzone. Przepisy z tego zakresu są regulowane przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie warunków, jakie trzeba spełnić przy wprowadzaniu do ziemi lub wód ścieków oraz w sprawie szczególnie szkodliwych dla wodnego środowiska substancji. W związku z tym separator tłuszczu powinien być zamontowany w takich obiektach gastronomicznych jak kawiarnie, bary, restauracje, a także wszędzie, gdzie konieczne jest oczyszczenie zawierającej tłuszcze spożywcze oraz oleje wody.

Stalowy separator tłuszczu

 

Zasada działania separatora

 

Zasada działania separatorów tłuszczu sprowadza się do związanych z grawitacją praw fizyki i nie jest wcale skomplikowana. Podczas gdy substancje cięższe opadają w wodzie na dno, substancje lżejsze np. oleje i tłuszcze wypływają na powierzchnię. Tworzą one tym sposobem warstwę, którą zatrzymuje właśnie separator. Dochodzi do tego, gdyż są to składające się z dwóch zbiorników urządzenia modułowe. Kiedy mowa o zbiornikach chodzi o separator właściwy – w którym następuje gromadzenie się na powierzchni ścieków tłuszczów lekkich poprzez zastosowanie syfonów na wlocie i wylocie oraz przegród i osłon, a także osadnik – w którym zatrzymują się wytrącone części stałe i zawiesiny.

Separator tłuszczu w kuchni

 

Rodzaje separatorów tłuszczu

 

Rynek zaopatrzony jest w wiele modeli separatorów tłuszczu. Dzieli się się je np. ze względu na sposób montażu:

 

Separatory wewnętrzne


Występują jako wolnostojące lub podzlewozmywakowe urządzenia. Te podzlewozmywakowe przeznaczono do mniejszych przepływów ścieków (0,5 l/s), mogą się zatem nadać do niewielkich gastronomicznych obiektów. Mają postać wykonanych ze stali nierdzewnej zbiorników albo umieszczanych pod zlewem lub za zmywarką tworzyw sztucznych. Separatory wolnostojące czy podłogowe stosuje się do obiektów większych. Umieszcza się je w wentylowanych, wydzielonych pomieszczeniach ulokowanych blisko placu manewrowego lub rampy, co ułatwia odbiór zanieczyszczeń i ich transport. Zbiorniki wykonano ze stali nierdzewnej albo wysokiej jakości polietylenu (HDPE). Urządzenia obsługuje się automatycznie, półautomatycznie lub ręcznie.


Separatory zewnętrzne


Jeżeli w budynku nie da się z jakichś powodów wydzielić odpowiedniego na separator tłuszczu pomieszczenia, stosuje się umieszczane na zewnątrz separatory, wykonane jako podziemne zbiorniki z żeliwa, betonu i tworzyw sztucznych (HDPE, laminat). Lokalizacja separatora poza obrysem budynku jest łatwiejsza w eksploatacji i bardziej higieniczna – osady stałe oraz tłuszcz usuwane są przez odpowiednie służby okresowo.

 

Separatory tłuszczu SANIGREASE T

 

Oferta firmy SFA Poland zawiera wysokosprawne separatory tłuszczu SANIGREASE. Tłuszcz spożywczy jest oddzielany z wody przez tego typu konstrukcje na zasadzie flotacji. SANIGREASE T24 jest jednym z najmniejszych separatorów dostępnych na rynku. Wykonany z tworzywa HDPE, lekki świetnie  sprawdzi się w niedużych lokalach gastronomicznych, takich jak food trucki czy bary. Wymaga codziennego czyszczenia przez wzgląd na swoje niewielkie wymiary.

Separator tłuszczu SANIGREASE T24

Separatory SANIGREASE serii T są wykonanymi ze stali nierdzewnej modelami, przeznaczonymi do montażu przy kuchennych zlewach w miejscach do częstego przygotowywania posiłków. Są niesamowicie łatwe w codziennej eksploatacji dzięki zdejmowanemu osadnikowi resztek organicznych, zaworze spustowym oraz nóżkom o regulowanej wysokości.

Kontakt w sprawie produktów:

SFA Poland Sp. z o.o.
tel. (22) 732 00 32
www: www.sfapoland.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Rosnące ceny wody wodociągowej, okresy suszy oraz świadomość ekologiczna to czynniki,... ¬ więcej...
 
Odwodnienia liniowe VODALAND

Odwodnienia liniowe VODALAND

Odwodnienia liniowe to rozwiązanie technologiczne zapewniające właściwy drenaż wody,... ¬ więcej...
 
Pipelife SMART. Rozwiązania dla infrastruktury

Pipelife SMART. Rozwiązania dla infrastruktury

Inteligentne oprogramowanie, zdalne sterowanie danymi, przyjazny interfejs - to pakiet... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook