Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Bosch - patron


Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed korozją?

artykuł promocyjny


Korozja jest właściwie w każdej instalacji, niezależnie jakie będzie źródło ciepła i niezależnie, czy to instalacja grzejnikowa czy 100% podłogówki.


Można to łatwo sprawdzić po upuszczeniu nieco wody z instalacji - korozja może się pojawić już po kilku miesiącach pracy instalacji.


Łatwo też zauważyć korozję na przezroczystych elementach instalacji, np. osadnikach separatorów albo szklankach rotametrów w rozdzielaczu.


Korozja może zrobić dużo złego, np. ograniczyć przepływ, zablokować zawory termostatyczne i pompy obiegowe, obniżyć wydajność instalacji. Z czasem stan kotłowni będzie się tylko pogarszał.

 

Co powoduje korozję?

 

Niektóre instalacje po latach pracy są w lepszym stanie od innych. To głównie efekt ilości tlenu rozpuszczonego w medium grzewczym.

 

  • Instalacje typu otwartego są wciąż połączone z powietrzem przez naczynie przelewowe i bardziej narażone na korozję.

 

  • Instalacje typu zamkniętego trochę chronią przed korozją, bo nie mają aż takiej styczności z powietrzem.


Korozja to też efekt odczynu pH wody w instalacji. W zależności od metalu z jakiego wykona się układ trzeba dobrać odpowiedni stopień pH. Stopień bada się na początku i po pewnym czasie, jak ustabilizuje się czynnik grzewczy. Odczyn pH reguluje się dolewając odpowiednich środków chemicznych.


Wykonując instalację trzeba zwrócić uwagę jakie stopy metali się łączą, bo może dojść do korozji kontaktowej czyli przesyłu prądu między dwoma elementami wywołanego różnicą potencjałów. Pomogą tutaj przekładki izolujące.

 

Jak maksymalnie ograniczyć korozję w instalacjach c.o.?

 

Używając inhibitora korozji BCI - nowego rozwiązania AFRISO na ograniczenie korozji w instalacjach.
Inhibitor BCI tworzy warstwę pasywną na powierzchni metalu, która zabezpiecza przed korodowaniem instalacje z miedzi, stali i mosiądzu.

AFRISO Basic


Preparat można stosować w instalacjach z wszystkimi typami uszczelnień. Można też dolewać inhibitora do instalacji, w których już jest glikol.


To mieszanina różnych substancji. Ze wzrostem temperatur będą zmieniać właściwości, ale wg badań są stabilne w temperaturze przynajmniej 100°C, więc żadne niepożądane reakcje nie zajdą.


Najpopularniejsze źródła ciepła to pompy ciepła i kotły gazowe. Połączone z podłogówką (która ma niskie temperatury zasilające) zwiększają ryzyko rozwinięcia się flory bakteryjnej w takich instalacjach. Inhibitor korozji BCI temu zapobiega.


Żaden ze składników inhibitora nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co zostało dokładnie przebadane w certyfikowanym laboratorium.


Zalecane stężenie inhibitora BCI w instalacji to minimum 0,5% - butelka 0,5 litra zabezpieczy przed korozją instalację o pojemności 100 litrów. Oczywiście w przypadku mniejszych instalacji (np. 80 litrów) też można wlać całą butelkę, lepiej za dużo niż za mało.


Jak aplikować ten inhibitor? Można przez separator zanieczyszczeń, sprzęgło hydrauliczne albo przez grzejnik, najlepiej łazienkowy, bo jest najwyższym punktem instalacji.


Inhibitor BCI można wlewać bezpośrednio do nowych instalacji, a modernizowane lepiej na początku dokładnie przepłukać.


Koszt butelki jest niewielki w porównaniu z ceną całości instalacji, a może zaoszczędzić dużo czasu i nerwów minimalizując ryzyko jakiejś awarii.


Więcej o inhibitorze korozji BCI:
 

  • W katalogu AFRISO
  • W filmie poradnikowym
Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Efektywne ogrzewanie domów stanowi wyzwanie dla każdego inwestora. Priorytetem... ¬ więcej...
 
Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE jest dostępny w wersji bateryjnej oraz zasilanej napięciowo... ¬ więcej...
 
Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Palenie paliwami stałymi to gorący temat, a wybór kotła jeszcze nigdy nie był... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook