
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed korozją?
artykuł promocyjny
Korozja jest właściwie w każdej instalacji, niezależnie jakie będzie źródło ciepła i niezależnie, czy to instalacja grzejnikowa czy 100% podłogówki.
Można to łatwo sprawdzić po upuszczeniu nieco wody z instalacji - korozja może się pojawić już po kilku miesiącach pracy instalacji.
Łatwo też zauważyć korozję na przezroczystych elementach instalacji, np. osadnikach separatorów albo szklankach rotametrów w rozdzielaczu.
Korozja może zrobić dużo złego, np. ograniczyć przepływ, zablokować zawory termostatyczne i pompy obiegowe, obniżyć wydajność instalacji. Z czasem stan kotłowni będzie się tylko pogarszał.
Co powoduje korozję?
Niektóre instalacje po latach pracy są w lepszym stanie od innych. To głównie efekt ilości tlenu rozpuszczonego w medium grzewczym.
- Instalacje typu otwartego są wciąż połączone z powietrzem przez naczynie przelewowe i bardziej narażone na korozję.
- Instalacje typu zamkniętego trochę chronią przed korozją, bo nie mają aż takiej styczności z powietrzem.
Korozja to też efekt odczynu pH wody w instalacji. W zależności od metalu z jakiego wykona się układ trzeba dobrać odpowiedni stopień pH. Stopień bada się na początku i po pewnym czasie, jak ustabilizuje się czynnik grzewczy. Odczyn pH reguluje się dolewając odpowiednich środków chemicznych.
Wykonując instalację trzeba zwrócić uwagę jakie stopy metali się łączą, bo może dojść do korozji kontaktowej czyli przesyłu prądu między dwoma elementami wywołanego różnicą potencjałów. Pomogą tutaj przekładki izolujące.
Jak maksymalnie ograniczyć korozję w instalacjach c.o.?
Używając inhibitora korozji BCI - nowego rozwiązania AFRISO na ograniczenie korozji w instalacjach.
Inhibitor BCI tworzy warstwę pasywną na powierzchni metalu, która zabezpiecza przed korodowaniem instalacje z miedzi, stali i mosiądzu.
Preparat można stosować w instalacjach z wszystkimi typami uszczelnień. Można też dolewać inhibitora do instalacji, w których już jest glikol.
To mieszanina różnych substancji. Ze wzrostem temperatur będą zmieniać właściwości, ale wg badań są stabilne w temperaturze przynajmniej 100°C, więc żadne niepożądane reakcje nie zajdą.
Najpopularniejsze źródła ciepła to pompy ciepła i kotły gazowe. Połączone z podłogówką (która ma niskie temperatury zasilające) zwiększają ryzyko rozwinięcia się flory bakteryjnej w takich instalacjach. Inhibitor korozji BCI temu zapobiega.
Żaden ze składników inhibitora nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co zostało dokładnie przebadane w certyfikowanym laboratorium.
Zalecane stężenie inhibitora BCI w instalacji to minimum 0,5% - butelka 0,5 litra zabezpieczy przed korozją instalację o pojemności 100 litrów. Oczywiście w przypadku mniejszych instalacji (np. 80 litrów) też można wlać całą butelkę, lepiej za dużo niż za mało.
Jak aplikować ten inhibitor? Można przez separator zanieczyszczeń, sprzęgło hydrauliczne albo przez grzejnik, najlepiej łazienkowy, bo jest najwyższym punktem instalacji.
Inhibitor BCI można wlewać bezpośrednio do nowych instalacji, a modernizowane lepiej na początku dokładnie przepłukać.
Koszt butelki jest niewielki w porównaniu z ceną całości instalacji, a może zaoszczędzić dużo czasu i nerwów minimalizując ryzyko jakiejś awarii.
Więcej o inhibitorze korozji BCI:
- W katalogu AFRISO
- W filmie poradnikowym
|

![]() | Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De DietrichNajnowsza seria kotłów C 230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej to kontynuacja... ¬ więcej... |
![]() | Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272 o mocy znamionowej do 150 kWBuderus wprowadza do sprzedaży gazowy kocioł kondensacyjny Logamax plus GB272. Cechuje... ¬ więcej... |
![]() | Seria filtrów magnetycznych i siatkowych C.O. marki FERDOMMarka FERDOM jako lider na polskim rynku w sprzedaży filtrów magnetycznych... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |