gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy
Niczuk - systemy zamocowań

NTS Energy


Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.

aktualizacja: 09-02-2022, 10:59 – artykuł promocyjny


Wiele domów już użytkowanych decyduje się na montaż pompy ciepła, która ma zastąpić stary kocioł. Jest to bardzo duża inwestycja, dzięki, której jesteśmy w stanie dostosować nasz dom do nowych wymagań oraz zwiększyć komfort użytkowania. Modernizując taką instalację, często jednak chcemy ograniczyć się do wymiany samego źródła bez ingerencji w części schowane w ścianie, czyli rury. Praktykowane jest również pozostawianie dotychczasowych grzejników jako odbiorników ciepła. O co w takiej sytuacji warto zadbać, aby nie tracić na wydajności takiego systemu grzewczego? Jak chronić instalację przed awariami i dostosować przepływ wody do aktualnych warunków pracy nowego systemu grzewczego? Oto kilka wskazówek.


O opłacalności oraz możliwościach współpracy pompy ciepła z grzejnikami pisaliśmy w:

 

Pompa ciepła Green Active Plus 9Zasobnik buforowy BIG ONE

fot.: Skalar - pompy ciepła Green Active Plus oraz dedykowany zasobników c.w.u.

Zakup wysokiej jakości pompy ciepła, przygotowanie projektu oraz wykonanie całej instalacji przez sprawdzoną ekipę montażową wydają się oczywistością przy modernizacji tak ważnego systemu w każdym domu. Chcemy, by nasza nowa instalacja pracowała wydajnie i efektywnie, a my byśmy mogli cieszyć się komfortem termicznym bez większego wysiłku (wystarczy sterować pracą pompy ciepła za pomocą niewielkiego sterownika lub zdalnie z pozycji aplikacji mobilnej). I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu sporo zainwestowaliśmy w ten komfort i bezpieczeństwo. Trzeba jednak najpierw dopilnować jeszcze kwestię odpowiedniego zabezpieczenia rur lub przygotowania ich do nowych warunków pracy. 

fot.: De Dietrich

 

W wielu polskich domach mamy do czynienia z tzw. twardą wodą, czyli nasyconą osadami mineralnymi, które wykazują tendencję do odkładania się w instalacjach, na urządzeniach, a także na płytkach i armaturze. Jest to tzw. kamień, który może przysporzyć nam sporo problemów, a z czasem wpływa także na wydajność całych systemów wodnych w domu, jest powodem uciążliwych awarii oraz prowadzi do korozji. Z takim problemem możemy sobie jednak poradzić i to nawet jeśli już w naszych rurach odłożył się kamień. Służą do tego różnego rodzaju systemy uzdatniania wody. Oczywiście najlepszą praktyką jest zapobieganie i wczesna reakcja na wszelkie ryzyko, gdyż kamień zasadniczo prowadzi do zniszczenia ważnych elementów typu grzałki, co wiąże się z koniecznością ich wymiany. O odpowiednią twardość wody w domu będą dbać:
 

  • zmiękczacze wody - są to niewielkie stacje dozujące specjalnie przygotowane złoże soli, które prowadzi do wymiany jonowej z otaczającym roztworem i w ten sposób wytrącane są szkodliwe związki z wody. Montując zmiękczacz na rurze z zimną wodą mzyskujemy odpwoednio zmiękczoną wodę w całym domu, również wodę pitną (woda o wysokim stopniu twardości nie jest szkodliwa również dla zdrowia). Przy tej metodzie trzeba jednak pamiętać o regeneracji złoża (konieczność połączenia stacji z kanalizacją) oraz uzupełnianiu soli. Zobacz więcej >>

Jaki system uzdatniania wody przy pompie ciepła

fot.: De Dietrich - zmiękczacz wody przy pompie ciepła zapewnia sprawne działanie instalacji i większą efektywność urządzenia

  • Chemia kotłowa - sprawdza się przy okresowych przeglądach jako sposób na usuwanie już powstałej warstwy kamienia. Są to różnego rodzaju preparaty, które należy dobrać do indywidualnych potrzeb (w zależności od probelmu oraz rodzaju urządzeń wymagających czyszczenia). Takie produkty usuwają nagromadzone zanieczyszczenia, ale nie zapewniają ciągłej ochrony.

fot.: Ferdom

  • Filtry nakładkowe na rury magnetyczne lub elektryczne - przyczyniają się do usunięcie bez użycia chemii z rur osadów mineralnych i zabezpieczenie instalacji przed powstawaniem nowych. Mają niewielkie wymiary, a ich montaż odbywa się bez cięcia rur. 

Filtry nakładkowe magnetyczne usuwające kamień z rur

fot.: Immergas

 

Warstwa kamienia działa jak izolator, co zmniejsza efektywność pracy urządzeń grzewczych — pobierają one znacznie więcej energii do swojej pracy, a oddają mniej ciepła niż w takich samych instalacjach pozbawionych kamienia.

 

Redakcja poleca również:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: De Dietrich, Ferdom, Skalar

Zobacz także
LG Therma V - skąd bierze się popularność pomp ciepła?

LG Therma V - skąd bierze się popularność pomp ciepła?

Uznanie dla pomp ciepła w Polsce stale rośnie, ponieważ coraz bardziej przekonujemy... ¬ więcej...

 
Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Wielu z nas pragnie jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zimowe miesiące.... ¬ więcej...

 
Szukasz niezawodnego regulatora do kotłów i pomp ciepła?

Szukasz niezawodnego regulatora do kotłów i pomp ciepła?

Regulator temperatury 091FLv2 i jego bezprzewodowa wersja 091FLRFv2 są najchętniej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet