
- NOWOŚĆ od PRO-VENT REKUPERATOR MISTRAL HOME
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
-
Klimatyzacja - powody dla których warto posiadać takie urządzenie
-
Klimatyzatory AUX serii Q w 3 odsłonach
- Środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji Rectorseal

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów

Po ilu latach zwraca się inwestycja w rekuperację
artykuł promocyjny
Rekuperacja to instalacja wentylacji, czyli wymiany powietrza w budynku, która ma dodatkową funkcję w postaci odzysku ciepła ze strumienia powietrza wywiewanego z domu. Dzięki temu raz wyprodukowane przez nas ciepło nie ucieka na zewnątrz, tylko pozostaje w środku. W praktyce oznacza to, że budując dom z rekuperacją, możemy wybrać kocioł lub pompę ciepła o mniejszej mocy. Jednak jest grono osób, które uważają, że koszt montażu systemu wentylacji mechanicznej z jednostką centralną odpowiedzialną za odzysk ciepła nadal jest zbyt wysoki, by opłacało się w nią inwestować. Jak zatem wygląd kwestia okresu zwrotu takiego przedsięwzięcia? Poniżej kilka faktów na temat opłacalności montażu rekuperacji.
Sercem rekuperacji jest jednostka centralna, czyli rekuperator - niewielkie urządzenia, które można zamontować w każdym pomieszczeniu gospodarczym (centrala wentylacyjna AERISnext 350 z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła)
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rekuperacja jako jedyna wentylacja zapewnia powietrze o doskonałych parametrach, dostosowanych do aktualnych potrzeb w domu i to zawsze, bez względu na porę roku i pogodę na zewnątrz. Jest w pełni zautomatyzowana, niezależna i działa automatycznie. Nie musimy wietrzyć domu po intensywnym gotowaniu lub gorącej kąpieli. Zarówno zapachy, jak i nadmiar wilgoci zostaną odprowadzone samoistnie. Na tym jednak nie koniec, gdyż powietrze na zewnątrz - czy to w mieście, czy na wsi - również nie jest najlepszej jakości. Nie dotyczy to tylko okresu grzewczego, gdy nasila się problem smogu, ale także na wiosnę i w lecie, gdy mamy wzmożoną ilość pyłków i kurzu w powietrzu. W takiej sytuacji niezastąpione są filtry będące wyposażeniem każdego rekuperatora. Dzięki nim do naszych domów trafia czyste powietrze - takie, jakim powinniśmy oddychać. I tu kwestia opłacalności inwestycji w rekuperację nieco się komplikuje, bo trudno wycenić nasz komfort, a tym bardziej zdrowie. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest to najlepszy system wentylacji pod kątem sprawności i skuteczności działania.
Inwestycja w rekuperację to także szereg korzyści związanych z możliwością zrezygnowania z innych, często dość drogich elementów w czasie budowy domu. Przede wszystkim nie potrzebujemy komina wentylacyjnego. Nasze okna nie muszą posiadać mechanizmów uchylnych, a nawet zwykłego systemu otwierania, gdyż w domu z rekuperacją nie ma potrzeby wietrzenia. To kolejne, bardzo istotne oszczędności, o których nie sposób nie wspomnieć.
Montaż rekuperacji można wykonać na bazie rur stalowych (okrągłych lub prostokątnych) lub z polietylenu - wybór przewodów wentylacyjnych również ma wpływ na koszt wykonania rekuperacji
Współcześnie budowane domy - nie tylko te energooszczędne - charakteryzują się izolacją na wysokim poziomie, zastosowaniem materiałów budowlanych wysokiej jakości oraz szczelną stolarką okienną i drzwiową. Dzięki temu budynki są ciepłe, nie ma zbyt dużych strat energii, ale niestety często zaburzona zostaje w nich wymiana powietrza. W takich warunkach tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej zwyczajnie nie działają, nie mają siły napędowej, którą niegdyś były wszelkie nieszczelności pozwalające na swobodny napływ powietrza z zewnątrz (choć też najlepiej to działało tylko w sprzyjających warunkach pogodowych). Przy wentylacji mechanicznej ten problem w ogóle nie istnieje.
Montując rekuperację zyskujemy nie tylko zdrowy dom i oszczędność na rachunkach, ale także energooszczędność - niski współczynnik zużycia energii pierwotnej EP, dostosowany do aktualnych przepisów i wymagań technicznych 2021 (od 1.01.20021 r. każdy dom musi posiadać wskaźnik EP obniżony aż do 70 kWh/(m2rok).
W rekuperacji za odzysk ciepła odpowiada wymiennik ciepła i to właśnie od jego rodzaju zależy sprawność odzysku ciepła, a co za tym idzie również generowane oszczędności na ogrzewaniu.
Wyróżnia się kilka typów konstrukcji wymienników ciepła, ale dominują 3 główne ich warianty - wymienniki przeciwprądowe (średnia sprawność 92%), krzyżowe (średnia sprawność 70%) i obrotowe (średnia sprawność 90%). Oczywiście ze względu na jak największe korzyści przy ogrzewaniu pod uwagę warto wziąć pierwszy i trzeci typ wymiennika. W pierwszym przypadku występuje ryzyko szronienia przy niskich temperaturach oraz duże opory przepływu powietrza, ale są tańsze od tych obrotowych, w których zastosowano dodatkowy element niwelujący największe wady modeli przeciwprądowych.
Kiedy rekuperacja osiąga największe oszczędności pisaliśmy >> tu
Zakłada się, że wykorzystanie rekuperacji w budynkach spełniających wymagania co najmniej WT 2017 i ogrzewanych kotłem na paliwo stałe typu pellet, ekogroszek lub drewno, pozwala na obniżenie kosztów za ogrzewanie średnio o 30%. Jeszcze większe korzyści osiągniemy przy ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła.
WAŻNE - W każdym domu bez rekuperacji straty wentylacyjne sięgają nawet 50% wszystkich strat ciepła generowanych przez budynek. Straty = większe zużycie paliwa = wyższe koszty ogrzewania!
Koszt wykonania pełnej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (jednostka + instalacja) to dla budynku 200 m2 wydatek rzędu 20-30 tys. zł.
Przy powyższych założeniach i średnich cenach za energię elektryczną (konieczną do zasilania rekuperatora) i nośniki ciepła można przyjąć, że roczne oszczędności na ogrzewaniu kształtują się na poziomie 1 400 - 1 800 złotych. Zatem inwestycja w rekuperację (łącznie z kosztami bieżącej obsługi) zwróci się po ok. 12-18 latach (w zależności od wyceny instalacji). Warto jednak zauważyć, że koszt wykonania instalacji z roku na rok jest coraz niższy - możliwość skorzystania z dofinansowań, ulgi podatkowej itp., a ceny energii znacząco rosną i raczej ta zależność ma tendencję wzrostową. To oznacza, że czas zwrotu zakupu rekuperacji może się znacząco skrócić. Do tego dochodzą czynniki, o których wspomniane było na wstępie, a które trudno wycenić, czyli komfort, zdrowie, jakość życia.
|



![]() | Nowa centrala oddymiania od D+H PolskaFirma D+H Polska, wprowadziła do swojej oferty nową centralę kompaktową CPS-B1-5-01-01... ¬ więcej... |
![]() | Rekuperacja a okap kuchenny - czy mogą działać razem?Okap kuchenny to istotny element wyposażenia domu, dzięki któremu można w... ¬ więcej... |
![]() | Wykrawanie laserowe i plazmowe - jak zapewnić odpowiednie odpylanie?Przy obróbce metali istotnym aspektem jest odprowadzanie powstających pyłów... ¬ więcej... |

|

![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |