gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Systemy Smart Home, czyli automatyka domowa

artykuł promocyjny


W obecnych czasach za pomocą technologii można zrobić praktycznie wszystko. Wykonywane przez nas codzienne obowiązki nigdy nie były prostsze niż teraz, kiedy mamy możliwość korzystania z wysoko rozwiniętych funkcji inteligentnego domu. Z technologią smart home możemy w wygodny i bezpieczny sposób korzystać z urządzeń zainstalowanych w naszym domu.

 

Czym jest inteligentny dom?

 

Są to rozwiązania, które pozwolą nam na wykonywanie codziennych czynności za pomocą technologii. Niekiedy całkowicie wyłączają nasz wkład i działają samodzielnie, intuicyjnie. Smart home gwarantuje większe bezpieczeństwo funkcjonowania. Wychodząc z domu, nie musimy zastanawiać się dziesięć razy czy zakręciliśmy wodę w kranie lub zamknęliśmy drzwi i okna, gdyż inteligentny dom zrobi to za nas. Mamy teraz możliwość sterowania m.in. ogrzewaniem, oświetleniem, elektrycznym zasilaniem, systemami ogrodowymi czy garażowymi, za pośrednictwem smartfona lub tabletu, a nawet jednego ruchu ręki. Smart home jest inwestycją w przyszłość, gdyż dzięki niemu nieruchomość zyskuje na wartości w razie ewentualnej chęci sprzedaży domu.

Inteligentny dom Satel

fot.: Salus - inteligentny dom w zasięgu ręki


Dzięki aplikacji mobilnej możemy monitorować, co się dzieje w domu podczas naszej nieobecności. Sprawdzone i bezpieczne aplikacje takich firm jak Salus, Hager, Fibaro czy Legrand pozwolą na zdalne uruchamianie urządzeń jednym kliknięciem. Jeden z domowników zapomniał kluczy do mieszkania, a nas nie ma w pobliżu? Bez problemu otworzymy mu drzwi, używając do tego jedynie smartfonu!

Aplikacja domovea na tablety i smartfony

fot.: Hager - darmowa aplikacja domovea na tablety i smartfony z oprogramowaniem iOS oraz Android

 

Czym sterujemy w aplikacji mobilnej?

 

Poprzez aplikację mobilną możemy sterować:

 

 • Temperaturą
 • Telewizorem
 • Głośnikami
 • Żaluzjami
 • Bramą
 • Drzwiami do garażu
 • Oświetleniem wewnątrz
 • Oświetleniem na zewnątrz
 • Uzbrojeniem alarmu
 • Wideodomofonem
 • Drzwiami i oknami domu

 

Czy inteligentny dom potrafi zapewnić nam bezpieczeństwo?

 

Jeżeli w domu wydarzy się coś niepożądanego, natychmiast dostaniemy powiadomienie o zagrożeniu w wiadomości SMS lub mailowo. Kiedy urządzenia wykryją jakąś awarię np. wyciek wody, gazu czy nawet pożar od razu się o tym dowiemy.

Czujnik dymu SD600Czujnik zalania Salus

fot:. Salus - Czujnik dymu SD600 i Czujnik zalania WLS600


Jeżeli coś przydarzy się któremuś z domowników np. osobie starszej, będzie mógł nas o tym powiadomić, wciskając przycisk alarmowy CSB600 od SALUS. Musimy jednak pamiętać, że niektóre z urządzeń SALUS działają jedynie przy pomocy uniwersalnej bramki internetowej UGE600, gdyż jest ona kluczowym elementem systemu SALUS Smart Home.

Aktywator dla reguł OneTouch CSB600

fot:. Salus - Przycisk - aktywator dla reguł OneTouch - pojedynczy CSB600


Interesującym rozwiązaniem, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się o nasze rzeczy oraz prywatność, jest zamontowanie specjalnego czujnika ruchu. Jednym z ciekawszych modeli jest FIBARO Motion Sensor. Gdy czujnik wykryje ruch, od razu dostaniemy powiadomienie i będziemy mogli sprawdzić przyczynę wykrycia. Wspomniany model posiada dodatkowe funkcje takie jak czujnik światła, czujnik temperatury czy elektrometr. Da się nawet zmienić ustawienia czujnika tak, aby ignorował ruch małych zwierząt. Innym niebanalnym urządzeniem jest inteligentna Kamera Domowa Netatmo. W przypadku pojawienia się w domu intruza natychmiast nas o tym powiadamia. Co więcej, powiadomienie uzupełnia nagraniem wideo oraz zdjęciem twarzy nieproszonego gościa. Kamera posiada funkcję rozpoznawania twarzy, dzięki czemu będziemy mogli dowiedzieć się przy pomocy smartfona, że dzieci wróciły do domu. Inną jej funkcją jest wykrywanie obecności zwierząt i ich dokładna lokalizacja.

Czujnik ruchu FibaroKamera domowa Netatmo

             fot:. Fibaro - Motion Sensor                   fot:. Legrand - Inteligentna Kamera Domowa Netatmo

 

Czym różni się system przewodowy i bezprzewodowy inteligentnego domu?

 

System bezprzewodowy


Jest wygodniejszy i łatwiejszy w instalacji niż system przewodowy ze względu na fakt, że nie potrzebuje kabli i można go zainstalować w dowolnym momencie. Można go także bez problemu zamontować nie tylko w domu, ale także przykładowo w mieszkaniu w bloku. Nie potrzeba do tego remontu, a sama instalacja systemu nie wymaga planowania przed rozpoczęciem budowy domu. Dodatkowo to trochę tańszy sposób w porównaniu do instalacji systemu przewodowego.


System przewodowy


Ta metoda wymaga wykorzystania kabli podczas instalacji. System przewodowy musi być zamontowany na samym początku planowania budowy domu lub przynajmniej w czasie generalnego remontu i montuje się go w ścianach, sufitach czy podłogach już na stałe. Jest to także droższy sposób niż instalacja systemu bezprzewodowego.

 

Zobacz także >> Ile kosztuje system inteligentnego budynku

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Salus, Hager, Fibar Group, Legrand


Zobacz także
Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???

Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???

Co roku miesiące zimowe stają się dla wielu ludzi prawdziwym utrapieniem ze względu... ¬ więcej...

 
Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanie

Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanie

Ceny paliw energetycznych bezustannie wzrastają. Nie da się przewidzieć jaki poziom... ¬ więcej...

 
Jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę i co ma z tym wspólnego smart home?

Jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę i co ma z tym wspólnego smart home?

Panele fotowoltaiczne biją rekordy popularności, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet