gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-systemglen dimplex logo
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 Immergas

polecamy

Junkers - patron


Centralne ogrzewanie gazowe - koszt, gwarancja, moc

aktualizacja: 17-05-2022, 12:37 – artykuł promocyjny


Na każdym kroku staramy się oszczędzać. Szczególnie dzisiaj, gdy inflacja się rozpędza. Są przy tym rzeczy i usługi, na które prędzej czy później będziemy musieli wydać część naszych zarobków, czy nam się to podoba, czy nie. Między nimi znajduje się ogrzewanie, jako zabezpieczenie jednej z naszych podstawowych potrzeb. Tutaj pojawia się szereg pytań, by podjąć dobrą decyzję przy wyborze źródła ciepła. Musimy pamiętać, że stare budownictwo, które cały czas stanowi większość domów, to budynki słabo zaizolowane, często z grzejnikami o niskiej wydajności. W takich domach inwestowanie w np. pompy ciepła stawiające na energooszczędność mogą okazać się w praktyce dużo droższe w eksploatacji niż wynikałoby to z pierwszych, pobieżnych szacunków. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na kocioł gazowy, gdyż mimo wyższego kosztu samego gazu w porównaniu z energią elektryczną, próg wejścia w postaci kosztu urządzenia pozostaje niższy. Dodatkowo stare budownictwo wymaga mniej modernizacji pod kocioł gazowy niż pod pompę ciepła, by optymalnie je ogrzewać, czyli oferując wysoki komfort cieplny przy niskim koszcie eksploatacji. Szczególnie jeśli w domu są grzejniki, które wymagają wyższej temperatury zasilania instalacji.


Tym bardziej istotną cechą urządzenia powinna być jego trwałość. Abyśmy jak najdłużej byli w stanie cieszyć się spokojem wynikającym z bezawaryjności urządzeń - obniżając sumarycznie koszty. Gdy przyjdzie nam naprawić usterkę, lepiej pozostawić to na barkach producenta, niż dźwigać te koszty samemu. Kupując samochód zastanawiamy się, ile będą nas kosztować części, gdy gwarancja się skończy. Warto podobnie się zorientować przy zakupie kotła.

Kocioł naścienny z otwartą komorą spalaniaWnętrze kotła naściennego Unical

Tak jak samochody, kotły gazowe kondensacyjne należy systematycznie monitorować i czyścić, dlatego coroczny przegląd instalacji gazowej, kotła, przewodów kominowych i wentylacyjnych wykonywanych przez autoryzowany serwis, to wymóg obowiązujących przepisów, ale również wielu ubezpieczycieli o czym często przekonujemy się dopiero, gdy dostajemy odmowę wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dbając o coroczne przeglądy zapewniamy sobie również utrzymanie najwyższej efektywności urządzenia i obniżamy ryzyko wystąpienia poważnych awarii w najmniej oczekiwanym momencie. Im starsze urządzenie, tym ryzyko usterki będzie większe. Dlatego niektórzy producenci, tacy jak włoska marka UNICAL, zaczęli oferować gwarancję nawet do 10 lat na wymiennik ciepła ze stopu aluminium. Tak długi okres gwarancji jest oferowany, gdyż wymienniki są dodatkowo zabezpieczone nanotechnologiczną powłoką ochronną. Zwiększa ona ich żywotność, jak również efektywność przez ograniczenie gromadzenia się osadów wpływających na sprawność kotła. Warto również zwrócić uwagę na okres gwarancji podstawowej, obejmującej pozostałe elementy kotła, jak palnik, pompa, czy elektronika. Tutaj często wymagane są przez producentów niemałe dopłaty, aczkolwiek niektórzy oferują nawet 5 lat takiej gwarancji w cenie podstawowej, jak wspomniany już wcześniej UNICAL.

Wspomniana ochrona serca kotła, które stanowi wymiennik ciepła, jest szczególnie istotna, gdy mamy do czynienia ze starymi, zanieczyszczonymi instalacjami. Bardzo ważne wtedy jest również zastosowanie filtrów magnetycznych, który minimalizują efekty korozji szkodliwe dla pomp obiegowych, zaworów, czy wymienników płytowych.


W nowym budownictwie, gdzie głównie stosowane jest ogrzewanie podłogowe, bardzo istotne będzie dopasowanie mocy kotła przeznaczonej na centralne ogrzewanie oraz tej potrzebnej na zagrzanie ciepłej wody użytkowej, tak zwany stopień modulacji mocy. Kotły K+ szczycą się mocą minimalną na poziomie 2,9 kW, oferując stopień modulacji mocy 1:8, co pozwala ograniczyć liczbę uruchomień kotła i wydłużyć jego żywotność. Wynikająca z powyższych sprawna praca dopasowanego kotła gwarantuje zwrot zainwestowanych środków oraz spokój, co jest wartością nie do przecenienia.

Wiszący kocioł gazowy UnicalBiały kocioł gazowy Unical

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Unical

Zobacz także
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed korozją?

Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed korozją?

Korozja jest właściwie w każdej instalacji, niezależnie jakie będzie źródło... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet