gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Powietrzne pompy ciepła Mitsubishi Electric - QAHV CO2 - źródło ciepłej wody użytkowej w budynkach wielorodzinnych i w przemyśle

artykuł promocyjny


Słowa takie jak „fotowoltaika” lub „pompa ciepła” kojarzą się głównie z budownictwem jednorodzinnym. Dzieje się tak, ponieważ domy jednorodzinne już od długiego czasu są najczęstszym przedmiotem dyskusji, dotyczącym ograniczania zapotrzebowania na energię oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OZE). Rewolucja energetyczna zachodzi jednak na wielu płaszczyznach. Znowelizowana dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, czyli dyrektywa EPBD, jest jednym z ważniejszych aktów prawnych regulujących energooszczędność w budownictwie. W Polsce jest wprowadzona za pomocą wymagań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002, nr 75, poz. 609, z późniejszymi zmianami). W ogniu tych zmian znajdują się również budynki wielorodzinne. Od 2021r. zwiększona została wymagana izolacyjność cieplna przegród oraz ograniczono maksymalny wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.


Damian Filipowicz, Product Leader LES ATW, Mitsubishi Electric

 

Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych

 

Budynki wielorodzinne ze względu na większą liczbę mieszańców, inną geometrę, ograniczony dostęp do odnawialnych źródeł energii oraz powszechnie stosowane źródła ciepła mogą mieć problem, aby spełnić wymagania zawarte w warunkach technicznych. Należy więc wdrożyć systemy grzewcze oparte na źródłach ciepła pracujących z wysoką sprawnością. Jest ona najniższa dla paliw stałych, wyższa dla gazu, a najwyższa w przypadku pomp ciepła.

Jednak wykorzystanie pomp ciepła w budynkach niesie za sobą dużo zmian w wykorzystywanych systemach. W przypadku systemu centralnego ogrzewania (c.o.) jest to konieczność dostosowania instalacji na zasilanie niższą temperaturą wody. Systemy powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym projektowane są zazwyczaj na wysokie temperatury wody grzewczej dostosowane do współpracy z węzłami cieplnymi i wszelkiego rodzaju kotłowniami. Powoduje to, że zmianie musi ulec dużo składowych systemu c.o. takich jak np. powszechnie stosowane w mieszkaniach grzejniki wysokotemperaturowe.

 

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

 

Kolejną kwestią pozostaje przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. ciepła woda powinna mieć temperaturę od 55 do 60oC. Dodatkowo, wymagane jest okresowe jej przegrzanie do temperatury 70oC. Większość dostępnych na rynku pomp ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, mogące uzyskać temperaturę zasilania 55-60oC jedynie w dodatnich temperaturach zewnętrznych. Ich efektywność energetyczna jest tym wyższa, im niższą temperaturę wody osiągają.

 

Ciepła woda użytkowa – jak osiągnąć wysoką temperaturę zasilania

 

Powietrzna pompa ciepła Ecodan QAHV - wysoka temperatura zasilaniaPowietrzna pompa ciepła Ecodan QAHV jest specjalnie zaprojektowana do podgrzewu ciepłej wody użytkowej w miejscach, gdzie do tej pory powszechnie były stosowane np. kotły węglowe, gazowe i olejowe. Jednostka o mocy nominalnej 40kW jest w stanie zapewnić wodę o temp. zasilania 90oC (80oC przy zastosowaniu wymiennika pośredniego) nawet w -25oC temperatury zewnętrznej. Urządzenie przygotowuje ciepłą wodę na bieżąco, przepływowo. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę na sterowniku. Dodatkowo, tak wysoka temperatura umożliwia przeprowadzenie wygrzewu antylegionellowego bez udziału grzałek elektrycznych lub innych źródeł ciepła. W efekcie świetnie nadaje się do zastosowania w obiektach mieszkaniowych, wielorodzinnych, a także komercyjnych i przemysłowych, gdzie występuje wysokie zapotrzebowanie na CWU, o wysokiej temperaturze.

Urządzenie wykorzystuje CO2 jako czynnik chłodniczy, zapewniając wysoką efektywność i temperaturę ciepłej wody. Czynnik chłodniczy R744(CO2) ma kilka unikalnych właściwości fizycznych. Jedną z nich jest to, że QAHV pracuje w cyklu transkrytycznym, czyli powyżej punktu krytycznego - odpowiadającego temperaturze 31,1°C i ciśnieniu 73,9bar. Czynnik chłodniczy nie skrapla się w wymienniku, a jedynie ochładza, ogrzewając przy tym wodę. Wymiennik został zaprojektowany jako śrubowo zwijalny, spiralny schładzacz gazu. Rury czynnika chłodniczego są owinięte dookoła rury wodnej w kształcie spirali, zwiększając powierzchnię wymiany ciepła. Dodatkowo, spiralne rowki w zwijanej rurze przyśpieszają efekt turbulencji wody, jednocześnie redukując spadek ciśnienia, przyczyniając się do zwiększenia efektywności wymiany ciepła. Wysoka wydajność jest osiągana, gdy temperatura wody wpływającej na wymiennik jest możliwie jak najniższa, zazwyczaj 7 do 15oC i różnica temperatury jest wysoka, między 50-60K. Układ chłodniczy wyposażony jest również w zaawansowaną technologię wtrysku czynnika chłodniczego „Flash-Injection”. Zapewnia ona przepływ optymalnej ilość czynnika chłodniczego w całym systemie i stabilną pracę nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Schemat układu chłodniczego:

Schemat układu chłodniczego w warunkach niskich temperatur

 

System z pompą ciepła QAHV

 

Do skonstruowania systemu wymagane są: powietrzna pompa ciepła QAHV, pośredni płytowy wymiennik ciepła, pompa obiegu wtórnego, zestaw Q1-SCK, czyli czujnik temperatury i przepływomierz obiegu wtórnego, zbiornik ciepłej wody użytkowej oraz czujniki temperatury umieszczone w zasobniku. Układ wymaga zastosowania wymiennika płytowego pośredniego ze względu na niską jakość wody w Polsce. Jego zadaniem jest ochrona śrubowego schładzacza gazu w pompie ciepła, który mógłby ulec uszkodzeniu przez wytrącający się kamień kotłowy.

Urządzenie QAHV jest jednostką typu monoblok. Z pompy ciepła woda grzewcza płynie do wymiennika płytowego pośredniego, gdzie przekazuje ciepło do wody wodociągowej napływającej ze zbiornika. Przepływ zimnej wody regulowany jest bezpośrednio przez pompę ciepła za pomocą sygnału sterującego 0-10V, w oparciu o zadaną temperaturę ciepłej wody oraz pomiar temperatury i przepływ obiegu wtórnego. Ilość dostępnej ciepłej wody można kontrolować przy pomocy sterownika pompy ciepła. Umożliwiają to umieszczone na różnych poziomach zasobnika czujniki temperatury.

System z pompą ciepła QAHV - schemat instalacji

Opracowanie: Redakcja
Autor: Damian Filipowicz, Product Leader LES ATW, Mitsubishi Electric
Kontakt w sprawie produktów:

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Living Environment Systems

tel. +48 22 468 27 50
Infolinia +48 22 468 27 77
www: mitsubishi-les.com
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Wymiana czynnika w pompie ciepła

Wymiana czynnika w pompie ciepła

Pompy ciepła zyskały sobie w ostatnim czasie niemałą popularność. Jedną z wielu... ¬ więcej...

 
Mój Prąd 5.0 i marka Daikin w ofercie E.ON Foton - oszczędzaj na rachunkach za energię z modelami pomp ciepła objętymi programem dofinansowania Mój Prąd 5.0
 
Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Właściciele nowych bądź modernizowanych domów, którzy chcą zastosować... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook