gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

polecamy

Jak najprościej stworzyć domowy system automatyki?

aktualizacja: 12-01-2022, 10:03 – artykuł promocyjny


System automatyki łączy domowe urządzenia w harmonijnie współgrającą całość. Sposobów na stworzenie takiej instalacji jest wiele, a różnią się stopniem zaawansowania, sposobem obsługi i kosztem wykonania. Przedstawiamy prosty i ekonomiczny sposób na domową automatykę.

Domowe urządzenia elektryczne Satel

Wbrew powszechnemu przekonaniu domowy system automatyki nie musi powstać już na etapie budowy domu, choć faktycznie wiele osób uwzględnia poprowadzenie niezbędnego okablowania jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Co jednak jeżeli ten etap mamy już za sobą, a remont nie wchodzi w grę? Mamy na to sposób.

 

Dwa w jednym

 

Od czego zacząć? Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w urządzenie, do którego podłączymy wszystkie elementy naszego systemu automatyki. Do tego możesz wykorzystać centralę alarmową. Chociaż kojarzone są głównie z zarządzaniem pracą systemu alarmowego, nowoczesne centrale mogą równie skutecznie sterować wybranymi funkcjami automatyki budynkowej.


To duże oszczędności dla Twojego budżetu. Urządzenia alarmowe mogą zarówno być elementem instalacji alarmowej, wykrywając włamanie (czujki ruchu i magnetyczne) czy zdarzenia losowe (czujki wykrywające zalanie, wyciek gazu czy pierwsze znamiona pożaru – dym i skok temperatury), jak i pracować w ramach systemu automatyki, przekazując zebrane informacje do centrali. Inteligentne centrale alarmowe z serii INTEGRA od SATEL zostały zaprojektowane specjalnie do tworzenia właśnie takich instalacji. Najbardziej zaawansowane modele mogą nadzorować pracę nawet 256 urządzeń, co pozwala na stworzenie rozbudowanego systemu.

Czujnik światła Satel

Urządzenia alarmowe podłączone do inteligentnej centrali mogą zostać wykorzystane na dwa sposoby. Gdy wykryją ruch w czasie czuwania systemu alarmowego, załączony zostanie alarm. Podczas rozbrojenia, po wykryciu ruchu wyzwolą konkretną zaprogramowaną wcześniej akcję, np. włączając światła w korytarzu


W zależności od naszych oczekiwań względem automatyki budynkowej możemy poprzestać na możliwościach urządzeń alarmowych lub wyposażyć system w takie urządzenia, które rozbudują spektrum działania smart home. Im więcej informacji nasz system będzie w stanie zebrać, tym bardziej zaawansowane funkcje będzie można w nim zaprogramować. Dzięki szerokim możliwościom integracyjnym central alarmowych INTEGRA możemy podłączyć także urządzenia innych producentów.

Mockup z widokiem kamery

Do swojego systemu alarmowego INTEGRA możesz podłączyć urządzenia innych producentów. Podgląd z kamer IP wygodnie wyświetlisz na nowoczesnych manipulatorach INT-TSI od SATEL. Zaprojektowane zostały specjalnie do kontroli zaawansowanych systemów alarmowych i automatyki

 

Jak podłączyć urządzenia wykonawcze?

 

Ustaliliśmy już jakie urządzenia powinny pojawić się w naszym systemie automatyki, by zebrać informacje o tym, co dzieje się w naszym domu. Co dalej? Sygnał z urządzenia trafia do centrali alarmowej, jednak by wywołać konkretne działanie, czekają nas jeszcze dwa kroki: podłączenie urządzeń, które mają wykonywać akcje w ramach naszego systemu automatyki oraz zaprogramowanie samej centrali alarmowej tak, by wiedziała, co ma z otrzymanymi informacjami zrobić.

Potrójny biały kontakt Satel

Skupmy się najpierw na pierwszym kroku. Elementy, którymi steruje centrala alarmowa w ramach instalacji automatyki, nazywane są urządzeniami wykonawczymi. Muszą zostać podłączone do centrali alarmowej, by ta mogła nimi zarządzać. Jak to zrobić? Jeden ze sposobów to bezpośrednie połączenie urządzenia do wyjść na płycie głównej centrali. Jeżeli nie przygotowaliśmy wcześniej okablowania, mamy dwa wyjścia. Jedno to kucie ścian, co dla użytkowników nieplanujących remontu jest nie do przyjęcia. Na szczęście jest na to inny, mniej inwazyjny sposób – urządzenia bezprzewodowe takie jak inteligentna wtyczka ASW-200. Dlaczego właśnie ona? Przede wszystkim łatwo połączymy ją z systemem alarmowym. Nie komunikuje się ona bezpośrednio z centralą alarmową – za pośrednika służy podłączany przewodami do centrali specjalny kontroler systemu ABAX 2, z którym to wtyczka łączy się drogą radiową. Przesyłane informacje są szyfrowane, co zapewnia bezpieczeństwo komunikacji. Odległość pomiędzy kontrolerem a wtyczką może wynieść nawet 1000 m.

Urządzenia bezprzewodowe łączone specjalnym kontrolerem

Za bezprzewodową komunikację pomiędzy centralą alarmową a ASW-200 odpowiedzialny jest specjalny kontroler ACU-280. To jedno z wielu urządzeń systemu ABAX 2, który pozwala na rozszerzenie instalacji alarmowych o dodatkowe urządzenia bezprzewodowe


Z ASW-200 do swojego systemu możesz włączyć praktycznie każde urządzenie o mocy do 2300 W. Co więcej, wtyczka jest wyposażona w specjalne, programowe zabezpieczenia, które uchronią ją przed przegrzaniem czy przeciążeniem. W przypadku wystąpienia awarii ASW-200 sygnalizuje to poprzez pulsowanie LED Ring. W czasie niezakłóconej pracy diody LED danym kolorem pokazują aktualny pobór prądu przez podłączone do wtyczki ASW-200 urządzenia. W przypadku włączenia trybu punktu świetlnego świecą na jeden wybrany kolor z siedmiu dostępnych. LED Ring możesz też całkowicie wyłączyć.

Specjalny RED Ring w ASW-200

Specjalny LED Ring w ASW-200 poinformuje Cię jaki w danej chwili jest pobór prądu konkretnego urządzenia. W zależności od tego LED Ring może płynnie przechodzić od niebieskiego poprzez zielony aż po czerwony. Jeżeli chcesz, LED Ring możesz ustawić, by stale świecił na jeden wybrany kolor lub całkowicie go wyłączyć

 

Czas na programowanie

 

Wiemy już co i jak połączyć ze sobą, by stworzyć system automatyki domowej na bazie inteligentnej centrali alarmowej INTEGRA. Teraz nadszedł czas na zaprogramowanie urządzeń, by mogły działać tak, jak sobie tego zażyczymy. Zaprogramowaniem tak rozbudowanej instalacji powinien zająć się wykwalifikowany instalator, najlepiej z doświadczeniem w montażu i programowaniu systemów alarmowych i automatyki. Zachowanie systemu może zostać zaprojektowane tak, by idealnie dostosowywało się do Twojej codzienności i jednocześnie wyręczało z niektórych domowych czynności – co wpłynie nie tylko na komfort, ale też na domowy, comiesięczny budżet dzięki oszczędności energii.

 

Gdy zostanie załączone czuwanie, system może wyłączyć wszystkie światła i inne sprzęty elektryczne, by nie zużywały energii w czasie nieobecności domowników. Jeżeli podłączysz za pomocą ASW-200 klimatyzator, możesz ustawić czas, w którym będzie się włączał, by zapewnić komfortową temperaturę. Centrala może też załączyć go automatycznie po otrzymaniu informacji od podłączonego czujnika temperatury o tym, że w pomieszczeniu zrobiło się zbyt ciepło. Jeżeli chcesz, każdym podłączonym urządzeniem możesz też sterować sam, korzystając z manipulatora systemu alarmowego (np. z ekranem dotykowym), pilota zdalnego sterowania lub autorskiej aplikacji mobilnej SATEL.

Integral control, sterowane na odległość

Swoim systemem możesz wygodnie sterować z każdego miejsca na Ziemi, korzystając z bezpłatnej aplikacji INTEGRA CONTROL. Dostępna w Google Play, App Store oraz HUAWEI AppGallery


Im więcej urządzeń, które włączysz w swój system automatyki, tym więcej możliwości i wygody użytkowania codziennej przestrzeni. Po więcej rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i automatyki budynkowej zajrzyj na stronę Satel.

Kontakt w sprawie produktów:

SATEL Sp. z o.o.
tel. (58) 320 94 00
www: www.satel.pl www.mieszkajbezpiecznie.pl
mail: satel@satel.pl


Zobacz także
Zostań instalatorem smart home FIBARO i rozwijaj swój biznes

Zostań instalatorem smart home FIBARO i rozwijaj swój biznes

EKIPA FIBARO to program, który już drugi rok z rzędu cieszy się sporym powodzeniem.... ¬ więcej...

 
Więcej niż sprzedaż - działania edukacyjne FIBARO i Nice

Więcej niż sprzedaż - działania edukacyjne FIBARO i Nice

Ostatnie lata pokazują, że systemy automatyki budynkowej stają się coraz bardziej... ¬ więcej...

 
Smart Home FIBARO - urządzenia marki Nice - w odsłonie najnowszych realizacji projektowych dewelopera TDJ Estate w Katowicach

Smart Home FIBARO - urządzenia marki Nice - w odsłonie najnowszych realizacji projektowych dewelopera TDJ Estate w Katowicach

W dzisiejszych czasach inwestorzy stawiają na wykorzystywanie dostępnych możliwości... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet