gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

aktualizacja: 29-11-2021, 09:16 – artykuł promocyjny


Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach. Przy instalacji płaszczyznowej ważne jest, aby odpowiednio wyregulować cały układ. W tym celu konieczne są solidne sterowniki. Właściwa listwa centralna gwarantuje wydajną pracę ogrzewania, a to oznacza idealny komfort cieplny. Wybierając system sterujący, warto zwrócić uwagę na niezawodność oraz dostępność w dobrej cenie. Urządzeniami spełniającymi te kryteria są nowości SALUS Controls – listwa CB500 i CB500X. Firma posiada w asortymencie również inne listwy (np. w wariancie bezprzewodowym), które regulują pracę ogrzewania płaszczyznowego. Jednak CB500 i CB500X zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić instalatorom pracę podczas montażu.

 

CB500 i CB500X – usprawnienia instalacyjne

 

CB500 – przewodowa listwa z wbudowanym modułem sterującym
CB500X – przewodowa listwa bez modułu sterującego (opcjonalnie rozbudowa CB500)

Listwy CB500 i CB500X ? usprawnienie instalacji ogrzewania podłogowego

Nowe listwy sterujące są przystępne cenowo, a jednocześnie rozwiązują wiele problemów instalacyjnych. Przede wszystkim są to urządzenia kompaktowe i smukłe, dzięki czemu można je zamontować praktycznie w każdej szafce rozdzielacza. Znika problem nieustawności modułów dodatkowych, ponieważ łączenie listew można poprowadzić własnym przewodem, co pozwala na dowolność ułożenia. Zdejmowanie i zakładanie pokrywy jest bezproblemowe, dzięki wygodnym zaczepom. Nie ma mowy, aby przy tej czynności wypadały i gubiły się śrubki. Instalacja przewodów jest łatwa – nie wymagają wcześniejszego przygotowania (np. cynowania), a ich układ w listwie jest dostosowany do grubości. I tak: cieńsze przewody siłowników układa się na górze, grubsze przewody regulatorów – na dole. Taki rozkład wprowadza porządek i eliminuje plątanie. Nie trzeba demontować żadnej części listwy, żeby poukładać przewody. Po zdjęciu pokrywy wszystko jest widoczne, do każdego elementu jest dostęp. Dzięki poręcznym zaciskom łączącym, montaż okablowania nie wymaga specjalnego śrubokrętu. Nowy typ zacisków sprawia, że można to robić dowolnym narzędziem. Przewody termostatów, bez względu na ich grubość, można od razu zabezpieczyć przed wyrwaniem – umieszczając je w specjalnej listewce. Nawet wpinanie jest praktyczne. Instalator może położyć listwę na stole lub podłodze, ułożyć przewody i zamontować urządzenie w szafce (dobry dostęp do otworów montażowych).

 

Listwy na piątkę! Charakterystyka głównych funkcji CB500 i CB500X

 

Co jeszcze musisz wiedzieć o najnowszych listwach marki SALUS Controls:

  • 1. Sterują 5 niezależnymi strefami grzewczymi (do jednej listwy można podłączyć 5 regulatorów). Jest to standardowa liczba na rozdzielacz. Listwy mogą być łączone do 15 stref (współpraca CB500 z CB500X w kombinacji: 1 x CB500 + 2 x CB500X). Kolorowy nadruk ułatwia podłączenie przewodów.
  • 2. Posiadają 20 wyjść do podłączenia siłowników. Co istotne, zastosowano tu inny niż w poprzednikach podział sterowania siłownikami. We wcześniejszych modelach jeden termostat sterował 4 siłownikami. W CB500 i CB500X podział jest bardziej dostosowany do potrzeb budynku, np. jeden termostat może obsłużyć 6 siłowników (większe pomieszczenie), drugi – 2 siłowniki (mniejsze pomieszczenie), a pozostałe termostaty – 4 siłowniki.
  • 3. Urządzenia mają wbudowany bezpiecznik. A więc CB500X (listwa bez modułu) również jest samodzielnie działającym urządzeniem – a nie tylko rozbudową listwy głównej. Pracując jako rozbudowa, CB500X nie potrzebuje dodatkowego zasilania – należy ją podłączyć bezpośrednio do CB500.
  • 4. Listwy można montować na szynę DIN.

 

CB500 – co musisz wiedzieć o wbudowanym module sterującym?

  • 1. Wejście na kocioł umożliwia włączenie urządzenia grzewczego, gdy dowolny regulator wyśle sygnał zapotrzebowania na ciepło lub wyłącza kocioł, gdy wszystkie regulatory przestaną zgłaszać takie zapotrzebowanie. Posiada funkcję trzyminutowego opóźnienia włączania kotła, która daje instalacji czas na przygotowanie się do pracy (np. siłowniki zdążą się otworzyć). Można także wybrać czas opóźnienia wyłączenia kotła (od 0 do 15 minut). Jest to przydatne, gdy termostaty nie kończą grzania w tym samym momencie. Podobne funkcje posiada dodatkowe wyjście na źródło ogrzewania lub chłodzenia.
  • 2. Przekaźnik do kotła ma styki beznapięciowe. Dodatkowe sterowanie pompą ciepła lub urządzeniem chłodzącym również następuje przez przekaźnik beznapięciowy.
  • 3. Zmiana trybu grzanie/chłodzenie odbywa się z poziomu listwy i na każdym regulatorze. Listwa posiada wejście na podłączenie czujnika punktu rosy.
  • 4. Wyjście sterujące pompą jest napięciowe (230V), co ułatwia instalację. Pompę można podłączyć bezpośrednio do listwy sterującej, bez dodatkowych mostków.
  • 5. Pompa włącza się i wyłącza z trzyminutowym opóźnieniem, aby dać instalacji czas na przygotowanie się do pracy.

 

CB500 (listwa z modułem) i CB500X (listwa bez modułu) – którą wybrać?

 

Mówiąc najprościej: listwy sterujące wybiera użytkownik, który w swoim domu chce sterować strefowo, czyli w każdym pomieszczeniu utrzymywać temperaturę dopasowaną do jego funkcji lub pory dnia. Jeżeli nie zachodzi potrzeba sterowania pompą ciepła lub kotłem, a jedynie siłownikami własnego obwodu grzewczego (np. przy ogrzewaniu miejskim), wtedy wystarczy CB500X. Jeśli jednak w budynku jest potrzeba sterowania dodatkowym źródłem ciepła, wtedy należy wybrać listwę CB500.

Kontakt w sprawie produktów:

QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
tel. 32 700 74 53; 32 750 65 05 - wsparcie techniczne
www: www.salus-controls.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Regulator do podłogówki - wybierz odpowiedni

Jednym z obecnie najczęściej i najchętniej stosowanych rozwiązań, które... ¬ więcej...

 
Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Dla podłóg, ścian i sufitów - przegląd systemów ogrzewania płaszczyznowego Uponor

Zastosowanie w obiekcie ogrzewania płaszczyznowego przynosi wiele korzyści. Urządzenia... ¬ więcej...

 
CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

CB500 i CB500X - przewodowe listwy do sterowania ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie podłogówki pozwala na optymalne zarządzanie temperaturą we wnętrzach.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet