gorące tematy
tagi
znajdź fachowca

Systemy połączeń i mocowań w instalacjach - przegląd

aktualizacja: 17-11-2021, 07:41 – artykuł promocyjny


Montaż instalacji to szereg wyborów i decyzji, które przekładają się na późniejsze użytkowanie całego systemu. Nie trzeba być fachowcem, by wiedzieć, jak ważna jest jakość wybranych komponentów oraz wiedza, umiejętności i odpowiednio przeprowadzony montaż. Nawet najdroższy i spełniający najwyższe normy jakości system, który zostanie źle zamocowany, nie będzie pracować w optymalny sposób, bez problemów i uszkodzeń. A o tym, że instalacje montowane są na lata oraz w miejscach o utrudnionym dostępie (np. zabudowane w ścianach) nie trzeba nikogo przekonywać. Poniżej prezentujemy różne techniki i systemy wykorzystywane w montażu instalacji — domowych i tych znacznie większych.

fot.: Alnor - elementy zawieszeń FIX®system wykonane ze stali ocynkowanej lub kwasoodpornej, posiadają rekomendację techniczną ITB

 

Systemy instalacyjne dla branży budowlanej - propozycje producentów

 

Kompleksowe rozwiązania instalacyjne obejmują rozwiązania dedykowane dla branży elektrycznej, sanitarnej i grzewczej, a także szeroko pojętej gałęzi wentylacji i klimatyzacji. Wybór mocowań zależy od materiału, z jakiego dana instalacja zostanie wykonana, miejsca montażu oraz oczekiwań użytkownika. Wiele firm oferuje wsparcie techniczne i projektowane przy wykonywaniu obliczeń wytrzymałościowych, doborze produktów oraz w czasie prac na budowie. Produkty przeznaczone do tworzenia konstrukcji wspierających rurociągi, układy wentylacyjne oraz instalacje kablowe mają zapewnić stabilność, co przekłada się na prawidłową pracę oraz bezpieczeństwo całego układu.

 

Mocowania Diamond – zabezpieczenie instalacji

 

Dla prawidłowej eksploatacji instalacji należy umożliwić każdemu odcinkowi rur rozszerzanie bez ograniczeń oraz nie dopuścić, aby odkształcenia działały na zbyt krótki odcinek przewodu. Ważne jest usytuowanie punktów stałych, które mają zapewnić kompensację przewodów. Wyznaczanie odległości pomiędzy obejmami przesuwnymi zależy od temperatury czynnika i średnicy przewodu. Współczynniki rozszerzalności cieplnej zależy od rodzajów rur. Przykładowo współczynnik rozszerzalności cieplnej w rurze PPR jest ponad 10 razy większy, niż w rurze stalowej, co oznacza, że rury PPR podczas wzrostu temperatury wydłużają się ponad 10 razy więcej niż ich odpowiedniki wykonane ze stali.

Mocowania instalacji wodnych Diamond ? zabezpieczenie instalacji


Koniecznym rozwiązaniem jest:

  • usytuowanie mocowania/punktu stałego w miejscu zamontowania armatury.
  • w przypadku zastosowania armatury regulacyjnej (stanowi ona duże obciążenie instalacji) na instalacji należy zastosować obustronne zamocowanie rurociągu za i przed armaturą


Uchwyty mocujące stanowią zabezpieczenie dla armatury przed m.in. obciążeniami spowodowanymi przemieszczaniem się rur pod wpływem zmiany temperatury, zmiany ciśnienia i uderzeń hydraulicznych.W innym przypadku może dojść do uszkodzenia armatury.

 

Kotwienie instalacji - kiedy kotwy chemiczne, a kiedy mechaniczne. Radzi Walraven.

 

W przypadku kotew chemicznych zastosowanie ma siła adhezji występująca przy łączeniu dwóch substancji. W systemach kotwienia mechanicznego dochodzi do rozpieranie w procesie mocowania. Wybór odpowiedniej metody zależy od warunków środowiskowych, typu podłoża, wymagań w zakresie nośności, typów obciążeń oraz rodzaju elementu mocowanego. Warto pamiętać, że nieruchomy obiekt będzie wywierał obciążenie statyczne, natomiast w przypadku wibracji maszyn lub działania wiatru dochodzi do obciążeń dynamicznych i powstawania naprężeń. Wszystkie kotwy Walraven posiadają cechowanie na produkcie oraz oznaczenie rozmiarów na kołnierzu kotwy. Czytaj dalej >>

Kotwy bolcowe ze znacznikiem głębokości kotwienia - zapewniają prawidłową instalacjęWiertło do betonu

 

Kompletne rozwiązania montażu urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych od Niczuk

 

Montaż urządzeń klimatyzacyjnych na dachach budynków wymagają zastosowania gotowych zestawów dobranych pod określone urządzenia, ich wagę i rozmiar. Takie rozwiązania oferuje marka Niczuk, która znana jest na rynku mocowań z jakości oraz innowacyjnego podejścia do projektowanych systemów. Gotowe zestawy wsporcze są kombinacją materiałów takich jak podpory dachowe PDZ w połączeniu z popularnymi profilami montażowymi MF2,5.
 

Przeczytaj również >> Jak uchronić instalację przed uszkodzeniem?

Kompletne rozwiązania montażu urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych od Niczuk

 

Systemy mocowań i akcesoria montażowe w ofercie Iglotech

 

Iglotech oferuje szeroki asortyment z zakresu systemów mocowań wsporników jednostek zewnętrznych klimatyzacji, dostępne w wersjach spawanych i składanych z możliwością powieszenia na ścianie budynku, postawienia na dachach i bezpośrednio na ziemi. Mocowania posiadają certyfikaty TUV. Wśród akcesoriów do montażu znajdują się obejmy, zawiesia, systemy montażu kanałów, uszczelki i taśmy, wkręty, śruby itp.

 Systemy mocowań i akcesoria montażowe dla branży HVACR
Zobacz więcej >>

 

Systemy mocowań i akcesoria montażowe w ofercie Lindab

 

Lindab SolidFoot to uniwersalny system wsporników do prostego i trwałego montażu nawet największych urządzeń, bez konieczności przewiercenia dachu. Jednak w ofercie Lindab znajdziemy znacznie szerszy zakres wszelkiego rodzaju materiałów montażowych, od wkrętów, śrub, przez zodwieszenia i systemy wspomagające, obejmy montażowe, po system ram montażowych.

 Systemy mocowań i akcesoria montażowe w ofercie Lindab Systemy mocowań i akcesoria montażowe w ofercie Lindab

fot.: Lindab

 

Rozwiązania od Paroc

 

Marka Paroc dba przede wszystkim o izolację systemów grzania, wentylacji i klimatyzacji, co przekłada się na dobre właściwości termoizolacyjne, a także, w razie potrzeby, ochronę przeciwpożarową i redukcję hałasu w instalacjach. Oprócz systemów HVAC z powłoką z folii aluminiowej oraz rozwiązań z wełny mineralnej PAROC oferuje również akcesoria do montażu, oraz maskowania złączeń.

Akcesoria Paroc - pierścień mocującyAkcesoria Paroc - HVAC Dots

fot.: Paroc

 

Systemy mocowań wentylacyjnych oferowane przez Centrowent

 

Specjalne systemy mocowania i podwieszania wpływają na szczelność, wydajność oraz głośność całego systemu. Pewność trwałego mocowania, bezpieczeństwo oraz wytrzymałość instalacji zapewnia wybór kompatybilnych elementów montażowych. Elementy instalacyjne do wentylacji dzieli się na trzy główne grupy produktów - przytwierdzające kanały wentylacyjne, łączniki wentylacyjne oraz zawiesia, wsporniki i stopy do urządzeń. W ofercie hurtowni wentylacyjnej Centrowent znajdziemy systemy zamocowań Niczuk, system podwieszeń i mocowań kanałów oraz materiały montażowe marki Lindab, Walraven i Alnor. Dostępne są także akcesoria kompatybilne  z wieloma systemami montażowymi takie jak  taśmy, sylikony, spreje, pianki, zaciski itp.

Systemy mocowań wentylacyjnych oferowane przez Centrowent


ZOBACZ TAKŻE >> Systemy połączeń i mocowań w instalacjach oferowane na platformie B2B Merxu

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Walraven, Niczuk, Alnor, Lindab, Centrowent, Diamond, Paroc


Zobacz także
Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Dobry projekt jest podstawą każdego udanego przedsięwzięcia w branży budowlanej... ¬ więcej...

 
Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust

Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust

Wiele branż przemysłowych wykorzystuje szeroki wachlarz... ¬ więcej...

 
Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwa, glikol, dodatki do betonu i inną chemię

Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwa, glikol, dodatki do betonu i inną chemię

Przechowywanie różnego rodzaju środków chemicznych wymaga zastosowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet