gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

aktualizacja: 25-10-2021, 08:59 – artykuł promocyjny


Parametry kotła są tak samo ważne, jak sterowniki dedykowane do tego urządzenia, czy całego systemu. Dzięki temu spełnione zostają podstawowe oczekiwania, jakie stawiane są nowoczesnym systemom grzewczym wybieranym do nowych oraz tych modernizowanych domów i mieszkań, czyli komfort eksploatacji oraz wysoka efektywność energetyczna. W efekcie możemy liczyć również na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Parametry kotła są tak samo ważne, jak sterowniki ich pracy.

Na rynku możemy spotkać całą gamę bardzo podobnych termostatów i regulatorów pokojowych oraz pogodowych, które mimo zbliżonego wyglądu, różnią się swoją funkcjonalnością. Jak dokonać najlepszego wyboru skoro do dyspozycji mamy termostaty, regulatory, pokojowe, pogodowe, „ON/OFF”, modulacyjne, bez programowania, z programowaniem dobowym lub tygodniowym, a w perspektywie … rachunki za ogrzewanie? Czy tylko profesjonaliści z dziedziny techniki grzewczej mogą zagwarantować, że system ogrzewania zapewni nie tylko wysoki komfort, ale również możliwie niskie rachunki za jego eksploatację?

 

Jak wybrać regulator kotła lub systemu grzewczego?

 

W praktyce porównanie regulatorów przeznaczonych do sterowania kotłem lub całym systemem grzewczym nie jest takie trudne.
 

  • Dyrektywa ErP określa klasy regulatorów temperatury od I do VIII przyporządkowując każdej klasie regulatora odpowiedni udział w sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń.
  • Najprostsze i najtańsze termostaty pokojowe ze sterowaniem ON/OFF (dwupołożeniowym włącz/wyłącz) mają klasę I, a ich udział w sezonowej efektywności energetycznej to zaledwie 1%.
  • Najwyższej klasy zestawy regulacji jak np. regulator Bosch EasyControl CT200 z trzema bezprzewodowo sterowanymi głowicami termostatycznymi ma klasę VIII, co oznacza, że udział w sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń to aż 5%.

Jak wybrać regulator kotła lub systemu grzewczego? Porównanie klasy regulatorów wg. Dyrektywy ErPJak wybrać regulator kotła lub systemu grzewczego? Porównanie klasy regulatorów wg. Dyrektywy ErPJak wybrać regulator kotła lub systemu grzewczego? Porównanie klasy regulatorów wg. Dyrektywy ErP

 

Efektywność kotła i regulatora sumuje się!

 

Ponieważ efektywność zestawu kocioł z regulatorem sumuje się, oznacza to, że w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego o efektywności energetycznej 94%, zastosowanie taniego regulatora-termostatu klasy I poprawi sezonową efektywność energetyczną zaledwie o 1%, czyli osiągnie 95%, a w przypadku klasy VIII poprawi o 5%, czyli wzrośnie do 99%. Oba parametry muszą znaleźć się w charakterystyce energetycznej regulatora, dla łatwej weryfikacji przez użytkownika oraz w celu obliczenia łącznej efektywności energetycznej zestawu urządzeń stanowiących źródło ogrzewania. 


Systemy regulacji EMS2 marki Bosch to szeroka gama sterowników umożliwiających wysoką klasę regulacji systemu ogrzewania. Oprócz wspomnianego wcześniej zestawu Bosch EasyControl CT200 z elektronicznymi głowicami termostatycznymi (klasa VIII, 5%), w ofercie znajdują się regulatory pokojowe CR10 i CR100RF (klasa V, 3%), CR100RF (klasa VI, 4%) oraz regulatory pogodowe CW100 i CW400 (klasa VI, 4%). W zależności od potrzeb i konfiguracji elementów systemu umożliwiają one sterowanie modulacją gazowego kotła kondensacyjnego, obsługę od jednego do ośmiu obiegów grzewczych lub do 20 stref grzewczych, współpracę z systemami solarnymi, podgrzewaniem wody do celów sanitarnych oraz zarządzanie zarówno z poziomu regulatora jak i urządzeń mobilnych takich jak smartfon lub tablet.  

zestaw Bosch EasyControl CT200 Regulator pogodowy CW400

      zestaw Bosch EasyControl CT200                                 Regulator pogodowy CW400   

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
Bosch Termotechnika

tel. 801 600 801
www: www.bosch-termotechnika.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kocioł elektryczny i inwestycja w OZE

Kocioł elektryczny i inwestycja w OZE

Na energetykę wpływa wiele czynników, od polityki państwa dotyczącej klimatu,... ¬ więcej...

 
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet