Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

aktualizacja: 02-12-2021, 08:24 – artykuł promocyjny


Zlewozmywak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Wydaje się, że wybór zlewozmywaka nie jest trudną decyzją, jednak takie podejście może okazać się bardzo mylące. Na co zwrócić uwagę, aby zlewozmywak służył przez długie lata? Jaki rozmiar, kolor, kształt wybrać? Czym się kierować przy zakupie zlewozmywaka, aby uniknąć rozczarowania? Odpowiedź poniżej.

Zlewozmywak Praga

Zlewozmywak Praga

 

 

Wielkość zlewozmywaka - jednokomorowy, dwukomorowy, czy półtorakomorowy?

 

Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć wybór odpowiedniego zlewozmywaka, jest dokładne zmierzenie szerokości szafki, w której ma być zamontowany. Komory zlewu umieszczane są pod blatem roboczym, więc muszą mieścić się między szafkami.

Małe zlewy jednokomorowe to dobre rozwiązaniem w niedużych kuchniach lub aneksach kuchennych - w miejscach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Często są montowane także w apartamentach, przeznaczonych do wynajęcia, gdzie eksploatacja kuchni jest dużo mniejsza. Model jednokomorowy to także super rozwiązanie dla osób, które nie gotują dużo i często korzystają ze zmywarki.

Zlewozmywak Ryga Zlewozmywak Kopenhaga Zlewozmywak Kopnehaga
Zlewozmywak Ryga - model jednokomorowy Zlewozmywak Kopenhaga Compat - model jednokomorowy z ociekaczem Zlewozmywak Praga - model jednokomorowy z dużym ociekaczem

 

Modele półtorakomorowe i zlewozmywaki dwukomorowe z pewnością sprawdzą się w dużych rodzinach i u tych, których gotowanie jest pasją. Modele z ociekaczem zapewnią wygodne zmywanie i suszenie dużych naczyń i garnków.

Zlewozmywak Bergen Zlewozmywak granitowy Madryt
Zlewozmywak Bergen - model dwukomorowy Zlewozmywak Madryt - model półtorakomorowy z ociekaczem

 

Dlaczego warto wybrać zlewozmywak półtorakomorowy?

Mała komora pomocnicza zdecydowanie usprawni codzienną pracę w kuchni. Z pewnością ułatwia mycie sztućców, które nie gubią się pomiędzy większymi naczyniami. Sprawdza się także podczas przepłukiwania warzyw i owoców. Na komorze pomocniczej możliwe jest także umieszczenie dodatkowego ociekacza lub sitka.

Modele narożne - to specjalna kategoria zlewów. Zlewozmywaki narożne, kształtem dopasowane są do montażu w rogu kuchni.

Zlewozmywak Monaco

Zlewozmywak Monaco - model półtora komorowy narożny

 

Typ montażu – zlew nablatowy, czy podblatowy

 

Zaczynając rozglądać się za zlewozmywakiem, można zauważyć, że bardzo popularne są teraz zlewozmywaki nablatowe. Montuje się je, wycinając w blacie otwór o odpowiednim rozmiarze, a następnie umieszcza w nim zlewozmywak od góry. Na popularności zyskują także zlewozmywaki podblatowe - nazywane podwieszanymi lub do podbudowy. Chcąc odpowiednio zamontować model podwieszany, również należy wyciąć otworów w blacie, jednak montaż odbywa się od dołu. Co istotne, montaż można wykonywać jedynie w wysoce odpornych na wilgotność rodzajach blatów- kamiennych, kompozytowych, konglomeratowych i ze spieków, o minimalnej grubości 2,5 cm. Natomiast zlewozmywak nablatowy pasuje do każdego rodzaju blatu.

Zlewozmywak podblatowy londyn Zlewozmywak podblatowy Londyn
Zlewozmywak podblatowy Londyn 40 Zlewozmywak podblatowy Londyn 60

 

Rodzaj materiału

 

Bez wątpienia dużym problemem jest wybór materiału, z którego wykonany jest zlewozmywak kuchenny. Materiały wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków różnią się nie tylko wyglądem czy fakturą, ale także wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Największą popularnością na rynku cieszą się zlewy granitowe, które odznaczają się wysoką wytrzymałością. Połączenie 80% kruszywa granitowego i 20% żywicy powoduje, że zlew zyskuje ponadprzeciętną twardość oraz odporność na czynniki zewnętrzne.

Mniej popularne są zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej i ceramiki. Kiedyś zlewozmywaki stalowe były bardzo popularne, jednak z roku na rok ich popularność maleje. Zaletą zlewu stalowego jest przede wszystkim łatwość utrzymania w czystości, ale ich wadą jest podatność na zarysowania, co z czasem znacznie wpływa na ich estetykę. Na rynku do wyboru są wersje o błyszczącej lub matowej powierzchni. Zlewy ceramiczne są odporne na zniszczenia, uderzenia, wysokie temperatury, a także bardzo trwałe. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Mimo wielu zalet zlewozmywaki ceramiczne mają także wady, np. ceramika jest niej odporna na uderzenia niż granit, dodatkowo przy dłuższym użytkowaniu, szczególnie tańsze modele tracą kolor i mogą żółknąć. 

Kontakt w sprawie produktów:

Primagran Sp. z o.o.
tel. +48 58 500 5 600
www: primagran.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Bateria SCHELL GRANDIS E z nagrodą German Innovation Award 2021

Bateria SCHELL GRANDIS E z nagrodą German Innovation Award 2021

Tego roku wyróżnienie w międzynarodowym konkursie German Innovation Award... ¬ więcej...

 
Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik

Zlewozmywak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Wydaje... ¬ więcej...

 
Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchni

Zlewozmywak z baterią - znajdź najlepszą parę do swojej kuchni

Wśród kuchennego wyposażenia nie ma dwóch innych elementów,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet