gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

znajdź fachowca

Inwestycja w fotowoltaikę - ostatnia szansa na korzystne bilansowanie energii?

aktualizacja: 21-01-2022, 12:11 – artykuł promocyjny


Zapowiadane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany w Prawie energetycznym i ustawie o odnawialnych źródłach energii mogą mieć niekorzystny wpływ na inwestycje w fotowoltaikę. Projekt nowelizacji zakłada bowiem rezygnację z dotychczasowego systemu rozliczenia mikroinstalacji w taryfie opustów, gdzie wykorzystuje się 80% energii oddanej do sieci w formie nadwyżek. Jednak planowane zmiany wejdą w życie nie wcześniej niż do 1 stycznia 2022 roku, a do tego czasu każda instalacja, która zostanie uruchomiona, może być rozliczana w starym systemie gwarantowanym do 31 grudnia 2035 roku przez ustawę o OZE.

Panele fotowoltaiczne

fot.: 4Eco

 

Jakie zmiany czekają prosumentów od 1 stycznia 2022 roku?

 

System opustów polega na tym, że w sytuacji, gdy instalacja produkuje nadwyżki, magazynowanie spoczywa na operatorze sieci, do której dana instalacja jest podpięta. Z tego prądu korzystają wszystkie pobliskie gospodarstwa (inwestor jest wówczas prosumentem, a nie tylko konsumentem), a w sytuacji, gdy wydajność instalacji jest poniżej naszego zużycia, możemy odebrać sobie prąd, który został zliczony przez falownik i licznik dwukierunkowy (tzw. zasada net-meteringu). Obecnie wygląda to w ten sposób, że możemy odebrać 80% energii, a 20% uznawane jest za stratę na rzecz operatora za świadczoną usługę magazynowania. W nowym systemie rozliczeń planowana jest zmiana polegająca na tym, że cała nadwyżka oddawana do sieci ma przechodzić na operatora, a prąd pobierany z sieci będzie rozliczany w normalnym trybie. Niestety wszystko wskazuje na to, że za nadwyżkę prosument otrzyma mniej, niż będzie musiał zapłacić za prąd, gdy panele nie wyprodukują dostatecznej ilości energii. Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywać taryfa net-billingu, czyli nadwyżki energii będą sprzedawane do sieci, ale za pobraną energię trzeba będzie płacić tak samo jak inni odbiorcy.

 

Nowelizacja ustawy o OZE gwarantuje, że wszyscy, którzy do 31 marca 2022 r. staną się prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego, będą mogli być jeszcze rozliczani na starych zasadach w systemie opustów przez najbliższe 15 lat.

 

fot.: Hewalex - przy planowaniu wielkości instalacji fotowoltaicznej zakłada się stratę 20% i projektuje się ją tak, by dostarczała wyliczoną ilość energii (często jest ona przeskalowana)

 

Czy fotowoltaika będzie się opłacać?

 

Jeśli zależy nam na rozliczaniu się w aktualnym systemie opustów powinniśmy zdecydować się na montaż instalacji w tym roku. Każdy panel, który odda prąd do sieci przed końcem 2021 roku będzie funkcjonować na wolnym rynku producentów energii. Po tej dacie energię skupować będą firmy pośredniczące między dużymi operatorami i prosumentami (agregator).

Obecny system opustów jest dużo prostszy dla przeciętnego prosumenta, daje korzystną możliwość wirtualnego magazynowania nadprodukcji energii i zapewnia czytelność w rozliczeniu z operatorem (obecnie to tylko koszty przyłącza, niecałe 100 zł rocznie). System ten jest zagwarantowany przez 14 najbliższych lat dla każdego, kto zacznie produkować prąc przed 1 stycznia 2021.

 

Przeczytaj także: Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie

Czy fotowoltaika będzie się opłacać?

fot.: Solsum

 

UWAGA!

Obecnie w naszym kraju przy montażu fotowoltaiki można ubiegać się o dofinansowania z różnych źródeł, w tym z dwóch państwowych programów wsparcia mikroinstalacji fotowoltaicznych - Mój Prąd i Czyste Powietrze. Zapowiadane zmiany przyczyniły się do wzrostu zainteresowania dopłatami. Warto się spieszyć, bo pula środków ograniczona! 

 

Fotowoltaika w Polsce - kierunek zmian

 

Popularność fotowoltaiki w dużej mierze wynika z rządowego programu wsparcia indywidualnych inwestorów. W nowej polityce ośrodek ciężkości zostanie przesunięty na przedsiębiorstwa i duże podmioty, które będą w stanie produkować zieloną energię na większą skalę. Największym wyzwaniem nadal pozostaje magazynowanie energii, które jest trudne do zrealizowania. Wiele do życzenia pozostawia także stan polskiej infrastruktury przesyłowej i być może brak możliwości odbioru prądu od tak dużej ilości rozproszonych prosumentów stał się powodem zmian w prawie. 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, 4Eco, Solsum


Zobacz także
Ładowarki naścienne i kablowe Noark do samochodów elektrycznych

Ładowarki naścienne i kablowe Noark do samochodów elektrycznych

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce zarejestrowanych było prawie 40 000 pojazdów... ¬ więcej...

 
Instalacja fotowoltaiczna z MerXu

Instalacja fotowoltaiczna z MerXu

Platforma zakupowa MerXu to nie tylko instalatorstwo elektryczne i elektroenergetyka... ¬ więcej...

 
LG NeON H: Nowy zaawansowany moduł fotowoltaiczny typu N

LG NeON H: Nowy zaawansowany moduł fotowoltaiczny typu N

Aktualnie na rynku modułów fotowoltaicznych obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet