Werit


Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje

aktualizacja: 25-03-2022, 13:11 – artykuł promocyjny


Urządzając łazienkę, nie ominie nas wybór podstawowego wyposażenia, bez którego dbanie o higienę na co dzień czy choćby umycie rąk nie byłoby możliwe, a na pewno byłoby znacznie utrudnione. Mowa o bateriach łazienkowych, elementach stanowiących wisienkę na torcie instalacji wodociągowej. Poza oczywistym podziałem na baterie umywalkowe, natryskowe, wannowe czy bidetowe, istnieją też inne rozróżnienia i warto je znać, by wybrać armaturę, z której będziemy najbardziej zadowoleni - zarówno pod kątem jej wyglądu, jak i wygody użytkowania.

 

Baterie naścienne i stojące

 

Jedną z podstawowych różnic między bateriami jest sposób montażu. Można wyróżnić baterie montowane w ścianie nad umywalką albo wanną, które podłącza się w czasie montażu instalacji wodnej, poprzez odpowiednie wyprowadzenie ze ściany kroćców przyłączeniowych.

fot. Diamond

Drugim typem są baterie stojące, czy inaczej mówiąc sztorcowe. Umieszcza się je nie w ścianie, a w otworach wyciętych w tym celu w wannie czy umywalce. Średnica otworów wynosi najczęściej od 28 do 35 mm. Zwykle umywalki są fabrycznie wyposażone w jeden otwór na baterię i właśnie jednootworowe lub dwuotworowe baterie spotyka się najczęściej. Na rynku pojawiają się też ekskluzywne linie produktowe z modelami wymagającymi trzech lub czterech otworów.

fot. Ferro

 

Baterie jedno i dwuuchwytowe

 

Innym kryterium podziału baterii jest rodzaj uchwytu. Uchwyty służą nam do kontrolowania temperatury i mocy strumienia wody. Za bardziej komfortowe w użytku uważane są baterie jednouchwytowe. Ze względu na możliwość sprawnego, szybkiego ustawienia temperatury postrzegane są jako bardziej ekonomiczne, oszczędzające wodę i czas. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na głowicę baterii, odpowiadającą za mieszanie zimnej i ciepłej wody. To element baterii częściej narażony na awarię. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko usterki, specjaliści rekomendują głowicę suwakową, ceramiczną. Tego typu głowice są zwykle wyposażone w filtr zabezpieczający przed piaskiem czy rdzą.

  fot.: KFA

Klasyczną opcją są baterie dwuuchwytowe. Mają osobne kurki do sterowania zimną i ciepłą wodą. Z tego powodu uważane są za mniej oszczędne, bo ustawienie odpowiedniej temperatury może zająć chwilę dłużej niż w przypadku modeli jednouchwytowych. Jest to spowodowane różnym ciśnieniem i temperaturą wody w obydwu przewodach. Baterie dwuuchwytowe są rzadko spotykane w projektach nowoczesnych łazienek i najczęściej stosowane są w przypadkach, kiedy trzeba wymienić zużytą baterię bez dostosowania przyłączy do baterii nowego typu.

 

Wśród baterii jednouchwytowych osobną kategorię stanowią baterie medyczne, wyposażone w długi uchwyt, którym można uruchamiać przepływ wody przy użyciu łokcia czy przedramienia. Zastosowanie mają zwłaszcza w obiektach medycznych: przychodniach gabinetach lekarskich, szpitalach, salach operacyjnych, kuchniach przyszpitalnych.

                       

fot.: Akcjum                                                              fot.: Invena

 

Baterie termostatyczne

 

Nowszym typem baterii są baterie termostatyczne. W ich wnętrzu znajduje się termostatyczny regulator temperatury, dzięki czemu regulacja temperatury jest o wiele łatwiejsza. Przy częstym korzystaniu, taka bateria może generować znaczne oszczędności. Modele termostatyczne mają dwa pokrętła - jeden od temperatury, a drugi od mocy strumienia wody.

fot.: Skala

Baterie termostatyczne często mają też specjalną blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym ustawieniem zbyt gorącej temperatury (ponad 38 stopni Celsjusza), a więc mogą z nich korzystać nawet dzieci.

fot.: Ferro

Termostaty są bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego świetnie sprawdzają się we wszystkich rodzajach baterii łazienkowych.

 

Baterie bezdotykowe

 

Innym typem baterii spotykanym przede wszystkim w toaletach publicznych i miejscach, gdzie liczy się sterylność, są baterie bezdotykowe. Dzięki temu, że użytkownik w ogóle nie musi dotykać baterii, a strumień wody uruchamiany jest po wykryciu dłoni przez fotokomórkę, ograniczają przenoszenie się zarazków. Czujniki są zasilane najczęściej niewielką baterią, co niweluje potrzebę zakładania instalacji elektrycznej. Przepływ wody trwa zwykle krótką chwilę, co ogranicza jej zużycie. Dodatkowo ze względu na swoją zwartą budowę i brak uchwytu, takie baterie są wandaloodporne, bo nie bardzo jest w nich co zepsuć.

fot.: Schell

Znając różne typy i funkcje baterii, ich dobór do naszej łazienki powinien być łatwiejszy, o ile mnogość stylistyk, kolorów itp. nie przyprawi nas o zawrót głowy. Producenci konkurują ze sobą w jak najbardziej atrakcyjnym, nowoczesnym wzornictwie lub stylizują swoje produkty na staromodne. Zdecydowanie jest w czym wybierać.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Diamond, KFA, Ferro, Akcjum, Invena, Skala, Schell


Zobacz także
Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznego

Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznego

Toalety publiczne charakteryzują się dużym natężeniem ruchu i wymagają specjalnego... ¬ więcej...

 
Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznejwięcej...

 
Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Łazienki w ostatnim czasie nie odgrywają już tylko tradycyjnej roli. Coraz częściej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet