System Rosenberg ECFanGrid

Bosch - patron


Równoważenie hydrauliczne za pomocą technologii AFC - dla dużych grzejników i instalacji o niskiej dT - Eclipse 300

artykuł promocyjny


Nowoczesne instalacje zasilane z źródła ciepła jak pompy ciepła w odróżnieniu od instalacji zasilanych z ciepłowni lub kotłowni działają często na zupełnie innych parametrach temperatury zasilania, ale też innej różnicy temperatur dT.


Małe dT w nowoczesnym instalacjach z pompą ciepła oraz duże grzejniki w remontowanych instalacjach są problematyczne w równoważeniu za pomocą standardowej armatury termostatycznej stosowanej w systemach grzewczych. Duże przepływy często uniemożliwiają dobór odpowiedniego zaworu termostatycznego i w konsekwencji takie instalacje nie są równoważone w odpowiedni sposób. Dla  odbiorników wymagających niskiego dT lub grzejników o dużej mocy firma IMI HE wprowadziła nowy dedykowany produkt Eclipse 300. Dzięki możliwość równoważenia przepływu do 300 l/h równoważenie hydrauliczne systemów grzewczych nigdy nie było tak łatwe i pozwala obniżyć zużycie energii nawet o 35% w porównaniu do instalacji nierównoważonych. Innowacyjna technologia AFC (Automatic Flow Control) z automatyczną regulacją przepływu, zapewnia równoważenie instalacji centralnego ogrzewania nawet w trudnych do obliczeń warunkach. Jest to rozwiązanie, zarówno proste, jak i niezawodne.

Systemy niskotemperaturowe z pompami ciepła (ekologiczne) mogą wymagać nawet czterokrotnie większej ilości wody, która musi przepłynąć przez grzejnik lub konwektor, aby uzyskać pożądany efekt. Podobnie instalacje remontowane i nowe z dużymi grzejnikami - powyżej 1,5m szerokości oraz grzejniki starego typu jak np. Favier wymagają dużych przepływów.


Ogólnie dostępna armatura termostatyczna do systemów grzewczych nie jest do tego przystosowana. IMI Heimeier jako pierwszy opracował automatyczny zawór grzejnikowy, który może obsłużyć dwa razy większy przepływ. Rodzina produktów Eclipse jest dostępna dla normalnego przepływu 10-150l/h (pomarańczowy kapturek) i 30-300l/h z nową wkładką Eclipse 300 z zielonym kapturkiem.


Wodna instalacja grzewcza musi dostarczać odpowiednie ilości ciepła zgodnie z założeniami projektowymi, dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Aby to osiągnąć, dla wszystkich odbiorników ciepła, takich jak grzejniki lub pętle ogrzewania podłogowego musi być zapewniony odpowiedni przepływ czynnika grzewczego.


Odbiorniki, które znajdują się najdalej od źródła ciepła, ogrzewane są słabo lub wcale w układach niezrównoważonych. Takie zjawisko wydłuża rozruch instalacji po okresie nocnego obniżenia temperatury co dla użytkownika jest to zjawisko szczególnie odczuwalne.


W instalacji centralnego ogrzewania, należy dla każdego odbiornika końcowego ustawić obliczeniowe natężenie przepływu czynnika grzewczego. Zapewnienie odpowiedniego równoważenia to większy komfort, dzięki właściwej dystrybucji ciepła, która odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu. Ponadto zmniejszone obciążenie pompy to również zmniejszenie zużycia energii. Niższa temperatura powrotu czynnika grzewczego z instalacji, dzięki zrównoważeniu, korzystnie wpływa na sprawność kotłów kondensacyjnych, a przy pompach ciepła poprawia ich efektywność energetyczną.


Kiedy równoważenie instalacji jest prawidłowo przeprowadzone, powoduje znaczny wzrost efektywności i oszczędności energii nawet o 35%.


W przypadku starszych budynków przeważnie nie ma szczegółowej dokumentacji systemu, a struktura instalacji i położenie rur są w dużej mierze nieznane. W takich przypadkach trudno jest ustalić zależności między poszczególnymi parametrami obiegów, co prowadzi do wyższych wydatków koniecznych do wykonania projektu. 


Dodatkową trudność przy projektowaniu i przy doborze armatury mamy, gdy na instalacji zamontowane są duże grzejniki np. typu Favier lub instalacja działa na niskiej dT /instalacja zasilana jest pompą ciepła. W takim wypadku dobór standardowej armatury grzejnikowej może okazać się nieprawidłowy – zbyt duże przepływy na typowych zaworach powodują znaczne spadki ciśnienia różnicowego – a tym samym hałas i zwiększenie kosztów pompowania.


Technologia AFC oszczędza czas spędzony przy rozruchu instalacji HVAC oraz eliminuje potrzebę ponownego równoważenia w przypadku poprawek. Zawór Eclipse zapewnia precyzyjne równoważenie hydrauliczne bez skomplikowanych obliczeń. Raz ustawiony przepływ nigdy nie zostanie przekroczony.

Technologia AFC - schemat zastosowania w systemach grzewczych dla dużych grzejników i instalacji o niskiej dT

 

Rodzaje instalacji, w których technologia AFC znajduje zastosowanie:

 

Złożony, rozgałęziony układ systemu grzewczego

  • Połączenie rozkładu poziomego i pionowego
  • Nieznany system rurociągów
  • Ograniczona przestrzeń uniemożliwia montaż regulatorów różnicy ciśnień

Złożony, rozgałęziony układ systemu grzewczego

 

Rozproszony układ systemu grzewczego

  • Poziome, rozległe orurowanie
  • Znaczny wpływ różnicy ciśnień w obiegach grzewczych

Rozproszony układ systemu grzewczego

 

Prosty układ systemu - kompaktowy, montowany na ścianie kocioł wraz z pompą

  • Wysokość podnoszenia pompy większa niż 20 kPa (granica hałasu)
  • Ograniczona przestrzeń uniemożliwia montaż regulatorów różnicy ciśnień

Prosty układ systemu - kompaktowy, montowany na ścianie kocioł wraz z pompą

 

Automatyczna kontrola przepływu

 

Technologia AFC została opracowana w celu równoważenia instalacji wodnych o warunkach trudnych do obliczenia pod względem hydraulicznym. Ta technologia, opracowana i opatentowana przez IMI Hydronic Engineering, umożliwia automatyczną kontrolę przepływu dzięki nowatorskiej budowie zaworów.

fot.: Budowa zaworu AFC Eclipse


Produkt AFC instaluje się bezpośrednio przy odbiorniku ciepła, ogranicza maksymalny przepływ dla odbiornika niezależnie od ciśnienia różnicowego przed zaworem.


Dzieje się tak głównie przy częściowym obciążeniu - tryb pracy, który najczęściej występuje w praktyce. Wahania ciśnienia spowodowane zamykaniem zaworów w innych pomieszczeniach nie mają wpływu na właściwości regulacyjne pozostałych odbiorników wyposażonych w technologię AFC.


Najważniejsze cechy:

  • Zintegrowany automatyczny ogranicznik przepływu. Eliminuje zjawisko nadprzepływów.
  • Prostota nastawy. Skala ułatwiająca wykonanie nastawy przepływu projektowego.
  • Zakres przepływu 30 do 300 l/h. Umożliwia dużą elastyczność.
  • Perfekcyjny dla instalacji modernizowanych. Standardowe wymiary oraz prosty dobór



Duży asortyment produktów i najmniejsze zawory dynamiczne na rynku.

 

Dostępne warianty:

  • Kątowy
  • Prosty
  • Prosty z gwintem zewnętrznym G3/4
  • Osiowy

Duży asortyment produktów i najmniejsze zawory dynamiczne na rynku

fot.: Dostępne modele oraz najważniejsze funkcje zaworu Eclipse

 

Prosta nastawa

 

Wartość nastawy x10 oznacza ilość litrów na godzinę.
Opór zaworu należy określić na podstawie nastaw.

Dla określenia nastawy zaworu odczytaj wartość według mocy grzejnika.

Dla określenia nastawy zaworu odczytaj wartość według mocy grzejnika.

Rys. Szybkie i proste określenie nastaw dla technologii AFC:

  • Za pomocą tabeli (powyżej)
  • Za pomocą programów obliczeniowych (Audytor C.O. Intstaltherm)
Opracowanie: Redakcja
Autor: mgr inż. Mirosław Tylek Koordynator Projektów IMI Hydronic Engineering
Kontakt w sprawie produktów:

IMI Hydronic Engineering
tel. (32) 75 88 200
www: www.imi-hydronic.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Poradnik: jakie siłowniki termoelektryczne wybrać?

Efektywne ogrzewanie domów stanowi wyzwanie dla każdego inwestora. Priorytetem... ¬ więcej...
 
Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE - oszczędny i nowoczesny

Regulator temperatury ONE jest dostępny w wersji bateryjnej oraz zasilanej napięciowo... ¬ więcej...
 
Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

Palenie paliwami stałymi to gorący temat, a wybór kotła jeszcze nigdy nie był... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook