Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej

artykuł promocyjny


Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna? Tak, ale tylko z zaworami najwyższej jakości. Regulacyjne zawory kątowe i przyłączeniowe pełnią ważną rolę w instalacji: odcinają dopływ wody, regulują natężenie przepływu i umożliwiają podłączenie urządzeń AGD. Zdecydowany wpływ na ich rolę w systemie ma jakość i trwałość wykonania. Tylko sprawdzone rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo i pozwalają zapobiec skutkom potencjalnej awarii i kosztownym naprawom.

Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej

fot.: SCHELL - zawory muszą się cechować trwałością, gdyż warunkują bezpieczeństwo eksploatacji instalacji wodnej

Zawory odcinające są niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej, gdyż zapobiegają zalaniu pomieszczenia w razie np. awarii urządzenia czy remontu wodociągu. Większe korzyści z użytkowania zapewniają zawory regulacyjne, które oprócz tradycyjnej funkcji odcinania wody, pozwalają także na wstępne ograniczenie ilości wody dopływającej do punktu czerpalnego czy urządzenia. O tym, jak duże znaczenie ma ich trwałość i bezawaryjność, zazwyczaj można przekonać się w nagłych sytuacjach, ale nie tylko. W kompleksowym portfolio zaworów marki SCHELL można znaleźć rozwiązania pełniące zróżnicowane funkcje w instalacji wodnej, od odcinania i regulacji zużycia wody aż po przyłączanie urządzeń i dbanie o higienę wody, a nawet specjalistyczne zawory probiercze. Zastosowane w nich unikatowe rozwiązania konstrukcyjne zapewniają długoletnią żywotność, a wysokiej jakości mosiądz – trwałość i zgodność z najbardziej restrykcyjnymi europejskimi rozporządzeniami dotyczącymi jakości wody pitnej.

 

Postaw na mosiądz najwyżej próby

 

Korpusy dostępnych na rynku zaworów są na ogół wykonywane z mosiądzu, jednak różnią się między sobą m.in. składem użytego stopu, technologią wykonania czy wykończeniem powierzchni. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Czysty mosiądz to stop miedzi i maksymalnie do 45% cynku, dzięki któremu materiał jest twardszy i bardziej wytrzymały. Niekiedy jednak miedź jest częściowo zastępowana innymi metalami, jak na przykład ołów czy nikiel, które ulegają wytrąceniu do wody pitnej i mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Warto pamiętać, że nawet śladowe ilości jonów ołowiu trwale odkładają się w organizmie, zaś nikiel ma działanie uczulające. Dlatego markowi producenci armatury sanitarnej stosują tylko materiały bezołowiowe, a w niektórych krajach nawet nie dopuszcza się do użytku zaworów zawierających nikiel w częściach mających kontakt z wodą. Korpusy zaworów SCHELL COMFORT zostały wykonane w 100% z czystego stopu miedzi i cynku, dlatego nie wydzielają żadnych szkodliwych związków, a przy tym cechują się bardzo długą żywotnością. Armatura wykonana z kutego mosiądzu jest neutralna w kontakcie z wodą pitną, odporna na odcynkowanie i korozję chemiczną. Zawory formowane w wysokiej temperaturze w ramach jednej operacji kucia wykazują ponadto bardzo wysoką odporność mechaniczną. W ich konstrukcji nie występują żadne naprężenia termiczne jak w przypadku zaworów produkowanych w technologii odlewu, dlatego są m.in. odporne na pękanie pod ciśnieniem. Formowane ciśnieniowo korpusy zaworów SCHELL są następnie poddawane galwanizacji, w wyniku której uzyskują lśniącą, chromowaną powierzchnię, która jest gładka i łatwa w czyszczeniu.

Instalacja wody pitnej - postaw na mosiądz

fot.: SCHELL - warto zwrócić uwagę, by zawór posiadał stosowny atest stwierdzający, że został on wyprodukowany z surowca dopuszczonego do kontaktu z wodą pitną, bez zawartości szkodliwego dla zdrowia niklu i ołowiu

 

Przewaga dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym 

 

Zawór to element pracujący w ciągłym kontakcie z wodą, dlatego o jego trwałości w dużej mierze stanowi nie tylko materiał, z jakiego został wykonany, lecz również sposób zabezpieczenia mechanizmu i szczelność obudowy. W zaworach SCHELL zastosowano innowacyjną konstrukcję, w której wrzeciono zostało umieszczone w oddzielnej komorze smarnej, dzięki czemu nie ma ono kontaktu z wodą i znajdującymi się w niej zanieczyszczeniami. Dlatego mechanizm zaworu nie ulega zatarciu i można go łatwo regulować nawet po upływie wielu lat. Maksymalną szczelność rozwiązania zapewnia podwójne uszczelnienie tego typu o-ring, które eliminuje ryzyko przeciekania. Wofercie firmy SCHELL można również znaleźć zawory kątowe wyposażone w trwały filtr z tworzywa sztucznego, który wyłapuje bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości 250 mikrometrów. Pozwalają one skutecznie chronić wrażliwą elektronikę stosowaną w bateriach sterowanych na podczerwień.

Instalacja wody pitnej - zawory kątowe wyposażone w trwały filtr z tworzywa sztucznego

fot.: SCHELL - filtr jest wykonany z odpornego na zniszczenie tworzywa

 

Gwarancja szczelności instalacji

 

O bezawaryjności połączeń w instalacji wodnej decyduje jakość i szczelność połączeń, dlatego zawory SCHELL oferują optymalne rozwiązania montażowe, jak samouszczelniający gwint przyłączeniowy i fabrycznie radełkowany gwint. Opatentowane uszczelnienie ASAG EASY eliminuje potrzebę stosowania taśmy teflonowej czy tradycyjnych włókien konopnych, gwarantując przy tym wysoki poziom niezawodności. Alternatywą dla instalatorów preferujących tradycyjne rozwiązania montażowe jest wersja z fabrycznymi nacięciami gwintu. Eliminuje to potrzebę ręcznego uszorstniania i sprowadza wykonywane przy pracach czynności do niezbędnego minimum. Wszystkie zawory mogą być wyposażone w odporną na wyrwanie złączkę zaciskową z mosiężnym stożkiem i kompensatorem długości. Zawory SCHELL COMFORT są dostępne w wielu wymiarach, najpopularniejsze to: 1/2” x 1/2”, 1/2” x 3/4” i 1/2” x 3/8”. Przesuwne rozety pozwalają na kompensację nadmiernej długości rur do 18 mm. Standardowo dostępne są elementy o średnicy 54 mm, jednak wszędzie tam, gdzie konieczne jest zakrycie niedoskonałości w ułożeniu płytek, można zastosować również większą rozetę o średnicy 65 mm.

Gwarancja szczelności instalacji - Gwint samouszczelniający ASAG Easy

fot.: SCHELL - gwint samouszczelniający ASAG Easy

 

Pewność przyłączenia

 

Oprócz typowych regulacyjnych zaworów kątowych w ofercie firmy SCHELL można znaleźć pełną gamę zaworów przyłączeniowych. Różne odmiany zaworów pozwalają na podłączanie urządzeń nawet w nietypowych sytuacjach. Na przykład zawór kombinowany SCHELL COMFORT umożliwia podłączenie baterii umywalkowej, pralki lub zmywarki z jednego podejścia w sytuacjach, gdy nie ma dedykowanego przyłącza wodnego. Przy pomocy oddzielnych pokręteł można niezależnie regulować dopływ wody do poszczególnych przyborów. Rozwiązanie z blokadą przepływu zwrotnego pozwala ponadto zapobiegać nieprzewidzianym skutkom awarii wodociągu, zapobiegając zanieczyszczeniu instalacji i chroniąc domowe urządzenia przed uszkodzeniem.

Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT pozwala na podłączenie dwóch przyborów naraz

fot.: SCHELL - kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT pozwala na podłączenie dwóch przyborów naraz

Ciekawym rozwiązaniem jest także zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT. Jego pionowy korpus pozwala na podłączenie urządzeń w niewielkich pomieszczeniach z niewielkim dystansem od ściany wynoszącym jedynie 45 mm. Jego pełną funkcjonalność gwarantuje poręczne znajdujące się w górnej części ryflowane pokrętło do regulacji COMFORT i gwint G ¾ do podłączenia węża pralki od dołu.

Instalacja wody pitnej - zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT z pionowym korpusem

fot.: SCHELL - zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT z pionowym korpusem

 

Higiena wody w instalacji pod kontrolą

 

Instalacja wodna nie tylko ma dostarczać wodę, ale również zapewniać jak najwyższy standard higieny. Okresowe awarie wodociągu czy przestoje w eksploatacji mogą powodować przedostawanie się do instalacji wody pitnej niebezpiecznych dla zdrowia substancji lub drobnoustrojów. SCHELL oferuje także specjalistyczne zawory probiercze, które umożliwiają uzyskanie sterylnych próbek z punktów poboru znajdujących się wewnątrz budynku. Kombinowana armatura składa się z zaworu kątowego oraz zaworu do poboru próbek wody pitnej wg wymagającej normy DIN ISO 458.

Kontakt w sprawie produktów:

SCHELL Polska sp. z o.o.
tel. +48 71 3643551
www: www.schell.eu/polska-pl.html
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowości w asortymencie GEBO: Mosiężne zawory grzybkowe, zawory czerpalne ze stali nierdzewnej i wiele więcej!

Nowości w asortymencie GEBO: Mosiężne zawory grzybkowe, zawory czerpalne ze stali nierdzewnej i wiele więcej!

GEBO, wiodąca marka specjalizująca się w naprawie systemów instalacyjnych, z... ¬ więcej...
 
GEBO - pionier w dziedzinie złączek zaciskowych

GEBO - pionier w dziedzinie złączek zaciskowych

Historia marki GEBO sięga aż do roku 1936. W tym właśnie czasie GEBO uzyskało patent... ¬ więcej...
 
Instalacje gazowe z miedzi

Instalacje gazowe z miedzi

Miedź to sprawdzony i pewny materiał instalacyjny, który ma wiele zastosowań.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook