zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Wymiana kotła na nowy? Teraz jest najlepszy moment

aktualizacja: 28-07-2021, 08:47 – artykuł promocyjny


Jednym z głównych powodów, dlaczego warto wymieniać stałopalne źródła ogrzewania, jest ich negatywny wpływ na środowisko. W okresie zimowym normy zanieczyszczeń powietrza w wielu regionach naszego kraju są przekraczane nawet o kilkaset procent. W tej kwestii Polska wciąż pozostaje w tyle w europejskich rankingach czystości powietrza. Pamiętajmy, że nasze decyzje związane z systemami grzewczymi rzutują na czystość powietrza, a tym samym na zdrowie całego społeczeństwa i przyszłych pokoleń. Czy pozytywny wpływ na ekologię to jedyna zaleta tej zmiany? Eksperci KOSPEL S.A. podpowiadają, jakie jeszcze korzyści dzięki niej uzyskasz.

Wśród urządzeń najbardziej zatruwających środowisko wymienia się m.in. kotły ręcznie zasilane drewnem, piece kaflowe oraz niskosprawne kotły węglowe. Wciąż wprowadzane są różnego rodzaju przepisy antysmogowe, a od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych w mieście Kraków. Czy to pomogło? Średnie stężenie PM10 ze wszystkich krakowskich stacji pomiarowych w okresie od września 2018 do sierpnia 2019 wynosiło 37 µg/m³. W okresie od września 2019 do sierpnia 2020 spadło do 31 µg/m³.* Te wyniki świadczą o tym, że zmasowana wymiana kotłów w gospodarstwach domowych ma realny wpływ na poprawę jakości powietrza. Czy to jedyna zaleta zmiany systemu grzewczego? Oczywiście, że nie. Dzięki wymianie źródła ogrzewania zyskujemy także czas, komfort i bezpieczeństwo, to niezwykle istotne zalety, zwłaszcza że obecnie dzięki dofinansowaniu z programów rządowych wymienimy je mniejszym kosztem

 

Czy to dobry czas na wymianę kotła? Najlepszy. Możemy to zrobić taniej dzięki rządowym programom ekologicznym.

 

Jeśli zastanawiamy się nad wymianą przestarzałego kotła lub pieca, warto rozważyć skorzystanie z programów rządowych, które poprzez dofinansowanie  pomogą nam zrealizować tę inwestycję. Najbardziej popularnym z nich jest ogólnopolski program „Czyste powietrze". Jest on skierowany do osób fizycznych, a obejmuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ogrzewania zasilanych paliwami stałymi w gospodarstwach domowych na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Poziom, na którym można otrzymać dofinansowanie będzie zależeć od wybranego źródła ciepła, na które chcemy wymienić dotychczasowy piec lub kocioł.

Czy to dobry czas na wymianę kotła? Najlepszy.

Warto zaznaczyć, że ze środków pochodzących z dotacji można także częściowo sfinansować budowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Obecnie zarówno na poziomie podstawowym i podwyższonym na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej możesz uzyskać dofinansowanie do 50% inwestycji i do 5000 zł. Doskonałym wyborem może być instalacji fotowoltaicznej służącej do produkcji czystej energii elektrycznej, którą będzie zasilany m.in. kocioł elektryczny.

 

Jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy? Eksperci KOSPEL podpowiadają.

 

Na rynku posiadamy kilka rozwiązań grzewczych, jednak najbardziej ekologicznymi, komfortowymi i bezpiecznymi z nich jest kocioł elektryczny i pompa ciepła. W ostatnich latach ogrzewanie za pomocą tych urządzeń zyskuje coraz bardziej na popularności. Jest to spowodowane wygodą ich użytkowania, bezobsługową pracą, a także rosnącą dostępnością energii z odnawialnych źródeł.

Jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy?  Podpowiedzi ekspertów

Zaletą kotła elektrycznego jest niska cena w porównaniu do instalacji z pompą. Do niskich kosztów inwestycyjnych ogrzewania elektrycznego można dodać również brak wymogu stworzenia kotłowni. Estetyczny wygląd oraz wysoka kultura pracy pozwala na instalację kotła elektrycznego niemal w dowolnym pomieszczeniu. Bez wątpienia są to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku - zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. W budynkach z dobrą termoizolacją kocioł elektryczny współpracujący z instalacją fotowoltaiczną może być ekonomicznym sposobem na ogrzewanie.

Jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy?

Jakie są zalety ogrzewania za pomocą pompy ciepła? Przede wszystkim podczas pracy dobrze dobrana pompa zużyje 3-4 razy mniej energii elektrycznej niż kocioł. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo związane z użytkowaniem pompy ciepła są podobne jak przy użytkowaniu kotła elektrycznego.


Już na etapie planowania instalacji inwestor, najlepiej z pomocą fachowca powinien określić, które z tych źródeł ciepła wybierze. Warto jednak pamiętać, że przy dobrze dopasowanej instalacji fotowoltaicznej, zarówno korzystanie z pompy ciepła, jak i kotła elektrycznego może być bardzo ekonomiczne.
 

*Źródło: https://globenergia.pl/w-krakowie-od-roku-nie-wolno-palic-weglem-i-drewnem-jakie-sa-efekty/

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL S.A.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

Parametry kotła są tak samo ważne, jak sterowniki dedykowane do tego urządzenia,... ¬ więcej...

 
ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

W październiku na rynek wkroczyły nowe termoregulatory ESBE LTC300. Mają wiele pozytywów... ¬ więcej...

 
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

OneFlow® WATTS to system ograniczający powstawanie osadów w... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet