Na co zwrócić uwagę przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków?

artykuł promocyjny


Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczna aparatura, która ma za zadanie zneutralizowanie naszych nieczystości w sposób bezobsługowy, korzystny ekonomicznie oraz w pełni bezpieczny dla środowiska. Aby zapewnić wszystkie wyżej wymienione aspekty, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami, które zapewnią skuteczne funkcjonowanie naszej instalacji. Z tego poradnika dowiesz się, jakie są kluczowe czynniki wyboru przydomowej oczyszczalni.

Zbiornik oczyszczalni ścieków

 

Sposób i lokalizacja funkcjonowania

 

Mechanizm działania oczyszczalni biologicznych polega na aktywności mikroorganizmów. Właśnie dlatego warto mieć na uwadze fakt, że sprawna praca uzależniona jest od właściwych warunków, które musimy zapewnić bakteriom żerującym na ściekach. Oznacza to konieczność stałego dopływu odpadów bytowych z gospodarstw domowych oraz rolnych, wszelkiego rodzaju instytucji, szkół lub jednostek pracy. Instalacja nie sprawdzi się zatem w miejscach użytkowanych okresowo. Dostarczane nieczystości nie mogą zawierać właściwości chemicznych, gdyż spowoduje to obumarcie korzystnych drobnoustrojów.

 

Wielkość przydomowej oczyszczalni

 

To kryterium jest najbardziej praktycznym punktem, który należy rozpatrzyć, decydując się na tę formę inwestycji w środowisko. Wskaźnik uzależniony jest od zapotrzebowania na wodę w odniesieniu do konkretnego gospodarstwa domowego. Rozmiar samego zbiornika jest często określony za pomocą równoważnej liczby mieszkańców, czyli w skrócie RLM. Wykładnik ten oznacza, ile użytkowników w rzeczywistości może obsłużyć wybrany model (np. 4-6 RLM).

 

Wielkość osadnika

 

Jest to bardzo istotny aspekt techniczny urządzenia. W celu prawidłowego przebiegu procesu oczyszczania ścieków muszą one pozostać we wspomnianym osadniku trzy doby. Pojedyncza jednostka korzystająca z oczyszczalni zużyje w tym czasie 450 litrów nieczystości, a 6- osobowa rodzina może wygenerować nawet do 2700 litrów pojemności czynnej osadnika. Należy pamiętać, że sam osadnik nigdy nie powinien zostać kompletnie napełniony i dlatego sama pojemność całkowita będzie wykazywać większą wartość. W ofercie dostępne są wspomniane już osadniki połączone szeregowo w formie od jedno do trzykomorowych zbiorników.

Poletko drenażowe

 

Powierzchnia dostępnego terenu

 

Praca mikroorganizmów, które neutralizują ścieki, aktywuje pewnego rodzaju procesy biologiczne.  Mogą mieć one bardzo niekorzystny wpływ na elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie przydomowej oczyszczalni. W tym celu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej odległości zainstalowanego obiektu od zagrożonych jednostek.

 

Jakość gruntu

 

Kolejnym czynnikiem, który warunkuje właściwy wybór przydomowej oczyszczalni ścieków, jest odpowiednie podłoże. W zależności od stanu ziemi możliwy jest zbyt szybki przepływ ścieków (żwir) lub brak przepuszczalności (gliny). Najtrafniejszym sposobem na dopasowanie idealnego rozwiązania, jest profesjonalna porada geotechnika.

 

Zastosowane materiały

 

Ze względu na charakter pracy, solidny zbiornik powinien być szczelny i w pełni odporny na korozję oraz wszelkie substancje, które mogą tworzyć się w zebranych ściekach. Bardzo ważnym czynnikiem jest również lekkość materiału, co ma znaczenie w procesie transportowania, a także samego montażu osadnika. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, warto zastosować tworzywa sztuczne, które łączą w sobie wytrzymałość oraz mobilność.

Budowa oczyszczalni ścieków

 

Dodatkowe akcesoria

 

Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie przydomowej oczyszczalni w specjalny filtr doczyszczający. Jest on zamontowany na odpływie i ma za zadanie zatrzymywanie powstałych zawiesin.

Kontakt w sprawie produktów:

EKO-BIO Oczyszczalnie Sp z o.o. Sp k.
tel. 506-226-116, 784-761-082
www: oczyszczalnia.net
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy wymaga dużego zaangażowania w użytkowaniu?

Budując dom na działce bez dostępu do kanalizacji powinniśmy zadbać o odprowadzanie... ¬ więcej...
 
Systemy pozyskiwania wody deszczowej i oczyszczalnie ścieków od Metria

Systemy pozyskiwania wody deszczowej i oczyszczalnie ścieków od Metria

Pozyskiwanie i wykorzystanie wody deszczowej to rozwiązanie, które w najbliższej... ¬ więcej...
 
Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?

Wiele działek budowlanych – szczególnie tych znajdujących się na wsiach... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook