gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   UponorWerit

  Schell

Ferdom   
Pipelife
Eko-Bio

SFA Poland Sp. z o.o.Diamond

 Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

  logotyp Faneco

polecamy

Kiedy można zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków?

aktualizacja: 04-08-2021, 11:17 – artykuł promocyjny


Przydomowa oczyszczalnia ścieków staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na naszych działkach oraz ogródkach. Niskie koszty eksploatacji, bezobsługowy system użytkowania oraz gwarancja bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego to tylko nieliczne korzyści posiadania instalacji. Sprawdź, jakie warunki będą najlepsze dla prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni i obniż swoje rachunki!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy

 

Warto wiedzieć, że budowa konstrukcji jest zabroniona w przypadku, gdy znajdujemy się na terenach już objętych siecią kanalizacyjną. Wyjątkiem od przymusu przyłączenia się istniejącego systemu jest fakt, że oczyszczalnia została postawiona przed momentem powstania sieci.


Co ciekawe, szansa na umieszczenie aparatury może być uzależniona od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub lokalnych regulacji z zakresu ochrony i bezpieczeństwa środowiska. Dzieje się tak, gdy mówimy o obszarach dotąd nieskanalizowanych.


Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi nie dotyczy przydomowych oczyszczalni ścieków, które mają na celu zaspokojenie wszelkich potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub rolnego. Przepustowość nie może przekraczać wartości do 5 m³, co w praktyce oznacza swobodną eksploatację dla około 30 osób.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków


Budowa ekologicznej instalacji neutralizującej ścieki, nie wymaga otrzymania pozwolenia na budowę, jeśli przepustowość jest w granicach do 7,5 m³. W tej sytuacji wystarczy jedynie odpowiednie zgłoszenie inwestycji w Starostwie Powiatowym. W przeciwnym wypadku konieczne jest wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wspomnianego pozwolenia.

 

Oczyszczalnia ścieków a lokalizacja

 

Rodzaj i struktura gruntu nie stanowi obecnie przeszkody, a jedynie formę informacji. Mnogość dostępnych rozwiązań powoduje, że konstrukcja zostanie dopasowana do istniejących warunków. Istnieje jednak kilka kluczowych warunków dotyczących położenia przydomowej oczyszczalni względem wymaganych odległości:

  •  30 metrów- odległość przewodu rozsączającego od studni,
  •  15 metrów od studni,
  •  5 metrów- odległość wylotów wentylacyjnych od okien i drzwi budynku mieszkalnego,
  •  3 metry od drzew,
  •  2 metry od granicy drogi lub działki,
  •  1,5 metra od linii gazowych i wodociągu,
  •  1 metr od kabli telekomunikacyjnych,
  •  0,8 metra od przewodów elektrycznych.


Powyższe wytyczne informują nas, że prawidłowe funkcjonowanie urządzenia uzależnione jest od wystarczającej powierzchni dostępnego terenu. Warto pamiętać, że od wszystkich reguł występują także wyjątki, ponieważ są w Polsce takie miejsca, gdzie lokalne przepisy kategorycznie zabraniają użytkowania przydomowych oczyszczalni. Wszelkie wątpliwości powinny zostać rzetelnie sprawdzone w urzędach gminy, a także skonfrontowane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Indywidualne preferencje

 

Po dogłębnej analizie prawnej oraz zbadaniu tego, co kryje się na i pod powierzchnią gruntu, należy odpowiedzieć sobie na kilka praktycznych kwestii. Zasadność zamontowania zasobnika wiąże się z naszymi oczekiwaniami, czyli ilością osób korzystających z rozwiązania, potrzeb oraz oczekiwań wszystkich mieszkańców.

Pożądany jest również kontakt z doświadczoną kadrą specjalistów. Rozmowa z profesjonalistami pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości oraz pytań, a także podkreśli wskazówki dotyczące prawidłowego wykorzystywania przydomowej oczyszczalni ścieków.


 

Kontakt w sprawie produktów:

EKO-BIO Oczyszczalnie Sp z o.o. Sp k.
tel. 506-226-116, 784-761-082
www: oczyszczalnia.net
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Przydomowa oczyszczalnia z montażem - darmowa wizja lokalna, dobór oczyszczalni, rozsączenia, finansowanie na raty, na co zwracać uwagę przed zakupem
 
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków VH - dobry produkt w dobrej cenie

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków VH - dobry produkt w dobrej cenie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, zwłaszcza biologiczne, szturmują rynek... ¬ więcej...

 
Modernizacja zbiorników na Bezzapachowe Oczyszczalnie Ścieków HABA RETROFIT BIO EASY FLOW

Modernizacja zbiorników na Bezzapachowe Oczyszczalnie Ścieków HABA RETROFIT BIO EASY FLOW

W jakich sytuacjach powinniśmy przeprowadzić modernizację naszej instalacji oczyszczana... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet