Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem

artykuł promocyjny


Podczas naszej nieobecności dom nigdy nie powinien pozostawać bez ochrony. Dlatego też powinniśmy zainwestować w system alarmowy. Nie jest to duży wydatek, jednak radzimy zakup systemu renomowanych firm.

 

Należy zacząć od analizy mieszkania:

 

 • jak najłatwiej byłoby dostać się do niego przez wyważenie drzwi, wybicie szyby, oknem od piwnicy, garażu, przy użyciu łomu, przez balkon czy strych itd.
 • kto i w jaki sposób zareaguje na sygnały alarmowe naszego przyszłego systemu
 • w jaki sposób nasz obiekt jest zabezpieczony mechanicznie przed agresorem (drzwi antywłamaniowe, kraty, rolety, folia antywłamaniowa na szybach)
 • jaka jest wytrzymałość mechaniczna ścian i stropów
 • jaką wartość materialną i historyczną (pamiątkową) przedstawia zgromadzony majątek
 • jak często i na jak długo zdarza nam się opuszczać obiekt (wyjazdy, urlopy,itp.)
 • jaki jest dostęp do sieci energetycznej (bezpieczników) naszego obiektu?
 • jakie jest otoczenie naszego obiektu (hałaśliwe ulice, linie energetyczne, zabudowania sąsiadów linie kolejowe, tramwajowe, roślinność otaczająca nasz obiekt, sąsiedztwo wysokich drzew, kominów, obiektów, masztów).

 

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli na ustalenie listy najsłabszych punktów zabezpieczenia naszego mieszkania. Ma też zasadniczy wpływ na konfigurację systemu, na wybór odpowiednich czujek, sygnalizatorów, central itp.

 

 

W analogiczny sposób należy zastanowić się nad organizacją naszego życia:

 

 

 • który moment byłby najdogodniejszy dla włamywacza?
 • czy nasz rozkład dnia jest regularny i można zaobserwować w jakich godzinach mieszkanie stoi puste?
 • czy możemy poprosić o nadzór sąsiada albo dozorcę lub wprowadzić pewne zachowania, które zmyliłyby ewentualnego obserwatora (np. wizyta w domu w godzinach pracy)?

 

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, ale najważniejsze jest to, żeby myśleć o bezpieczeństwie wcześniej. Zanim przytrafi się coś złego.

 

 

Jak zapobiec włamaniom

 

Sposobów uchronienia się przed kradzieżą może być wiele, jednak generalnie chodzi o to, żeby nie dać złodziejowi szansy. Planując system powinniśmy dążyć do takiej konfiguracji, aby alarm uruchomił się przed wtargnięciem złodzieja do naszego mieszkania. Jeśli alarm uaktywni się po wtargnięciu intruza, może on ukraść z góry upatrzony przedmiot i zanim otoczenie zareaguje na sygnał złodziej zniknie z łupem.

Jednym ze sposobów zapobiegania niepożądanym zjawiskom w ochronie domu jest montaż domofonu lub wideodomofonu. Dzięki tym urządzeniom przestępca może czuć się mniej komfortowo planując włamanie. Do tego zawsze widzimy, kto próbuje do nas wejść i nie musimy w ciemno otwierać osobom niepowołanym. 

 

Domofon cyfrowy CD-42502 - LaskomexMonitor MVC-8151 - Laskomexwideodomofon Dahua

fot.: Laskomex - cyfrowy system domofonowy CD-42502                fot.: Dahua - wideodomofon
 i monitor MVC-8151                                                


fot.: Proel - systemy domofonowe do domu i bloku

Wideodomofon Legrand

fot.: Legrand - Wideodomofon Classe 100X16E Smart Wi-Fi po połączeniu ze smartfonem może być obsługiwany z każdego miejsca na świecie

 

Poczytaj więcej: Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

 

Zabezpieczenia mechaniczne

 

 • Czujki – to urządzenia wchodzące w skład systemu alarmowego ochraniającego obiekt i teren wokół niego. Wyróżniamy czujki zewnętrzne, obwodowe (obwód działki i domu) oraz wewnętrzne. Myśląc o zabezpieczeniu obiektu wewnątrz powinniśmy zainstalować czujki, które wywołają alarm przy próbie siłowego wtargnięcia do obiektu np. udarowe czujki odroczonego alarmu lub czujki wibracyjne reagujące na wiercenie, cięcie szkła, podważania łomem, wybuchy, uderzenia młotem. Przy właściwej instalacji i regulacji czujki te nie wywołują fałszywych alarmów a są w zasadzie jedynymi, które zareagują dostatecznie wcześnie, aby intruz odstąpił od próby włamania. Do zabezpieczenia okien najczęściej stosuje się czujki stłuczenia szyby i czujki magnetyczne (kontraktonowe). Ruch w pomieszczeniach z kolei wykryją czujki z pasywnym czujnikiem podczerwieni (PIR) i ich wzbogacone o czujnik mikrofalowy wersje dualne (PIR + MW). Zwróćmy uwagę na miejsce ich instalacji, gdyż ma to decydujący wpływ na pracę systemu. Planując zabezpieczenie obiektu na zewnątrz nie zapominajmy o 3 ważnych obszarach ochrony: obwodzie budynku, obwodzie działki oraz terenie pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem. Używamy do tego odpowiednich urządzeń: czujek ochrony obwodowej (aktywnych barier podczerwieni, czujek kurtynowych) oraz zewnętrznych (pasywnych czujek podczerwieni przystosowanych do pracy zewnętrznej), barier mikrofalowych, siatek naciskowych, kabli pojemnościowych, światłowodowych itp.


 • Drzwi antywłamaniowe - solidne drzwi to podstawa, nieważne czy mieszkamy w bloku, czy w domku jednorodzinnym. Drzwi antywłamaniowe są najlepszym zabezpieczeniem w wielopiętrowym budynku. Drzwi antywłamaniowe dają nam komfort spokojnych wyjazdów. To dzięki nim możemy być pewni, że nikt nie dostanie się do mieszkania pod naszą nieobecność.

 

 • Kraty - pomimo różnorodności dostępnych na rynku okien i rolet antywłamaniowych, zdecydowana część ludzi decyduje się założyć kraty antywłamaniowe. Jak twierdzą, okna i rolety są dobrym rozwiązaniem, ale dopiero zamontowane kraty przeciw włamaniowe dają im pełne poczucie bezpieczeństwa.

 

 • Rolety antywłamaniowe - rolety zewnętrzne nazywane są również żaluzjami budowlanymi zewnętrznymi lub okiennicami zwijanymi. Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą osłonę przeciwsłoneczną i przeciwwłamaniową.

 

 • Folia antywłamaniowa na szybach - folie antywłamaniowe wzmacniają powierzchnię szklaną, utrudniając rozbicie szyby w przypadku włamania lub ataku wandalizmu. Folie tworzą solidną barierę przed niepożądanymi gośćmi. Zapobiegają zranieniom mogącym powstać w wyniku kontaktu z ostrymi kawałkami szkła. Są one skuteczną, za jednocześnie ekonomiczną formą ochrony życia oraz mienia. Folie antywłamaniowe polecane są szczególnie do sklepów, biur, jak i domów prywatnych.

 

 • Sygnalizatory - przy ich wyborze nie kierujmy się natężeniem dźwięku ponieważ nie zawsze my reagujemy na wyjący alarm. Może to być np. nasz sąsiad który ma na pewno "inny słuch" niż my i nigdy nie wiadomo jaka częstotliwość i jakie natężenie dźwięku wyzwoli jego reakcję. W związku z tym najlepiej dobierać sygnalizatory np. jeden dynamiczny i jeden piezoceramiczny, koniecznie jeden z nich musi być sygnalizatorem autonomicznym.
   


fot.: W2

 • Centrala - wybierając centralę kierujemy się wielkością planowanego systemu (ideałem jest każda czujka na osobnej linii) oraz przeprowadzamy bilans energetyczny uwzględniając naszą organizację życia (wyjazdy, urlopy, święta itp.). O wyborze sterowania systemem decyduje nasza wygoda i architektura zabezpieczanego obiektu.

 

 • monitoring - domowy system kamer to bardzo skuteczna metoda podniesienia bezpieczeństwa w domu i na terenie posesji. Przede wszystkim kamery dostępne są już w bardzo przystępnych cenach również na użytek indywidualny. Do tego ich jakość też znacznie ewoluowała. Dokonując wyboru warto określić miejsce montażu - inne kamery montuje się wewnątrz budynku, a inne na zewnątrz. Do tego warto pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów jesteśmy w stanie zobaczyć na zapisie z monitoringu. Jeśli kamera będzie pracować w miejscach ciemnych konieczne jest też wybranie modelu z systemem doświetlenia. W sprzedaży mamy wybór między kamerami przewodowymi oraz ich odpowiednikami bez konieczności układania kabli, które działają z wykorzystaniem sygnału Wi-Fi. 

Sprawdź więcej modeli >> Dahua


 

Ile kosztuje system alarmowy

 

Kierując się potrzebą założenia systemu alarmowego powinniśmy w pierwszym rzędzie wziąć pod uwagę ewentualne straty poniesione w wyniku kradzieży, rabunku czy zniszczenia (zarówno przez spalenie, zalanie). Cena urządzeń alarmowych powinna być odpowiednia do wartości strzeżonego majątku. Na ogół w cenach urządzeń alarmowych jest zachowana zależność czym droższe urządzenie tym odporność na zakłócenia jest większa i łatwiej je montować (mniej wrażliwe jest na błędy montażowe) i jednocześnie trudniej zneutralizować taki system przez włamywacza. Powinniśmy w pierwszym rzędzie określić jakie zjawiska fizyczne wystąpią w danym obiekcie i w zależności od tego zdecydować się na dany typ urządzeń, następnie wybrać odpowiednie urządzenia poprawnie pracujące w tych warunkach.

System ochrony domu MyHome -alarymy techniczne
fot.: Legrand - system MyHome i alarmy techniczne

Dobór właściwego systemu jest sprawą dość skomplikowaną, ale niezwykle ważną. Nieodzowna jest tu pomoc rzetelnego fachowca, ale pamiętajmy, że udzielenie jakiejkolwiek porady bez znajomości obiektu, otoczenia, oczekiwań użytkownika jest praktycznie niemożliwe. Nie kupujmy więc niczego bez wcześniejszej jego wizyty w naszym domu, biurze czy jakimkolwiek innym obiekcie, który ma być zabezpieczony.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Legrand, Proel, Dahua, Laskomex


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...
 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...
 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook