Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

aktualizacja: 16-03-2022, 07:10 – artykuł promocyjny


Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują siłę adhezji, czyli łączenia powierzchniowego dwóch substancji. Natomiast kotwy mechaniczne działają poprzez rozpieranie w procesie mocowania.

 

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas doboru kotwy :

 • Warunki środowiskowe tj. wilgotność lub obecność chemikaliów
 • Typ podłoża,
 • Odległość między kotwami, a także odległość między kotwami a krawędzią podłoża,
 • Określona wymagana nośność,
 • Typ obciążenia i kierunek działania sił (wyrywanie/ ścinanie),
 • Typ elementu mocowanego za pomocą kotwy.

 

Wybierając produkty do kotwienia, należy najpierw ustalić, czy obciążenie będzie statyczne, czy dynamiczne. Nieruchomy obiekt będzie wywierał obciążenie statyczne, natomiast do obiektów ruchomych należy przyjąć obciążenie dynamiczne, które wynika z naprężeń powstających w wyniku ruchu, np. wibracji maszyn lub działanie wiatru.

 

Kierunek obciążenia to kolejny ważny czynnik. Element mocowany można wywierać obciążenie pod kątem w stosunku do kotwy i mamy wtedy do czynienia z siłą ścinającą lub obciążeniem równoległym (siłą wyrywającą).

 

Duże znaczenie mają również warunki środowiska. Wysoka wilgotność w pomieszczeniu lub obecność chemikaliów w środowisku wpływa na parametry materiałów budowlanych.

 

Każdy produkt powinien posiadać tabele z informacjami o produkcie wraz z tabelami nośności charakterystycznej. Równocześnie należy sprawdzić, czy produkty posiadają Aprobaty Techniczne, wydane przez Instytut techniki Budowlanej, ponieważ stanowi to potwierdzenie i gwarancję jakości.


Wyróżniamy typy zamocowań:

 • Śruby do betonu
 • Kotwy bolcowe
 • Kotwy rozporowe
 • Kotwy segmentowe
 • Kotwy stropowe
 • Kotwy wbijane
 • Kotwy mosiężne
 • Kotwy chemiczne

 

Kotwy bolcowe mają znaczniki głębokości kotwienia, które zapewniają prawidłową instalację.

 

Ciekawym produktem w ofercie Walraven jest kotwa o zredukowanej głębokości kotwienia, która umożliwia mocowanie w podłożu ze zbrojeniem lub w materiałach pustych.


W ofercie znajdziemy również zestaw do osadzania kotew zredukowanych – połączone narzędzie: wiertło ze stoperem z osadzakiem do kotew, nakładanym na wiertarkę. Wiertło gwarantuje otwór o odpowiedniej głębokości, a osadzak zapewnia o 50% szybszy montaż.
W przypadku projektu i mocowania dużej liczby kotew oszczędności czasu są ogromne. Zestaw eliminuje również konieczność niewygodnego dobijania kotew młotkiem w przypadku instalacji w stropach.

Mówiąc o technice kotwienia kolejnym ważnym elementem są wiertła.


Należy zwrócić uwagę, czy wiertło posiada trzy krawędzie, które zapewniają szybkie wiercenie, nawet w podłożu ze zbrojeniem. Kształt wiertła powinien zapewniać łatwe usuwanie zwiercin, a specjalny szpic naprowadzający ułatwi precyzyjne i szybkie rozpoczęcie pracy. Wiertło do materiałów pustych, dzięki swojej konstrukcji, umożliwia szybkie wiercenie bez niszczenia, gwarantuje odpowiednie ukształtowany otwór, bez wiercenia udarowego.

Wiertło


Wiertło do betonu ze stoperem Walraven pozwala na wiercenie otworu o kontrolowanej głębokości – sprawdza się idealnie przy instalacji w stropie.

Wiertło do betonu

 

Dodatkowe akcesoria takie jak mieszalniki do żywicy, kołnierze, wyciory, pompki czyszczące do kotew chemicznych, mają ogromne znaczenie, ponieważ zdecydowanie podnoszą jakość mocowania i nie należy o nich zapominać.

 

Mieszalnik zapewnia poprawny stosunek mieszkania masy i łatwe wyciskanie, szczególnie w niskich temperaturach. Zmiana mieszalnika pozwala na wielokrotne użycie i dozowanie kotwy chemicznej.

 

Kołnierze perforowane są niezbędne podczas kotwienia elementu w materiale z pustymi przestrzeniami. Po wywierceniu otworu wprowadzamy do niego kołnierz perforowany, a dopiero do niego wprowadzamy żywicę, następnie np. pręt lub tuleję. Dzięki temu żywica, którą wprowadzamy do kołnierza, ucieka perforacjami po bokach, rozlewając się równomiernie, tworząc powstanie swego rodzaju „jeża”. Tak rozłożona we wszystkich kierunkach żywica, po zastygnięciu utwardza mocowanie i zapewnia wysoką wytrzymałość.

Mieszalnik Akcesoria do czyszczenia otworów

 

Kolejne ważne akcesoria służą do czyszczenia otworów. Każdy wiercony otwór powinien zostać wyczyszczony, co w przypadku stosowania kotem chemicznych nabiera ogromnego znaczenia. Do tego celu służy wycior oraz pompka, które należy stosować naprzemiennie. Po usunięciu zwiercin i pyłów, które pozostały w otworze kotwa chemiczna łączy się ściśle ze ściankami otworu. Dzięki starannemu wy czyszczeniu mocowanie może być nawet dwukrotnie mocniejsze niż gdyby pominąć tę czynność.


Tworzenie nowych rozwiązań i stałe poszerzanie oferty produktów to priorytet działalności Walraven. Corocznie w każdej z grup produktowych wprowadzamy nowe numery katalogowe. Kompletny zestaw kotew chemicznych i mechanicznych wraz z pozostałymi systemami produktów Walraven zapewnia prawidłowe mocowanie w przypadku każdego projektu.

Przeczytaj więcej na: https://www.walraven.com/pl/kotwy-do-odpowiedzialnych-zamocowan/
 

Przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Walraven Sp. z o.o.
Zobacz także
Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnej

Poznaj zawory marki ARCO, światowego lidera branży instalacyjnej

Hiszpańska firma ARCO jest obecna w 90 krajach na 5 kontynentach. Klienci docenili... ¬ więcej...

 
Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniem

Razem dobierzemy Twoje idealne sterowanie ogrzewaniem

Zacząłeś na poważnie myśleć o przeprowadzeniu gruntownego remontu? A może chcesz... ¬ więcej...

 
Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Dobry projekt jest podstawą każdego udanego przedsięwzięcia w branży budowlanej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet